maciej.rogala maciej.rogala
109
BLOG

Zmiana strategii największego funduszu rozpala wyob

maciej.rogala maciej.rogala Polityka Obserwuj notkę 0

Rząd Japonii jest gotowy skierować większą część aktywów ogromnego państwowego funduszu emerytalnego na rynki akcji w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu.

Państwowy system emerytalny, do którego odprowadzają składki niemal wszyscy pracujący Japończycy, jest wspierany przez największy na świecie fundusz inwestycyjny o oszałamiającej wysokości aktywów: 1,26 bln dolarów. W przeciwieństwie do niektórych innych państwowych funduszy inwestycyjnych, odważnie inwestujących na rynkach akcji, Rządowy Emerytalny Fundusz Inwestycyjny (GPIF) utrzymuje większość środków w superbezpiecznych obligacjach rządowych.

Teraz wszystko wskazuje na to, że premier Shinzo Abe uruchamia kolejny fragment swojego „Abenomics” z udziałem GPIF. Premier musi teraz wdrożyć niektóre z reform strukturalnych, które są konieczne. Jednym z większych problemów jest kurczenie się liczby pracowników płacących składki na finansowanie świadczeń emerytalnych coraz większej liczby emerytów. Około połowy z budżetu zabezpieczenia społecznego Japonii idzie na emerytury i stanowi to ok. 12% całej japońskiej gospodarki. Wzmocnienie skuteczności inwestycyjnej funduszu rezerwowego mogłoby obniżyć koszty wydatków publicznych na system emerytalny. Premier Abe rzekomo polecił ministrowi polityki społecznej, administrującemu GPIF, przegląd portfela operacyjnego funduszu, wzywając go do bardziej agresywnych inwestycji na krajowych i zagranicznych rynkach akcji.

Efekt domina, jak mówią analitycy, może być ogromny. „Przeniesienie tylko 1% aktywów funduszu na rynek akcji oznacza popyt na poziomie większym niż bilion jenów (9,8 mld mld dolarów)” – powiedział Tsuyoshi Ueno, starszy ekonomista w PIP Research Institute, dodając: „Jeśli, jak niektórzy obserwatorzy oczekują, GPIF zwiększy udział aktywów o pięć punktów procentowych w akcjach krajowych, to na giełdę w Tokio popłynie gigantyczny strumień gotówki - 6 bilionów jenów.”

Fundusz posiada obecnie 60% ​​aktywów w krajowych obligacjach, po 12% w krajowych i zagranicznych akcjach i 11% w obligacjach zagranicznych. Yasuhiro Yonezawa, szef komitetu inwestycyjnego funduszu, powiedział „Wall Street Journal”, że krajowe obligacje mogłyby w przyszłości stanowić tylko 40% aktywów.

„Nie jest jasne, kto weźmie na siebie odpowiedzialność za ewentualne ryzyka ponoszone przez bardziej agresywne działania GPIF” – powiedział Ueno, dodając: „Mimo to przedsiębiorcy kupili pomysł, że GPIF będzie miał duży wpływ na rynek akcji, wysyłając ceny na północ. Uczestnicy rynku już rozpoczęli dyskontowanie wielkiego wpływ planowanych inwestycji GPIF. W rzeczywistości rynki akcji są teraz bardziej wrażliwe na temat nowości dotyczących GPIF, niż na jakiekolwiek inne wiadomości o samej strategii wzrostu Abe”.

Innym dobrodziejstwem wynikającym ze sprzedaży obligacji rządowych przez GIPF, prawdopodobnie do Banku Japonii, i wydatkowania przychodów także na rynkach zagranicznych, będzie presja na obniżenie wartości jena – wspomoże to eksporterów i spowoduje wzrost kosztów importu, co będzie czynnikiem zwiększającym inflację.

Globalny Przegląd Emerytalny

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka