19 obserwujących
898 notek
1263k odsłony
521 odsłon

Ruszyły procedury ws. budowy morskiej części Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj6

Wojewoda zachodniopomorski wszczął procedurę administracyjną w sprawie wydania pozwolenia na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Chodzi o odcinek o długości 56 km przez polskie wody terytorialne oraz wyłączną strefę ekonomiczną Polski. 

W marcu w okolicy duńskiego wybrzeża rozpoczęto prace związane ze zmianą lokalizacji dróg na obszarze, na którym gazociąg podmorski Baltic Pipe połączy się z odcinkiem lądowym. 

Wyjście gazociągu podmorskiego na ląd zostanie poprowadzone metodą mikrotunelingu. Ta bezwykopowa technologia polega na wykonaniu betonowej obudowy, w której umieszczony zostanie gazociąg podmorski wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki zastosowaniu tej metody klif oraz wydmy na polskim wybrzeżu pozostaną nienaruszone, a ingerencja w plażę będzie ograniczona do minimum.

Polskie postępowanie administracyjne dla gazociągu podmorskiego zostało podzielone na dwie części: 

  • gazociąg na dnie morza w polskiej strefie o długości 56 km
  • lądowy odcinek gazociągu podmorskiego o długości około 90 m wraz z zespołem zaporowym Niechorze - Pogorzelica

Komplet pozwoleń na budowę dla odcinka podmorskiego oraz tzw. łącznika ma być dostępny w II kwartale 2020 r. - poinformował operator systemu przesyłowego gazu i inwestor gazociągu – Gaz-System S. A.

Równolegle Gaz-System prowadzi procedurę wyboru wykonawcy robót budowlano-montażowych. Dzięki temu rozpoczęcie prac związanych z budową gazociągu podmorskiego będzie możliwe jeszcze w tym roku.  

W marcu wojewoda zachodniopomorski wszczął także postępowanie dla tzw. odcinka lądowego gazociągu podmorskiego. Zakłada ono budowę „łącznika” (ang. „spool”) wraz z zespołem zaporowym. Lokalizację tego obiektu przewidziano w rejonie Pogorzelicy (gmina Rewal).


Baltic Pipe
Gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Fot. Flickr/KPRM


Gaz-System uzyskał już decyzje umożliwiające budowę gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym. Pozwolenia wojewody zachodniopomorskiego dotyczyły odcinków gazociągów na trasie Niechorz-Płoty-Goleniów. Dzięki nim spółka może przystępować do prac budowlanych. 

Pierwsze z pozwoleń wojewody zachodniopomorskiego dotyczy 42 km odcinka od Węzła Płoty do Tłoczni Goleniów, drugie 36,5 km odcinka z Terminala Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty. Trzecia decyzja dotyczy 4,5 km odcinka z Niechorza do Terminala Odbiorczego w Konarzewie.  

Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym będzie przebiegać następująco: 

  • odcinek gazociągu DN 900 od miejsca połączenia z gazociągiem podmorskim do Zespołu Zaworowego zlokalizowanego w m. Niechorze wraz z zespołem zaworowym
  • odcinek gazociągu DN 900 od Zespołu Zaporowego Niechorze do Terminalu Odbiorczego zlokalizowanego w m. Konarzewo – gm. Rewal, Trzebiatów, Karnice
  • odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty – gm. Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty
  • odcinek gazociągu DN 1000 relacji Płoty-Goleniów – gm. Płoty, Nowogard, Osina, Goleniów, Maszewo

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet. 

Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Uruchomienie całej trasy jest planowane na jesień 2022 r. 

Baltic Pipe zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

W czerwcu 2017 r. premier RP Beata Szydło i szef duńskiego rządu podpisali memorandum ws. budowy gazociągu Baltic Pipe. Więcej o tym napisaliśmy tu: Gazociąg Baltic Pipe uniezależni nas od rosyjskiego gazu. Prace idą zgodnie z planem. Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe jest planowane na październik 2022 r. Za realizację inwestycji są odpowiedzialne państwowe firmy zarządzające sieciami gazowymi – duński Energinet i polski Gaz-System.

KW


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka