25 obserwujących
239 notek
223k odsłony
  4900   2

Jeszcze o artykuje w New Yorkerze - sprawa ma drugie dno

Z Internetu
Z Internetu

W ostatnią niedzielę Sun, March 28, 2021, na Yahoo umieszczono artykuł korespondentki Agencji Associated Press w Warszawie, Vanessy Gera

Przytaczam jego początek -

Auschwitz museum says 'damage done' by New Yorker article

“WARSAW, Poland (AP) — The Auschwitz-Birkenau state museum said Monday that damage was done by a New Yorker article that explores efforts to stifle Holocaust scholarship in Poland, a piece the museum had originally accused of containing lies about Poland's role during World War II”…

"WARSZAWA, Polska (AP) – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powiedziało w poniedziałek, że przez artykuł "New Yorkera", który bada usiłowania ograniczenia stypendiów Holokaustu w Polsce, zostały wyrządzone szkody; muzeum pierwotnie oskarżało o zawarte w nim kłamstwa na temat roli Polski w czasie II wojny światowej."

Tekst został zmieniony w poniedziałek, aby wyjaśnić niektóre sformułowania, choć magazyn i autorka oświadczyli, że stoją za samym artykułem, który twierdzi że uzasadniona debata historyków na temat rzekomego współudziału niektórych Polaków w Holokauście, jest tłumiona przez obecną partię rządzącą w Polsce.

Dyrektor muzeum w Oświęcimiu Piotr Cywiński z zadowoleniem przyjął zmiany w redakcji artykułu, ale w oświadczeniu dla Associated Press powiedział, że jego zdaniem "zostały wyrządzone bolesne szkody, a zgodnie z korektą powinny nastąpić również przeprosiny".

Rząd zareagował w weekend, a wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sek powiedział, że "ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji".

Kilka dni temu na salonowej witrynie ukazała się odpowiedź Pawła Cywińskiego na skandaliczny artykuł Maszy Gessen z "New Yorkera".

Przedtem przeczytałem artykuł w oryginale... "New Yorkera" czytuję od początku lat 90-tych... Jest to szanowany tygodnik, który ukazuje się od 1925 roku... Kiedyś, dawno temu, był przez niektórych uważany za konserwatywny, tak samo jak New York Times... Ale czasy się zmieniły...

Zamieszczam krótkie informacje o tygodniku "New Yorker".

Pierwszy numer tygodnika New Yorker opatrzony jest datą 21 lutego 1925 roku; pismo zostało założone przez Harolda Rossa i jego żonę Jane Grant, dziennikarkę "New York Timesa”..

„The New Yorker” jest ważnym czasopismem opiniotwórczym, a na jego łamach można przeczytać reportaże i komentarze dotyczące życia społecznego, kulturalnego oraz politycznego w Ameryce; ale również artykuły na temat pop-kultury.

Tygodnik porusza ważne tematy literatury współczesnej, publikuje też opowiadania oraz recenzje literackie, a także zamieszcza rysunki satyryczne.

W czasopiśmie publikowali m.in., Alice Munro, Haruki Murakami, Vladimir Nabokov, John O’Hara, Philip Roth, J.D. Salinger, Irwin Shaw, John Updike, E.B. White i Richard Yates.

Papierowego "New Yorkera" czytałem wyrywkowo od 1990 roku; od paru lat czytuję w prenumeracie internetowej, a artykuły mam przysyłane na moją pocztę... Kiedyś jego artykuły odbierałem inaczej; po skręcie w lewo widzę ustawianie doboru tematyki i sposobu jej prezentacji... Ciągle uważam, że trzeba wiedzieć co myślą, mówą i piszą po drugiej stronie lustra.

Artykuł jest z dnia 26 marca. Z całą pewnością znalazło go bardzo wielu czytelników "New Yorkera" na całym świecie, bo tygodnik jest znany prawie wszędzie.... Można go było przeczytać również na Facebooku.

Wracam do artykułu który wywołał taką wrzawę.

“The Historians Under Attack for Exploring Poland’s Role in the Holocaust”

“To exonerate the nation of the murders of three million Jews, the Polish government will go as far as to prosecute scholars for defamation.

Half of the European Jews murdered in the Holocaust were killed in what had been Poland before the war. Gentiles who risked their lives to rescue Jews were an exception.”

“Historycy atakowani za zbadanie roli Polski w Holokauście”

„Aby uwolnić naród od odpowiedzialności za zamordowanie trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się tak daleko, że ściga uczonych za zniesławianie.

Połowa europejskich Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu zginęła w tym, co było Polską przed wojną. Niektórzy z Pogan (gojów), którzy ryzykowali życie aby ratować Żydów, byli wyjątkami

Artykuł jest skandaliczny; to dobrze że Piotr Cywiński który jest polskim Żydem, bardzo krytycznie się do niego ustosunkował.

„Masza Gessen, redaktorka naczelna rosyjskiego miesięcznika „Wokrug Swieta”, w swoim artykule dla „New Yorkera” nawiązała do sprawy pomówienia przez autorów książki „Dalej jest noc”, Barbarę Engelking i Jana Grabowskiego, jednego z wielu polskich bohaterów, którzy ratowali Żydów w czasie wojny, przedstawiając go jako szmalcownika.”

„Dla uwolnienia od winy narodu, który jest odpowiedzialny za zamordowanie trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania naukowców za oszczerstwa” - napisała Gessen na łamach amerykańskiej gazety.”

Lubię to! Skomentuj110 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka