6 obserwujących
370 notek
264k odsłony
372 odsłony

PPK: Sukces automatycznego zapisu zależy od zaufania do państwa - przykład Turcji

Wykop Skomentuj6

Rząd turecki zmienił zasady dotyczące planów emerytalnych z automatycznym zapisem, próbując ograniczyć bardzo wysoki odsetek pracowników rezygnujących z uczestnictwa w planach.

Po pierwsze wprowadzono zasadę, że pracownicy, którzy skorzystali z prawa do wypisania się z planu, zostaną do niego ponownie zapisani po upływie trzech lat. Ponadto tureckie Ministerstwo Finansów zastrzegło sobie prawo do skrócenia okresu na ponowną rejestrację do jednego roku lub przedłużenia go do pięciu lat. 

Działania te mają na celu utrzymanie i zwiększenie uczestnictwa w prywatnym systemie emerytalnym kraju, który obecnie obejmuje jedynie 11,9 mln w 81 milionowej Turcji. Z 11,9 mln osób uczestniczących w systemie, 6,9 mln oszczędza w ramach dobrowolnego indywidualnego programu emerytalnego (BES), a 5,2 mln zostało automatycznie zapisanych przez system OKS, który wszedł w życie w styczniu 2017 roku. 

  Zmiany zasad dotyczących automatycznego zapisywania się są częścią Nowego Planu Gospodarczego przedstawionego we wrześniu przez ministra Skarbu i Finansów Berata Albayrak. W planie założono, że rozporządzenie w sprawie indywidualnego systemu emerytalnego zostanie poddane restrukturyzacji, aby uczynić go bardziej zrównoważonym. Automatyczny zapis wszystkich tureckich pracowników sektora publicznego i prywatnego (odpowiednik naszych PPK) wszedł w życie w 2017 roku i zwiększył całkowitą liczbę oszczędzających na emeryturę w prywatnych planach emerytalnych z 6,6 mln w 2016 r. do 10,3 mln w 2017 r. 

Automatyczne zapisy dotyczą wszystkich pracowników w wieku do 45 lat. Początkowo obowiązek oferowania planów z automatycznym zapisem dotyczył firm zatrudniających ponad 50 pracowników, ale od lipca 2018 roku objął również firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Od stycznia 2019 roku obowiązek oferowania OKS objął spółki zatrudniające od pięciu do dziewięciu pracowników. Jednak aż 54% osób, które zostały wprowadzone do systemu w ciągu pierwszego roku, wypisało się z OKS w czasie pierwszych dwóch miesięcy, w którym można było się wypisać z planu.

  Według raportu Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Turcji (TSB) trzy najczęstsze powody rezygnacji to: wysokie wydatki lub zadłużenie (71%), brak możliwości wcześniejszego wycofania środków (56%) i brak zaufania do długoterminowych inwestycji (35%). Ponadto w 2018 r. liczba uczestników w systemie indywidualnym spadła z 6,92 mln na koniec 2017 r. do 6,87 mln. 

  Na koniec grudnia 2018 r. prywatny system emerytalny posiadał aktywa 14,4 mld euro w 406 funduszach zarządzanych przez 18 towarzystw ubezpieczeń emerytalnych.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo