Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
3020
BLOG

Wake up Polacy - w Gazie dzieje się coś strasznego

Dziobaty Dziobaty Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 134
Do czego doprowadzi eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie spowodowana atakiem Hamasu z Gazy na Izrael, jeszcze nie wiadomo. Można jednak sądzić że jej wynik będzie ważny dla Ameryki, Europy i całego świata.

Bardzo niedawno temu zakończone wybory rozpaliły do białości umysły Polaków... zainteresowanie wynikami wyborów było powszechne... większość polskich mediów zajmowała się prawie wyłącznie tym tematem... Trudno się dziwić, ale przez ostatnie 3 dni, na Bliskim Wschodzie, wydarzyło się tyle złego, że wojna w Izraelu i sytuacja polityczna w tamtym regionie przesłoniła sprawę wojny na Ukrainie... Próbuję na salonie ten temat rozgrzać... na razie Salonowi redaktorzy bliskowschodnie wydarzenia słabo widzą.

Izrael rozpoczął oblężenie Gazy po brutalnym ataku terrorystycznym Hamasu, w którym zginęło ponad 1300 Izraelczyków. Izraelskie służb bezpieczeństwa oznajmiły że" jedyną dźwignią, jaką Izrael ma obecnie nad Hamasem", jest wstrzymanie dostaw wody i elektryczności… „Udzielanie pomocy Gazie daje Hamasowi opcje do kontynuowania ataków” - powiedział Netanyahu.

Po dziesięciu dniach zdeklarowanej przez Izrael wojny sprowokowanej przez palestyński Hamas, wiele wskazuje na to że walki w Gazię będą się nasilały... Hamas oznajmił, że jest przygotowany na każdy scenariusz, i liczy na to że wojna się przeciągnie… 

Brutalność i skala uderzenia Hamasu były tak wielkie, że w obliczu wielkiego szoku i zagrożenia Izraelczyków, rząd Izraela musiał dokonać potężnej riposty. Od kilku dni toczy się zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy Strefy Gazy. Jest wycelowany w obiekty i personel Hamasu, ale powoduje wielkie zniszczenia palestyńskiej infrastruktury w Gazie i pociąga za sobą tysiące ofiar wśród ludności cywilnej... Świat jest wzburzony... w Stanach Zjednoczonych, wielu krajach Europy i w Australii dochodzi do masowych protestów ludności muzułmańskiej przeciw Izraelowi i Żydom...

Dzisiaj, agencje informacyjne i wiele mediów doniosło o nowej tragedii w Gazie. W komunikacie agencji AP World News (17 października 2023 podano, że izraelski nalot spowodował eksplozję, która w dzielnicy al-Ahli wstrząsnęła eksplozja która zabiła co najmniej 500 osób..Hamas obwiniał izraelski nalot, podczas gdy rzecznik izraelskiego wojska obwinił za wybuch Islamski Dżihad, małą i bardziej radykalną palestyńską grupę, która współpracuje z Hamasem. 

Eksplozja w szpitalu al-Ahli pozostawiła makabryczne sceny...nagranie, które według Associated Press pochodzi ze szpitala, "pokazało ogień ogarniający budynek i teren szpitala usiany poszarpanymi ciałami, w tym wieloma małymi dziećmi. Trawa wokół nich była usłana kocami, plecakami szkolnymi i innymi rzeczami."

Z powodu masakry w szpitalu,  w regionie rozprzestrzeniła się wściekłość i pragnienie zemsty... Prezydent Joe Biden udał się na Bliski Wschód na szczyt regionalny w Ammamie, w nadziei na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wojny...  jednakże minister spraw zagranicznych Jordanii powiedział, że jego kraj odwołał zaplanowany na środę szczyt, na którym Biden miał się nspotkać się z królem Jordanii Abdullahem II, prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem i prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sissim....Urzędnik Białego Domu potwierdził, że Biden odwiedzi tylko Izrael, 

W związku z tym że od czasu ataku Hamasu,  Izrael zabronił dostaw  do Gazy większych ilości wody, paliwa i żywności do Gazy, sekretarz stanu USA Antony Blinken doprowadził do porozumienia z premierem izraela Netanjahu w sprawie stworzenia mechanizmu dostarczania pomocy dla 2,3 miliona mieszkańców tego terytorium. Amerykańscy urzędnicy stwierdzili jednak, że wzrost może wydawać się skromny, ale podkreślił, że jest to znaczący krok naprzód.

Minister spraw zagranicznych Jordanii Ajman Safadi  powiedział, że wojna między Izraelem a Hamasem "popycha region na skraj przepaści"...Stwierdził, że Jordania będzie gospodarzem szczytu tylko wtedy, gdy wszyscy uzgodnią, że jego celem będzie "powstrzymanie wojny, uszanowanie człowieczeństwa Palestyńczyków i dostarczenie pomocy, na jaką zasługują".

Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek wielkiego konfliktu pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi w regionie... najważniejszymi z nich jest Iran i Arabia Saudyjska... Atak Hamasu wymusił mocną reakcję Izraela... to spowodowało reakcje Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, w Jerozolimie Wschodniej i na ludności arabskiej w samym Izraelu.

Co będzie dalej?...do czego doprowadzi eskalacja konfliktu i zjednoczenie krajów arabskich po stronie Palestyńczyków?..Jak będzie żył dalej naród żydowski, nawet z najpotężniejszą armią, gdy wokół jeszcze wzrośnie wrogość sąsiadów?.. Tych sąsiadów są miliony... na niekorzyść Izraela działają trendy demograficzne, zachwianie wiary w siłę Izraela oraz zmęczenie żydowskich imigrantów z Europy i Ameryki, którzy nie mają ochoty narażać się i ginąć w bliskowschodnim Izraelu...

Rachunek jest prosty - przeciw Izraelowi jest milion Arabów izraelskich, dwa miliony w Strefie Gazy, trzy miliony na Zachodnim Brzegu... jakikolwiek udział w działaniach przeciw Izraelowi innych krajów arabskich (trzeba spojrzeć na mapę regionu) powiększa ten "stan" o dziesiątki milionów dyszących, często fanatyczną, nienawiścią do Izraela i Żydów hebrajskich... wiele zależy od stanowiska i realnej pomocy USA... już dzisiaj widać, że stanowisko to jest chwiejne... co będzie dalej?

Wake-up Polacy?... nie idzie o to, czy Salon o tym będzie pisał czy nie... masowy konflikt oznaczać może dla Izraelczyków nowy "exodus" i  wejście no nowej Ziemi Obiecanej... ze względu na "stare" i długie związki żydowsko-polskie, temat robi się ciekawy. Sądzę, że zaangażowanie w ten  temat Polski i Polaków, może być większe niż to się teraz wydaje... Rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie stanie się wkrótce, z całą pewnością, tematem # 1 dla mediów na całym świecie.

Może następnym razem trochę napiszę, co i jak o tym myślą moi tutejsi znajomi Florydianie, Żydzi amerykańscy... Żydzi są narodem wytrwałym i niezniszczalnym... o ich "tragedię" się nie martwię, ale tragedia Izraela jest możliwa...

Mimo wszystkiego... jestem polsko - amerykańskim optymistą.

Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka