20 obserwujących
916 notek
1284k odsłony
579 odsłon

Duża inwestycja w ANWIL-u Włocławek

Prezes Anwilu Agnieszka Żyro i prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek na terenie wlocławskiej fabryki. Fot. PKN ORLEN
Prezes Anwilu Agnieszka Żyro i prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek na terenie wlocławskiej fabryki. Fot. PKN ORLEN
Wykop Skomentuj3

Budowa trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych to największa inwestycja w regionie i w historii tego przedsiębiorstwa.

We włocławskim przedsiębiorstwie jest budowana nowa nowoczesna linia do produkcji nawozów azotowych. Kompleks będzie zawierał instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Stan zaawansowania prac to obecnie 32 proc. Całość ma być oddana do użytku w 2022 r. Koszt inwestycji to 1,3 mld złotych. 

– Inwestycja idzie zgodnie z planem, choć mamy trudne, covidowe czasy. Jest ona przyszłością Anwilu Włocławek – powiedział na konferencji prasowej PKN ORLEN Daniel Obajtek. Jak zaznaczył, każda zwłoka w inwestycji oznaczałaby zmianę jej parametrów finansowych. 

Anwil rozmawia już z przyszłymi klientami. Trwa też nabór pracowników, których trzeba będzie przeszkolić jeszcze przed oddaniem instalacji do użytku. Inwestycja stworzy ok. 100 nowych miejsc pracy. Obecnie ANWIL jest największym pracodawcą w regionie.

- ANWIL jest jednym z największych płatników podatków w województwie kujawsko-pomorskim, przyczyniając się tym samym do rozwoju Włocławka. Za 2019 rok spółka odprowadziła 100 mln zł podatku, z czego prawie 50 procent, czyli aż 43 mln zł lokalnie. W związku z rozwojem aktywów produkcyjnych we Włocławku wpływy z podatku, które pozostaną w regionie, mogą jeszcze wzrosnąć w kolejnych latach. ANWIL jest nie tylko pożądanym pracodawcą, ale również aktywnie włącza się w istotne dla mieszkańców regionu inicjatywy sportowe, edukacyjne oraz kulturalne – powiedziała Agnieszka Żyro, prezes zarządu ANWIL.

 Po oddaniu do użytku nowej instalacji moc produkcyjna Anwilu wzrośnie o pięćdziesiąt procent. Obecnie PKN ORLEN wytwarza ponad dziewięćset tysięcy ton rocznie, a po ruszeniu nowej instalacji będzie to ok. 1,5 mln ton. 

- Produkcja nawozów azotowych przez PKN ORLEN ma wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Tego rodzaju nawozy, bezpieczne dla środowiska, będą wykorzystywane w polskim rolnictwie jeszcze przez dziesiątki lat – powiedział Daniel Obajtek. 

Obecnie Polska importuje około miliona ton nawozów azotowych rocznie. Zwiększenie produkcji w Anwilu Włocławek poprawi kondycję przedsiębiorstwa i zmniejszy zapotrzebowanie na import.  

Dla PKN ORLEN ważny jest dalszy rozwój. – Za dziesięć, dwadzieścia lat poziom ropy przerabianej na paliwa będzie dokonywał się właśnie w obszarze petrochemicznym: dojdą nowe paliwa, nowe technologie – wyjaśnił Daniel Obajtek. Dlatego PKN ORLEN musi wciąż rozwijać inwestycje w petrochemię. 

PKN ORLEN przygotowuje się również do rozbudowy kompleksu olefin w Płocku. Olefiny to organiczne związki chemiczne z grupy węglowodorów nienasyconych wykorzystywane w przemyśle petrochemicznym. To inwestycja powiązana z Anwilem Włocławek, który produkuje polichlorek winylu. Obecna produkcja to około 340 tysięcy ton rocznie. Po uruchomieniu olefin produkcja wzrośnie do 420 tys. ton rocznie.  

– Wszystkie inwestycje w PKN ORLEN idą zgodnie z planem, zarówno ta we Włocławku, jak i w Płocku. Bardzo mocno rozwijamy płocką rafinerię; planowo idą też inwestycje na terenie ORLEN Południe w Trzebini oraz inwestycje związane z energetyką i handlem detalicznym – powiedział Daniel Obajtek. 

Jak informuje PKN ORLEN, ANWIL jest liderem na polskim rynku w obszarze tworzyw sztucznych. W spółce wyprodukowano właśnie 7-milionową tonę chlorku winylu, z którego powstaje suspensyjny polichlorek winylu (POLANVIL). Produkt, którego jedynym wytwórcą w Polsce jest ANWIL, wykorzystywany jest szeroko na rynku polskim i zagranicznym w przemyśle samochodowym, elektronicznym, czy lotniczym. Używany jest on m.in. do produkcji rynien, wykładzin, listew podłogowych, taśm uszczelniających, płytek, tapet, powłok kablowych, izolacji przewodów elektrycznych, różnego rodzaju folii, sztucznej skóry, elementów obuwia, czy opakowań. 

Grupa ORLEN jest 100-procentowym właścicielem ANWIL-u od 2012 r. 


Polecamy:


KW 


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka