www.rogala.pl
Pomocny Poprzez Edukowanie
6 obserwujących
380 notek
273k odsłony
  242   0

Jeżeli rezygnujesz z PPK z powodu obaw o nacjonalizację, to wiedz, że…


… możesz upłynniać podwyżkę pracodawcy (w postaci składki na PPK) nawet z częstotliwością miesięczną.

Jeżeli zrezygnowałeś z PPK, to miej świadomość tego, że każdego miesiąca tracisz 1,5% wynagrodzenia brutto w postaci składki pracodawcy wnoszonej na twój rachunek w PPK. Oznacza to, że w okresie 12 miesięcy poniesiesz stratę w wysokości 18% wynagrodzenia brutto.

Obawiasz się tego, że rząd w przyszłości znajconalizuje Twoje oszczędności gromadzone w PPK?

To wiedz, że możesz z dowolną częstotliwością, nawet w każdym miesiącu, dokonywać zwrotu środków z PPK, czyli upłynniać podwyżkę od pracodawcy w 70-ciu procentach.

Jak to możliwe?

Ustawa PPK oferuje Ci nieograniczone prawo do wcześniejszej wypłaty środków (przed ukończeniem 60 roku życia) bez żadnych ograniczeń. Jest to tzw. zwrot środków. Co więcej, wcześniejsza wypłata (zwrot) nie ma wpływu na zobowiązanie pracodawcy do dalszego finansowania wpłat – do dawania Ci podwyżki w wysokości 1,5% w kolejnych miesiącach.

Co to oznacza?

Że w każdym miesiącu, zaraz po zaksięgowaniu wpłaty pracodawcy na Twoim rachunku w PPK, będziesz mógł składać do instytucji finansowej dyspozycję dokonania zwrotu środków. Oczywiście możesz upłynniać środki z inną częstotliwością, na przykład raz w roku w celu finansowania letniego wypoczynku.

Mając dostęp do rachunku PPK online, możesz składać dyspozycje zwrotu środków siedząc w domu wygodnie w fotelu, czyli bez wiedzy i pośrednictwa pracodawcy.

Instytucja finansowa, najpóźniej w terminie 14 dni, dokonuje wypłaty 100% wpłat potrąconych w twojego wynagrodzenia netto (jako wpłata własna – min. 2% wynagrodzenia brutto) i 70% podwyżki na PPK od pracodawcy. Co więcej, 30% tej podwyżki też trafia na konto pracownika, ale w I filarze w ZUS. A to oznacza, że:

Pracownik, który na bieżąco konsumuje podwyżkę pracodawcy na PPK, nie tylko ma więcej pieniędzy na bieżące wydatki, ale też będzie miał wyższą emeryturę z ZUS.

Jedynym kosztem wcześniejszej wypłaty (zwrot) jest utrata dopłaty z Funduszu Pracy (250 zł wpłaty powitalnej i 240 zł późniejszych corocznych dopłat) oraz podatek Belki (od zysków z inwestycji, czyli od kwoty przewyższającej sumę wpłat); 30% wpłaty pracodawcy przekazywane na Twoje konto w ZUS w I filarze jest zwolnione z podatku Belki.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo