19 obserwujących
848 notek
1205k odsłon
1051 odsłon

PKN ORLEN obniży ceny paliw

Stacja benzynowa PKN ORLEN. Fot. Shutterstock
Stacja benzynowa PKN ORLEN. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj43

PKN ORLEN poinformował o maksymalnym obniżeniu cen paliw na swoich stacjach. To skutek epidemii koronawirusa i spadku cen ropy na światowych rynkach.

Niższe ceny paliw to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy poruszają się własnym autem. Skorzystają na nich także wojsko, policja, straż pożarna i lekarze, którzy są zaangażowani w walkę z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa w Polsce.

- PKN ORLEN to polska firma, której działania wpływają bezpośrednio na rozwój krajowej gospodarki i Polaków. Podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu cen paliw, tak aby Polacy, którzy muszą w tym trudnym czasie przemieszczać się, korzystali z własnych samochodów, zamiast komunikacji zbiorowej - mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Dodaje, że niższe ceny to efekt optymalizacji produkcji, dywersyfikacji źródeł dostaw i spadku cen ropy naftowej na świecie.

Na światowy przemysł rafineryjny, który funkcjonuje obecnie w warunkach bardzo słabego makro, nałożył się efekt koronawirusa. Eksperci z OECD szacują, że globalna gospodarka spowolni o 0,5 punktu procentowego, co z przestojami chińskich rafinerii przyczyni się do zmniejszenia przyrostu globalnego popytu na ropę w tym roku o 200 000 bd w stosunku do 2019 r. Aktualna średnia cena baryłki ropy naftowej wynosi ok. 32 dolary. To umożliwia obniżenie cen również na stacjach PKN ORLEN – informuje spółka.

Płocki koncern zapowiada, że będzie systematycznie obniżać ceny paliw na stacjach. Ceny benzyny 95 i diesla na stacjach własnych PKN ORLEN maleją już od początku 2020 r. Obniżki wyniosły średnio ok. 46 groszy na litrze benzyny 95 i 60 groszy na litrze ON.

PKN ORLEN jest największym w Polsce podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej i jednym z największych w Europie w tym segmencie. Posiada na polskim rynku największą sieć stacji paliw - 1800 placówek.

Pomoc w walce z epidemią

PKN ORLEN włączył się aktywnie do walki z epidemią koronawirusa. 12 marca w zakładzie ORLEN OIL w Jedliczu, należącym do koncernu, uruchomiono produkcję płynu do dezynfekcji rąk. Ze względu na ogromny popyt uruchomiono druga linię. Płyn w 5-litrowym pojemniku już jest sprzedawany na stacjach Orlenu, a mniejsze, 1-litrowe butelki pojawią się pod koniec tego tygodnia. Popyt na płyn był tak duży, że trzeba było wprowadzić limit sprzedaży na osobę.Stacje paliw PKN ORLEN należą do tzw. infrastruktury krytycznej, będą funkcjonować i nie ma planu ich zamykania – oświadczył w niedzielę 15 marca prezes koncernu Daniel Obajtek.


Fundacja ORLEN, której fundatorem jest PKN ORLEN, zadeklarowała, że przeznaczy 6 mln złotych na walkę z epidemią koronawirusa w Polsce. Poinformował o tym wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin:


BG 


Wykop Skomentuj43
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka