Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
1042
BLOG

To nie my, to oni - kto w Polsce idzie "na rympał"

Dziobaty Dziobaty Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Agencje informacyjne i międzynarodowe media, poświęcają wiele uwagi niepokojom społecznym w Polsce. W polskich mediach trwa ogólnonarodowy, ale jałowy spór - kto bardziej kocha Polskę. W rezultacie, trudno jest okreścić kto jest większym wrogiem Polski - "oni" czy "my". Niebardzo też widać, kto za "my i oni" się kryje.

Według Wielkiego słownika języka polskiego, słowo "rympał" odnosi się do „włamania się”… we współczesnym słownictwie" iść na rympał" oznacza wyważanie drzwi w bandyckich celach… na chama, z użyciem przemocy, znaczy się!... czy w Polsce ktoś wyważa jakieś drzwi ?.. Zdania są podzielone... niektórzy oceniają czyny ich politycznych adwersarzy za bandyckie... z wzajemnością. Nazwanie tego co się obecnie dzieje w Polsce awanurnictwem politycznym, to chyba za mało...

Agencje informacyjne i międzynarodowe media, bałaganowi który w Polsce trwa, poświęcają wiele uwagi...Szkoda czasu na przywoływanie treści i opinii które „przewaliły” się w różnej maści mediach z Salonem włącznie… niemniej, kilka przykładów z Salonowych wnętrz, zamieszczem –

Od Redakcji - "PiS o „siłowej zmianie ustroju”. Bodnar odpowiada jednym zdjęciem”… ”Morawiecki w Łodzi - Nie uda im się nas zniszczyć. Jesteśmy coraz bardziej zjednoczeni"… "Rewolucja w prokuraturze. Bodnar zmienia kolejne decyzje Ziobry”… ”Polskę trzeba napisać na nowo. W przeciwnym razie zniszczymy się sami”... reportażowo, bez sensacji.

Z wizerunkiem Rejtana rozdzierającego szaty, pewien bloger snuje smog o budowaniu podstaw pod przyszłe działania… w tytule - "Potrzeba organizacji” … czego… kogo… jak? … tego nie wiadomo; niemniej bloger odgraża się, że wkrótce o wszystkim napisze… z detalami....Zawsze czytam artykuły blogera który na Salonie jest jak samorodek złota, bo pięknie pisze jaak nikt (muszę się pochwalić, że mam spinki do koszuli z małymi samorodkami złota… kupione dawno temu w Australii, w Broken Hill… łza się kręci w oku)… Bloger ten, pod tytułem "Rozdziobią nas kruki i togi. O "resecie" konstytucyjnym" słusznie uważa – „Problemem jest to, że naród powołany jako suweren, nie chce, albo nie umie z tej suwerenności korzystać, stając się żerowiskiem "kruków i tóg.”… rzecz oczywista że „togi” to środowisko prawnicze… Coś „non plus ultra”... jeśli ta suwerenność jest, to dlaczego nikt z niej nie korzysta?.
Na koniec trzeźwy tytuł od jednej z blogerek - „Zarówno lewica, jaki prawica są tragicznie głupie. Tylko kto nam pozostaje?"...Wow!

W sobotą 27 stycznia 2024 telewizja CNN Europe zamieściła obszerny materiał o Polsce - "Poland’s new leader is bent on restoring democracy – even if it means war with his populist rivals" - „Nowemu przywódcy Polski zależy na przywróceniu demokracji – nawet jeśli oznacza to wojnę z populistycznymi rywalami”...
Materiał ten, będący podsumowaniem aktualnej sytuacji w Polsce, jest w znacznej mierze oparty na opiniach dr. Jacka Kucharczyka, prezesa warszawskiego think’ tanku Instytutu Spraw Publicznych… dodatkowe uwagi dla CNN zamieścił profesor Stanley Bill, (University of Cambridge, Faculty of Modern and Medieval Languages and Polish Study, Faculty Member)… Główna oś narracji - „Tusk obiecał cofnięcie nieliberalnych reform PiS, ale niewielu spodziewało się, że tak szybko podejmie walkę ze swoimi poprzednikami – co dalej?”
Dr. Kucharczyk powiedział - „Choć jego (Tuska) postawa w 2007 r. była niezwykle ugodowa wobec pokonanego wroga (PiS), tym razem Tusk bardzo szybko i zdecydowanie podjął ogromne zadanie cofnięcia nieliberalnych i dalekosiężnych zmian dokonanych przez PiS w państwie polskim…według niego i jego zwolenników, miało to przywrócić demokratyczne instytucje w Polsce” ... i dalej -
Sprzątanie po kimś to trudna i często bolesna sprawa, szybkie posunięcia Tuska na stanowisku premiera spowodowały, że podziały w polskim społeczeństwie eksplodowały i przerodziły się w jawną wrogość.”

Profesor Stanley Bill – „Kiedy kanał telewizji publicznej TVP, który w zasadzie był rzecznikiem poprzedniego rządu został wyrwany z anteny, prawicowcy polskiej polityki wyszli na ulice, próbując wywrzeć presję na nowego przywódcę” … ciąg dalszy wypowiedzi -
Zachwyciło to wielu głosujących za sojuszem partii Tuska i zaspokoiło żądzę krwi większości polskiego społeczeństwa po ośmiu latach rządów PiS, które powodowały podziały…Miało się poczucie, że sprawiedliwości stało się zadość” – powiedział Stanley Bill
Podtytuły podsumowania CNN - „Są obawy, że Tusk robi za dużo i za szybko”… „Kompromis pomiędzy jednym i drugim złem”… „Brak jasnego planu na przyszłość”… „Czego chcą Polacy”.
Wyjaśnia Jacek Kucharczyk...„Teraz jesteśmy w stanie ad hoc wyjątkowym” ... dodaje - „Obserwujemy eskalację prawdziwego kryzysu polityczno-prawnego w Polsce”....„Centralnym pytaniem stojącym przed Tuskiem jest to, jak przywrócić w Polsce niezależność mediów i sądownictwa, degradowaną przez osiem lat autorytarnych reform PiS… filozofią (PiS) było stworzenie jak największej niejasności prawnej” .
Nie przedstawiono żadnego planu przywrócenia instytucji w perspektywie średnio- lub długoterminowej” – kontynuuje Stanley Bill - „Zrobiono to w pośpiechu”… dodaje– „Dylemat Tuska to „kompromis pomiędzy różnymi rodzajami zła”…„Alternatywą byłaby wolniejsza i bardziej przemyślana praca, co mogłoby zająć lata… Przyjęcie miękkiego podejścia oznaczałoby w praktyce konieczność pozostawienia na jakiś czas zdegenerowanych, przejętych instytucji w niezmienionym stanie”.

CNN zbiera - "W rezultacie, Polacy faktycznie żyją w dwóch odrębnych rzeczywistościach, zależnych od ich sympatii politycznych, przy czym w każdym z dwóch wszechświatów znajdują się sądy i instytucje kwestionujące autorytet drugiego."...
"Tusk powtórzył niedawno obietnicę wyborczą dotyczącą złagodzenia przepisów dotyczących aborcji w Polsce, które zostały zmienione przez PiS i obecnie praktycznie uniemożliwiają dostęp do tej procedury. Partia lewicowa w swoim sojuszu namawia  go do poczynienia dalszych postępów w tej kwestii, ale będzie on musiał także trzymać na dystans bardziej konserwatywnych, centroprawicowych prawodawców"...
"Na scenie europejskiej Tusk będzie miał nadzieję, że wkrótce odmrozi środki dla Polski zablokowane przez Unię Europejską w związku z degradacją praworządności przez PiS... To ogromna suma pieniędzy i każde jego posunięcie będzie w dalszym ciągu krytykowane przez opozycję, która pozostaje potężną siłą nawet bez kontroli ogólnokrajowego nadawcy."... Łącznie - "postępy" Tuska są (raczej) akceptowane.

Wszyscy się zgadzają - nie ma jasnego planu na to, co będzie dalej” – taka jest teraz ogólna opinia Zachodu o Polsce.
„Jedną z sił jednoczących zwolenników PiS jest nieufność, a nawet nienawiść do Donalda Tuska” – powiedział Kucharczyk. „To się nie zmieniło....Niemniej jednak po ośmiu latach rządów populistów, które zaostrzyły linie bojowe polskiej polityki, znaczna część społeczeństwa ma ochotę na walkę."... która, znaczy się?
Stanleya Bill dodaje - "Podejście Tuska może tylko jeszcze bardziej zaszkodzić polskim instytucjom, porządkowi prawnemu oraz, co być może najważniejsze, zbiorowi konwencji, według których te instytucje są praktykowane” ...  „Ale z politycznego punktu widzenia właśnie  tego (walki) chcą wyborcy”.... którzy wyborcy chcą tego bardziej?... Inaczej - chce walczyć strona prawa i lewa... co obie mają do zyskania, a co do stracenia?
Na Salonie są blogerzy zorientowani kto i dlaczego bawi się grą w polskie bambuko… zagranica obserwuje... granica śmieszności (o ile już nie jest) niedługo zostanie przekroczona… potem nikt śmiał się nie będzie… najmniej Polacy.... Zbyt wielu Polaków nadal niczego nie rozumie… supeł współzależności i zależności - społecznych, gospodarczych i politycznych, z sąsiadami bliższymi i dalszymi, jest zbyt skomplikowany żeby to zrozumieć… jest nie do odplątania… Polska nie leży w "nibylandzie"... w dodatku jest otoczona wrogami.

Wielu ułanów III Rzeczpospolitej różnej rangi ostrzy szabelki żeby węzeł przeciąć "po polsku"… w obecnej sytuacji potrzebny byłby raczej laser tnąco-burzący… unfortunately, Polska takiego na własność nie posiada....„Jednoczmy się… zbrojmy się… za nami pójdą inni”… to słychać po obu stronach politycznego sporu... w mediach, na ulicy i w domach... fałszywi prorocy w mediach prowokują Polaków do wyjścia na ulice; aliści; ostatnie dni wskazują że bojowy nastrój jest (raczej) większy po stronie obecnej, anty-Tuskowej opozycji... warto pamiętać że Tusk jest utożsamiany z Władzą...
Tusk poparcie Zachodniej Europy ma… czy USA też?… odpowiedziałbym twierdząco… Kto w takim razie popiera obecną opozycję, czyli dawny PiS z zewnątrz…może ktoś wie „kto”?...

Najlepiej byłoby powiedzieć - wszystkiemu są winni Oni... nie My... "My jesteśmy cacy... Oni są be!"... Oni-oni chętnie się podpiszą pod tym co im podsuną polscy Oni... albo My... Idziemy na rympał Panie i Panowie?...Czy ktoś wie, kto w Polsce idzie na rympał i po co?... Termin "na rympał" dobrze się w Polsce zadomowił... metodę przejęła już Ameryka.

Kij ma dwa końce a bramki są dwie... do własnej bramki strzelać nie warto...

Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura