19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
703 odsłony

Porozumienie ze Skarbem Państwa ws. przejęcia Lotosu przez PKN ORLEN

Rafineria. Fot. PKN ORLEN
Rafineria. Fot. PKN ORLEN
Wykop Skomentuj12

Grupa LOTOS, PKN ORLEN i Skarb Państwa zawarły porozumienie w sprawie zakupu od Skarbu Państwa akcji Lotosu przez PKN ORLEN.

Płocki koncern chce kupić gdańską firmę. Konsolidacja ma na celu utworzenie na rynku dostaw ropy silnego gracza, liczącego się na arenie międzynarodowej. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to słuszny ruch. Obecnie są dwie konkurencyjne firmy, które mają jednego właściciela. Więcej na ten temat: Fuzja PKN ORLEN i Grupy Lotos - powstanie silna polska firma paliwowa.

- Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystują płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Procesy konsolidacyjne w tej branży trwają od dawna i są podyktowane przede wszystkim koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państw. Podobne konsolidacje przechodziły np. węgierski MOL, norweski Statoil, hiszpański Repsol, portugalski GalpEnergia, włoskie ENI, austriackie OMV, francuski TOTAL.

Porozumienie Lotosu, PKN ORLEN i Skarbu Państwa, zawarte 26 sierpnia 2019 r. określa zasady transakcji i współpracy przy jej realizacji. Zawiera również postanowienia dotyczące sposobu określenia ceny sprzedaży akcji Grupy LOTOS. 

Proces przejęcia zainicjowano w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W pierwszym etapie PKN ORLEN chce kupić 32,99 proc. akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Lotosu. 

3 lipca 2019 r. płocki koncern złożył formalny wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na połączenie. Zawiera on m.in. założenia transakcji i argumentację dotyczącą jej wpływu na konkurencję na rynkach, gdzie obie spółki działają. Więcej na ten temat: Jest wniosek PKN ORLEN do Komisji Europejskiej ws. przejęcia Grupy Lotos.

Na początku sierpnia 2019 r. Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające. Obawia się, że połączenie to może ograniczyć konkurencję na rynku dostaw paliw oraz na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiednich. Więcej na ten temat: Przejęcie Grupy Lotos przez PKN ORLEN - Komisja Europejska ma wątpliwości. Komisja na wydanie opinii ma czas do 13 grudnia 2019 r. Wszczęcie szczegółowego dochodzenia nie przesądza o jego wyniku. 

PKN ORLEN jest przedsiębiorstwem naftowo-gazowym, właścicielem jednej z dwóch polskich rafinerii oraz rafinerii na Litwie i w Czechach. Prowadzi działalność na rynku hurtowym i detalicznym produktów rafinacji ropy naftowej w Polsce, Austrii, Czechach, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Niemczech i na Słowacji. Zajmuje się też poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz działalnością na rynku petrochemicznym. 

Lotos jest również przedsiębiorstwem naftowo-gazowym i właścicielem drugiej polskiej rafinerii. Prowadzi działalność na rynku hurtowym i detalicznym produktów rafinacji ropy naftowej, głównie w Polsce, ale również w Czechach, na Litwie, Słowacji, Łotwie i w Estonii. Podobnie jak PKN ORLEN, Lotos prowadzi działalność poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, a także na rynku petrochemicznym. 

BG


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka