18 obserwujących
818 notek
1163k odsłony
613 odsłon

Przejęcie Lotosu przez PKN ORLEN. Wznowienie rozmów z KE

Komisja Europejska ma czas do 30 czerwca 2020 r. na wydanie decyzji ws. przejęcia Grupy Lotos przez PKN ORLEN.
Komisja Europejska ma czas do 30 czerwca 2020 r. na wydanie decyzji ws. przejęcia Grupy Lotos przez PKN ORLEN.
Wykop Skomentuj30

Wznowiono negocjacje ws. przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN ORLEN. Komisja Europejska zawiesiła procedurę „stop the clock”.

- Przedłożyliśmy wszystkie dokumenty, których oczekiwała Komisja Europejska. Liczymy, że zgodnie z naszymi oczekiwaniami, finalna decyzja w sprawie przejęcia kapitałowego Lotosu przez Orlen zostanie wydana do końca pierwszego półrocza - mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. 

Procedura "stop the clock" jest stosowana w negocjacjach wtedy, gdy potrzeba więcej czasu na zebranie dodatkowych informacji. Była zastosowana m.in. w postępowaniach dotyczących przejęcia EON-Innogy i Vodafone-Certain Liberty Global Assets.

Termin rozpatrzenia wniosku PKN ORLEN w sprawie przejęcia Grupy Lotos Komisja Europejska przedłużyła w związku z tym do 30 czerwca 2020 r.  Procedurę zastosowano pod koniec września 2019 r.  

Proces fuzji PKN ORLEN i Grupy Lotos zainicjowano 27 lutego 2018 r. Płocki koncern podpisał ze Skarbem Państwa, który ma 53,19 proc. głosów w Lotosie na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, list intencyjny w sprawie przejęcia Lotosu. Na początek PKN ORLEN planuje kupić 32,99% akcji. W kolejnym etapie ogłosi wezwanie do zakupu akcji do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Grupy Lotos. 

Fuzja Lotosu i PKN ORLEN

W listopadzie 2018 r. PKN ORLEN złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację.  Ostateczny wniosek trafił do Komisji na początku lipca 2019 r. Po jego przyjęciu Komisja ma 90 dni na wydanie decyzji. We wrześniu 2019 r. zatrzymano zegar negocjacji ("stop the clock"), aby zyskać więcej czasu na zgromadzenie niezbędnych informacji.

PKN ORLEN argumentuje, że koncentracja na rynku paliw doprowadzi do lepszego konkurowania na rynku energetycznym, dzięki czemu potężna spółka będzie odporna na wahania koniunktury i zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przejęcie wpisuje się w trend budowy skonsolidowanych i multienergetycznych koncernów w Europie i na świecie - przekonuje PKN ORLEN. 

"Celem transakcji jest stworzenie silnego podmiotu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. To odpowiedź polskich przedsiębiorstw na globalne trendy przemysłu rafineryjnego, która w przyszłości zmniejszy ryzyko utraty płynności przez krajowe rafinerie. Finalizacja procesu oznacza również większe możliwości finansowe na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki, jak i środowiska, jak np. zero i niskoemisyjne źródła energii, w tym planowane inwestycje w budowę morskich farm wiatrowych" - informuje spółka. 


Więcej na temat połączenia:


BG


Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka