80 obserwujących
2982 notki
1667k odsłon
2019 odsłon

Fikcyjny Kosmos pożarł ten realny

Wykop Skomentuj119

  Przynajmniej w masowej wyobraźni. Dokładnie tydzień temu, 26.11.2018, na Marsie wylądowała sonda InSight, wysłana przez NASA {TUTAJ}. Tego samego dnia dowiedzieliśmy się, iż Wojciech Staszewski nadał swemu czteroletniemu synowi Igorowi drugie imię Yoda:

  "Urząd stanu cywilnego w Warszawie zgodził się, aby 4-letniemu chłopcu nadać jako drugie imię Yoda, po jednym z bohaterów "Gwiezdnych wojen". Rzadko zdarza się, aby wbrew opinii Rady Języka Polskiego urzędnicy akceptowali wnioski o tak nietuzinkowe imię. W tym przypadku językoznawcy argumentowali m.in., że Yoda to zielona istota. Rodzice odpierali, że to dyskryminacja ze względu na kolor skóry.

O kulisach sprawy dowiedzieliśmy się z wpisu reportera Wojciecha Staszewskiego. Dziennikarz pochwalił się, że po trudnej batalii, udało mu się przekonać urzędników, aby ich 4-letni syn mógł nosić imię po mistrzu Yodzie, fikcyjnej postaci z sagi filmowej "Gwiezdne wojny".

   Rodzice małego Yody są fanami tego cyklu z gatunku science fiction." {TUTAJ}.

  Ta druga informacja wywołała o wiele większe zainteresowanie niż ta pierwsza. Już od początku lat siedemdziesiątych XX wieku badania realnie istniejącego Kosmosu mało kogo ciekawią, choć w tej dziedzinie dokonał się gigantyczny postęp. Automatyczne sondy zbadały wszystkie ważniejsze obiekty w Układzie Słonecznym, dwie sondy wyleciały poza jego granice i wciąż nadają nowe informacje. Wykryto wiele planet w odległych układach. Po zamknięciu programu wahadłowców jest wyraźny regres w lotach załogowych, ale międzynarodowa stacja kosmiczna wciąż działa i dyżurują tam astronauci. Chiny oraz Indie rozwijają własne programy kosmiczne. To jednak prawie nikogo nie obchodzi.

  Kosmos kojarzy się obecnie z "Gwiezdnymi Wojnami" i z "Star Trek". Wciąż kręcone są nowe części tych cykli, przyciągające tysiące widzów. Kilka lat temu furorę zrobił film "Avatar" opowiadający o życiu niebieskoskórych istot na odległej planecie. W mitycznym Kosmosie mamy fikcyjne prawa fizyki i urządzenia techniczne [pola siłowe, napęd WARP]. Nawet ktoś obeznany z nauką i techniką musi się czasem uszczypnąć, by uświadomić sobie, że przecież to wszystko nie istnieje. Realny Kosmos został wyparty przez ten fikcyjny.

 

Wykop Skomentuj119
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura