19 obserwujących
881 notek
1244k odsłony
1762 odsłony

Bardzo dobre prognozy dla gazu ziemnego w Polsce

Gaz ziemny ma bardzo duży potencjał w Polsce.
Gaz ziemny ma bardzo duży potencjał w Polsce.
Wykop Skomentuj8

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby zgodnie z naszym harmonogramem doprowadzić do tej transakcji jeszcze w tym roku, to znaczy żeby się dogadać z Tauronem co do przejęcia w tym roku - dodał prezes PGNiG.

Według Kwiecińskiego, krajowe zużycie gazu, wynoszące obecnie ok. 20 mld m sześc. rocznie (wobec 15 mld m sześc. pięć lat temu) będzie nadal rosło, nawet rzędu 1 mld m sześc. Wiąże się to m.in. z realizacją projektów gazowych w elektrowniach Dolna Odra i Ostrołęka oraz stopniowym przestawianiem na gaz krajowego ciepłownictwa. - Sądzę, że zapotrzebowanie na gaz będzie dynamicznie rosło przez najbliższe 15 lat, później zapewne nastąpi trend spadkowy - ocenił prezes.

Wśród głównych obecnie wyzwań dla PGNiG wymienił budowanie wartości firmy. Jak mówił, niskie ceny węglowodorów spowodowały znaczny ubytek wartości firm energetycznych, spowodowały zmniejszenie ich przychodów i wpłynęły na znacznie mniejsze zyski.

- To jest dla nas największe wyzwanie w krótkim i średnim horyzoncie. Natomiast na poziomie europejskim szalenie ważne dla nas jest, żeby nie tylko PGNiG, ale inne firmy naszego sektora, wpisały się w nową politykę gospodarczą UE, promującą Zielony Ład, wodór, biometan. Chcemy w tym silnie uczestniczyć - podkreślił prezes.

Koncern multienergetyczny 

Wielkim wyzwaniem, jakie stoi przed PGNiG jest fuzja z PKN ORLEN.

- Jesteśmy zdeterminowani w tym, żeby utworzyć największy koncern multienergetyczny w naszej części Europy, koncern, który byłby w stanie sprostać konkurencji europejskiej i światowej, a jednocześnie taki, który byłby w stanie realizować potężne inwestycje związane z Zielonym Ładem - mówił prezes PGNiG, który chce by na inwestycjach mogły skorzystać także polskie małe i średnie firmy.

- Nasze inwestycje w tym roku będą rekordowo wysokie, wyższe niż w zeszłym roku, podobnie planuje Orlen i inne firmy. Problemem jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw (...). Dlatego będziemy chcieli, żeby nasze inwestycje - duże programy, które będziemy przygotowywać - były jednocześnie szansą dla małych i średnich firm. Chcielibyśmy, by na tych inwestycjach jak najbardziej skorzystała polska gospodarka, żeby polskie firmy realizowały te inwestycje - mówił Kwieciński.

Pytany o obecne krajowe zapasy gazu przed sezonem jesienno-zimowym, Kwieciński powiedział, że obecnie magazyny gazu są zapełniane. - One są już prawie wypełnione. Zawsze tak co roku jest, że przygotowania do zimy zaczynają się pod koniec wakacji i myślę, że w najbliższych tygodniach nasze magazyny będą w pełni zapełnione - ocenił.

- Podmiot, który powstanie po połączeniu PGNiG z PKN ORLEN będzie mógł realizować potężne inwestycje. Posiadanie takiego koncernu na pewno ułatwi transformację energetyczną - powiedział.

Fuzja PGNiG z PKN ORLEN

W lipcu 2020 r. PKN ORLEN i Skarb Państwa, podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez płocki koncern Grupy PGNiG. W przypadku przejęcia Lotosu Komisja nakazała m.in. wprowadzenie zewnętrznego podmiotu do gdańskiej rafinerii, zagwarantowanie mu dostępu do infrastruktury magazynowej i logistycznej, sprzedaż niemal 80 proc. stacji Lotosu dziewięciu magazynów paliw, itd.

- Jeszcze nie wiemy, jakie warunki postawi Komisja Europejska, ale wydaje się jednak, że nakładających się elementów rynkowych w przypadku naszych spółek jest znacznie mniej niż w przypadku Orlenu i Lotosu - powiedział Kwieciński.

Elementów rozłącznych w działalności obu spółek jest bardzo dużo,np. dominująca pozycja PGNiG na rynku gazu.

W ocenie prezesa, w przyszłości pojawią się natomiast liczne elementy synergii przy połączeniu. - Orlen jest znacznie bardziej zaawansowany w OZE. A to właśnie nadmiar energii z OZE może być w przyszłości wykorzystywany do produkcji wodoru. Z kolei ten wodór może być przesyłany naszymi sieciami gazowymi - wskazał Kwieciński.

Jak podkreślał, celem jest jednak budowa dużego koncernu, takiego, jakie ma szereg innych krajów. - Posiadanie takiego koncernu na pewno ułatwi realizację transformacji energetycznej. Polska gospodarka będzie miała nie tylko największą firmę w regionie, ale ten podmiot będzie w stanie realizować potężne inwestycje, które mamy w planach - ocenił Kwieciński.

KJ


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka