E.B E.B
132
BLOG

Drugi dzień wizyty Prezydenta Nawrockiego w Turcji - 24.06.2026

E.B E.B Polityka Obserwuj notkę 16

Minister Przydacz podsumowuje z Turcji wizytę Karola Nawrockiego:

Główne tematy rozmów to kwestie bezpieczeństwa w kontekście zbliżającego się szczytu NATO.

"Polska i Turcja mają dziś największe i najliczniejsze armie w Europie, jeśli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki. Te dwie twierdze – Turcja i Polska – trzymają stabilność na flance wschodniej NATO. "

Turcja jest zainteresowana współpracą z Polską w sprawach bezpieczeństwa i polskim przemysłem zbrojeniowym.

Ważnym tematem były też relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

"Zarówno Polska, jak i Turcja mają bardzo dobre relacje z naszym kluczowym sojusznikiem amerykańskim – głównym aktorem na arenie natowskiej i partnerem do dyskusji o bezpieczeństwie."

Omawiano sytuację we Wschodniej Europie i na Bliskim Wschodzie.

Polscy żołnierze są obecni na miejscu w Turcji, obserwują sytuację i zbierają doświadczenia potrzebne polskim siłom zbrojnym. Rozmawiano również o współpracy gospodarczej, kulturalnej i akademickiej. Wielu młodych Turków decyduje się na studia w Polsce, a polscy studenci chętnie wybierają uczelnie w Turcji.

Prezydent Karol Nawrocki odwiedził dzisiaj bazę İncirlik i spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Turcji.

Polski Kontyngent Wojskowy w Turcji realizuje swoje zadania w ramach NATO przy granicy z Syrią.  To są zadania patrolowo-rozpoznawcze realizowane  przez nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar TB2, będące na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Podczas wizyty w bazie wojskowej  Prezydent Nawrocki oglądał pokaz Bayraktarów wraz z żołnierzami. 

Prezydent Karol Nawrocki do polskich żołnierzy w bazie Incirlik:

Piotr Semka o wizycie Prezydenta Karola Nawrockiego w Turcji i nie tylko:

A więc trójkąt USA - Polska  - Turcja będzie dla naszego bezpieczeństwa bardzo korzystny.

Tak się prowadzi politykę propolską.

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/prezydent-karol-nawrocki-w-bazie-incirlik,122407


E.B
O mnie E.B

Konstytucja RP  Art.14 Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Mam na imię Ewa. Na moim blogu można zamieszczać opinie niekoniecznie zgodne z moimi, pod warunkiem zachowania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Oczywiście mam swoje poglądy, ale blogowanie dla mnie, to swobodna wymiana myśli, możliwość dyskusji, formowanie swoich poglądów w zderzeniu z poglądami innych. Wolność nie tylko "krzyżami się mierzy"......

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Polityka