Dziobaty Dziobaty
1620
BLOG

Gdzie Rzym, gdzie Krym – polsko amerykański spektakl w TVN

Dziobaty Dziobaty Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Po przylocie do Polski, David Zaslav, prezes Warner Bros. Discovery, powiedział pracownikom centrali TVN, że stacja nie jest na sprzedaż. Według różnych lokalnych doniesień dodał, że przed przyjazdem do Polski miał spotkanie w Białym Domu i uzyskał poparcie dla TVN. Wbrew pozorom i opiniom, TVN pozostanie jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) medium które będzie kreowało kształty polityki amerykańskiej dla Polski.

POLISH NEWS London, Wednesday, April 19, 2023 - Anita Werner: Today in “Fakty po Faktach” - a special guest. David Zaslav, President and CEO of Warner Bros. Discovery - Good morning David... David Zaslav - Good morning, Anita."Jestem tu, bo TVN jest mi bardzo bliski. Przyjeżdżam tu często i jestem bardzo dumny ze wszystkiego, co robimy w TVN" – powiedział David Zaslav, prezes i dyrektor generalny Warner Bros. Dodał, że przyjechał też do Polski z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

BROADBANDTV NEWS  APRIL 18, 2023 - “Zaslav: Poland’s TVN “not for sale”; - David Zaslav, prezes Warner Bros. Discovery, powiedział pracownikom centrali TVN, że stacja nie jest na sprzedaż. Według różnych lokalnych doniesień dodał, że przed przyjazdem do Polski miał spotkanie w Białym Domu i uzyskał poparcie dla TVN.... Co ciekawe, mówił również że ma nadzieję, że Warner Bros. Discovery będzie w stanie przejąć Netflix w Polsce. Ponadto poinformowano, że Zasław ma się spotkać z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Jakoś tak na początku lutego roku bieżącego, jeden bloger wrzucił do Salonu24 artykuł p.t. „Media polskie, media obce i media amerykańskie”, który na salonowej witrynie trochę sobie pobył, ale zainteresowania nie wzbudził...ani tytuł, ani treść zainteresowania nie wzbudziły… były dwa komentarze, w tym jeden ustosunkowujący się do przedstawionych tez, w zwięzłej formie ‘”płytkie!’; sądzę, że komentator artykułu w ogóle nie czytał... Autor bardzo się zasmucił i w swoim komentarzu i napisał takie oto zdanie – „W głowie mi się nie mieści się, że salonowcy nic nie wiedzą o roli Davida Zaslava w kształtowaniu polsko-amerykańskich mediów”… autorowi wiele ze spraw dotyczących kształtowania się (powinno być – wpływu polsko- amerykańskich mediów na kształtowanie się polityki bilateralnej, nie mieści się w głowie. 

Pan David Zaslav to człowiek niezwykle sympatyczny i przyjacielski... nie znam, ale wiem - od tych którzy wiedzą dobrze...Mao tego, to postać bardzo znana i nietuzinkowa. Przed pracą dla Discovery, Zaslav zaliczył karierę w NBCUniversal, gdzie odegrał kluczową rolę w rozwoju i uruchomieniu stacji CNBC, a także w tworzeniu MSNBC. Wcześniej był adwokatem w nowojorskiej firmie prawniczej; przedtem ukończył z wyróżnieniem Boston University School of Law.

Jak twierdzą jego biografowie, urodził się w Izasławiu, miasteczku należącym do rodziny Zasławskich i Sanguszko w obrębie województwa wołyńskiego. Po rozbiorach Polski, Izysław należał administracyjne do Gubernatorstwa Wołyńskiego w obrębie Imperium Rosji. Żydzi stanowili prawie 40% ogółu mieszkańców na tych terytoriach... The Hollywood Reporter z 21 grudnia 2021 przypomniał, że Zaslav wziął udział w obchodach 70 rocznicy wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną i od tego czasu Polską bardzo się interesuje... Zaslav współpracował z Fundacją USC Shoah Spielberga, polskim rządem oraz Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby sprowadzić delegację 100 ocalałych z Auschwitz i ich rodzin do wzięcia udziału w uroczystej ceremonii 27 stycznia.

"Zainteresowanie Zaslava żydowską historią w Europie Wschodniej zostało wywołane przez cały czas spędzony w Europie Wschodniej w ostatnich latach, gdy działalność Discovery w tym regionie znacznie się rozszerzyła. Jego korzenie rodzinne są w Warszawie. Jego dziadkowie i inna dalsza rodzina mieli szczęście, że uciekli z ojczyzny przed rozpoczęciem nazistowskiej kampanii eksterminacyjnej na początku 1940 roku. Po tym, jak Zasław odwiedził Auschwitz kilka lat temu wraz z rodziną, nie mógł przestać myśleć o tych, którzy z Polski nie mogli wyjechać.”

Zasław zna wiele osobistości z grona elit finansowo - politycznych w Polsce… Jest z nimi w stałym kontakcie; niektóre zaprasza do Nowego Jorku. Orientuje się dobrze w problemach żydowsko – polskich i doradza sposoby ich rozwiązania", ergo; jest osobą w polskiej polityce bardzo wpływową... Przede wszystkim jest guru medialnym - wyznacza cele... rozdziela środki... opiniuje...poucza... przestrzega i weryfikuje. W ogromnie skali, indeed!

Co to są media każdy wie... według ogólnie uznawanej opinii media są „czwartą władzą” ... to jest sprawa bezdyskusyjna, ale należy pamiętać – kto ona jest i na ile może sobie pozwolić i kto o tym decyduje?...Każdej władzy bardzo odpowiada i bardzo zależy na posiadaniu narzędzi instrumentów które zdołają  przekonać obywateli o najlepszych jej intencjach; a w dodatku udowodnić że robią to dla naszego dobra... jednakowoż, według opinii większości obywateli media kłamią, co nie ma to najmniejszego znaczenia; gdyż media potrafią udowodnić, że jest to nieprawda… Przytomnie tłumaczą, że całkowicie obiektywnych mediów nie ma… bo media realizują misję publiczną, więc partia która jest u władzy zawsze wpływa na to, co publikują „jej” media. Korzystając z mecenatu państwa, nie da się inaczej… Właściciel prywatny ma gorzej, ale zawsze stara się, żeby szczegóły swojego „mecenatu” ukryć albo zamazać.

Właścicielem mediów jest z reguły jakaś grupa albo organizacja. Trudno sobie wyobrazić by finansowała media, które nie mają opinii i poglądów zbliżonych do właścicieli. Tak zwane społeczeństwo „dojrzałe” w państwach demokratycznych ma określone oczekiwania, więc media nie mogą sobie pozwolić na całkowite lekceważenie odbiorcy przez właścicieli; w efekcie stwarzają pozory gry fair.

Sytuacja polityczna w Polsce jest dynamiczna; w swoich sympatiach i antypatiach politycznych Polacy są podzieleni – nadchodzą wybory, do listopada zostało jeszcze trochę czasu, ale walka wyborcza już dawno się rozpoczęła…media są w swoim żywiole.

Media publiczne… media komercyjne - niektóre z nich są polskie, inne polskie nie są…

Zawsze wydziobuje media amerykańskie… Wszystko co amerykańskie dobre jest; wszak z Ameryki pochodzą dżinsy i Coca-Cola…Ameryka jest oazą wolności i demokratycznej sprawiedliwości… temu nie zaprzeczy nikt.

Według raportu z konferencji CMWP SDP pt. "Własność mediów w Polsce. Prasa, radio, telewizja ogólnopolska" z 2018 r., rynek telewizyjny w Polsce podzielony był mniej więcej w stosunku - 30 proc. firmy polskie / 70 proc. nadawcy zagraniczni… jeśli proporcje przez 3 ostatnie lata się zmieniły, chętnie się dowiem; ale nie w tym rzecz.

Polacy nadal dużo czytają – podobno w 2019 roku ogólnopolskim liderem pod względem sprzedaży dzienników był "Fakt" należący do szwajcarsko – niemieckiego wydawnictwa Ringier Axel Springer, który wyprzedził "Super Express", który jest w rękach polskiej grupy ZPR Media; a potem Gazetę Wyborczą wydawaną przez Agorę, z czesko-polskiej grupy Eurozet…, Rozgłośniom radiowym przewodzi Polskie Radio, zresztą publiczne; ale Bauer Media Polska, spółka z kapitałem niemieckim, oraz Radio ZET, które znajduje się w rękach grupy Eurozet, nie są od macochy… Nota - bene, właścicielami Eurozet zostały w 2019 roku czeska spółka SFS Ventures s.r.o… Podobno jest jeszcze szwedzka grupia Bonnier.

Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy z 2019 roku wynika, że w nadal bardzo popularnej prasie tygodnikowej Polacy najczęściej czytali, kolejno - "Angorę"; "Gościa Niedzielnego"; "Politykę"; "Newsweek"; "Sieci"; "Do Rzeczy"; "Tygodnik Powszechny"": "Gazetę Polską": "Przegląd" i "Wprost"… W tym zestawieniu praktycznie każdy tytuł ma polski kapitał, z wyjątkiem "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer) … Newsweek Polska był kiedyś okruchem amerykańskości politycznej, co mną ruszało - aż do czasu kiedy zacząłem go częściej czytać.

Według badania polskiego biura Gemius/PBI ze stycznia 2020, w mediach internetowych wśród portali ogólnopolskich, w pierwszej dziesiątce portali znalazły się kolejno - "Wp.pl"; "Onet.pl"; "Radiozet.pl"; "Tvn24.pl"; "Gazeta.pl"; "Fakt.pl"; "Natemat.pl"; Wyborcza.pl"; "Se.pl" oraz "Interia.pl".

Łącznie, w pierwszej dziesiątce były cztery serwisy z niepolskim kapitałem, które miały łącznie blisko 29,4 mln odwiedzających - Onet.pl, Radiozet.pl, TVN24, Fakt.pl. Pozostałe sześć serwisów z polskim kapitałem zgromadziło razem 37,2 mln użytkowników... I tu właśnie znalazł się ten rodzynek amerykański… ludzie chyba zbyt długo nie wiedzieli, że jest amerykański i dlatego na TVN psioczą…, gdyby wiedzieli, toby nie psioczyli; bo psioczyć na dobrodzieja to grzech…

Z tym rodzynkiem zrobił się kłopot już jakiś czas temu, bo w Polsce przez dłuższy czas ważnym tematem była ustawą o dekoncentracji mediów. Chodziło o ograniczenia kapitałowe dla firm zagranicznych i ułatwienia w finansowaniu mediów polskich. Temat ten budził wiele emocji wśród inwestorów zagranicznych, ponieważ "narusza interesy tych, którzy rozwijają rynek medialny w Polsce"....  Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii, była lepiej znana pod medialnym terminem Lex TVN, gdyż wprowadziła ustawę „lex TVN”, uzasadnianą przez polityków z obozu PiS koniecznością ochrony polskich mediów przed przejęciem ich przez chiński lub rosyjski kapitał (!?!)

I wtedy zaczęło być nieprzyjemnie, bo niedługo potem w mediach amerykańskich można było wyczytać – Discovery Won’t Have to Sell Controlling Stake in Poland’s TVN as President Vetoes Media Law” -  "Discovery nie będzie musiał sprzedawać pakietu kontrolnego w TVN, ponieważ prezydent wetuje ustawę medialną"

„Prezydent Polski Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną nową ustawę o własności mediów, którą Discovery potępił jako "atak" na wolność słowa i zagrożenie dla przyszłości niezależnych mediów po tym, jak parlament kraju uchwalił ją przed wakacjami.”...W polskich mediach poruszane w tym czasie tematy były znamienne – „Czy lex TVN grozi wyjściem wojsk USA?” „Czy PiS zaszkodzi NATO?

Wyjęte z Vanity Fair – „Krytycy twierdzą, że ustawa została zaprojektowana tak, aby uderzyć w Discovery, który jest właścicielem polskiego giganta telewizyjnego Grupy TVN, do której należą TVN24, najczęściej oglądany kanał informacyjny w Polsce i sieć, której reporterzy często krytykowali konserwatywną partię rządzącą krajem Prawo i Sprawiedliwość (PiS).”

„Podczas rozmowy telefonicznej na Zoomie między nieznaną z nazwiska osobą z ekipy Discovery i redaktorem Vanity Fair padły słowa - „Poniedziałkowe weto będzie również postrzegane jako zwycięstwo prezesa Discovery Davida Zaslava. Premier kraju, Mateusz Morawiecki, nazwał go "szefem polskiej opozycji"... Czy stało się coś niewiarygodnego...  czyżby Prezydent i Premier III Rzeczpospolitej stali w opozycji do siebie i osłabiali system władzy?.. Zawracanie kijem Wisły - rząd nie wiedział jak ten pasztet ugryźć i przełknąć.

Sprawa zrobiła się bardzo mało przyjemna, gdyż amerykański Discovery Inc. wchodzi w skład Warner Media, które należą do AT&T… To przecież elita medialna i polityczno- finansowa w USA… Czyżby polskie media o tym nie wiedziały i wsadzały palce między polską ramę i amerykańskie drzwi?... Arcygłupia sprawa.

Pełniący od 2016 roku funkcję prezydenta i CEO firmy Discovery, David Zaslav, zwyczajnie nie życzył sobie tego rodzaju ograniczeń w kraju, którego rząd deklaruje pełne poparcie dla interesów firm USA w Polsce… To było dwa lata temu; bez wątpienia, rozpoczęta w 2022 roku wojna na Ukrainie wywarła, znaczny wpływ na poglądy polityczne i społeczne mieszkańców, zarówno w USA jak i w Polsce… Przede wszystkim jednak zmieniła wiatry w polityce amerykańskiej i utrwaliła kompleks związków i zależności na linii USA - Polska.

Jak więc media amerykańskie i polskie powinny prowadzić politykę informacyjną w 2023 w sytuacji konfliktów interesów obu stron areny politycznej w Polsce, w świetle przedłużającej się wojny na Ukrainie i przed nadchodzącymi wyborami? Polskie media publiczne popierać politykę amerykańską będą, bo innej możliwości nie mają. Idzie o media komercyjne i z nimi rządzący i opinia publiczna będą miały problem…czyje argumenty przeważą?.. W istocie są to argumenty europejskie vs. amerykańskie… na pewno będą rozważane bardzo różne ich aspekty.

W oczach większości polskich obywateli, podział (rząd-opozycja) jest podziałem (PiS – PO)… z wielu względów taki podział konflikt zaostrza… media mogą być albo moderatorem albo wichrzycielem… Wyniki badań opinii publicznej wskazujące na rosnące poparcie dla PiS-u trzeba mieć pod lupą, ze względu na koszty ukraińskiej wojny i pogłębiającą inflację… to społeczeństwu na pewno się nie podoba.

Patrząc realnie - wbrew pozorom i opiniom, TVN pozostanie jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) medium które będzie kreowało kształty polityki amerykańskiej dla Polski; to przyniesie - z jednej strony ugruntowane poparcie dla anty PiS-owskiej opozycji i współbrzmienie z „europejskim” głosami Der Onet i Gazety Wyborczej – a z drugiej strony polityczne zapotrzebowanie dla poparcia polityki USA na Ukrainie.

Jaki ten „kryzys ekonomiczny” jest nawet koń widzi, szczególne jak gigantycznie wzrosły zyski zachodnich (amerykańskich) korporacji w obszarze „obsługi” tej wojny… Czy wzrosły zyski korporacji polskich i których, jest tematem publicznej debaty na Salonie 24.

Polska w polityce obecnego rządu od popierania USA odejść nie może. To temat wiodący dla polskiego rządu i PiS-u; dla opozycji i PO ten temat jest bardzo niewygodny... robienie z TVN antypolskiej tuby to nie tylko błąd... to głupota.

Co warto zapamiętać oceniając polityczną rangę formowania decyzji wyborców w listopadzie 2023 roku? .. W udziale wszystkich narzucających swoje zdanie nośników informacyjnych i platform w polskich social media (nie mówiąc o mocarzach medialnych, takich jak Google, Twitter, Meta i inne) – bardzo liczą się kontakty i zależności personalne... salonowi redaktorzy powinni zdawać sobie z tego sprawę i pomyśleć, zanim zaczną przepisywać z międzynarodowych doniesień agencyjnych byle co.


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura