Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii - rząd wezwał wojsko na pomoc

Wielką Brytanię dotknął poważny kryzys w sektorze dostaw.
Wielką Brytanię dotknął poważny kryzys w sektorze dostaw.
Od poniedziałku wojsko rozpocznie rozwożenie paliwa na stacje benzynowe - zdecydował brytyjski rząd. Ma to pomóc w zakończeniu problemów z dostawami, które są efektem niewystarczającej liczby kierowców.

Żołnierze będą rozwozić paliwo

Prawie 200 żołnierzy, w tym 100 kierowców, przechodziło w tym tygodniu przeszkolenie w firmach transportowych, ucząc się jak napełniać cysterny i obsługiwać pompy paliwowe. Pierwsze dostawy wojsko zacznie realizować od poniedziałku rano. 

- Wprawdzie sytuacja się stabilizuje, nasze siły zbrojne są tam, aby wypełnić wszelkie krytyczne wakaty i pomóc utrzymać kraj w ruchu wspierając branżę w dostarczaniu paliwa na stacje - oświadczył minister obrony Ben Wallace.

Brytyjczycy wykupują benzynę

Na wyspach zapanowała panika konsumencka. Przed stacjami benzynowymi ustawiają się wielkie kolejki, Brytyjczycy kupują benzynę na zapas. Stało się to problemem dla wielu osób dojeżdżających do pracy, którzy nie mogli zatankować aut po drodze. 

Przeczytaj: Nieoczekiwane skutki Brexitu. Problem z benzyną. Zamknięte stacje, ogromne kolejki

Karetki nie mogą zatankować

Teraz problemy dotknęły także pracowników służb ratunkowych, którzy dosłownie walczą o możliwość zatankowania pojazdów służących do ratowania życia.

Jedna z załóg pogotowia ratunkowego nie była w stanie zdobyć paliwa o godz. 21:00 w ostatni piątek. Po tym zdarzeniu, ratowniczka medyczna postanowiła napisać o tym na Facebooku, aby uświadomić ludzi, jak ich desperackie walki o paliwo wpływają na życie innych. 

Rząd zapewnia, że paliwa nie zabraknie, jeśli ludzie będą kupować je w normalnych ilościach. Sytuacja na stacjach benzynowych poprawia się, a więcej paliwa jest obecnie dostarczane niż sprzedawane - twierdzą władze.

W Londynie brakuje paliwa

Ale niektóre części kraju są nadal bardziej dotknięte brakami niż inne. Jak informuje branżowa organizacja PRA, paliwa nie ma 16 procent spośród przeszło tysiąca ankietowanych stacji. Najtrudniejsza sytuacja jest w Londynie oraz w regionach Anglia Południowo-Wschodnia, Anglia Wschodnia i East Midlands. Poprawia się natomiast zaopatrzenie w północnej Anglii i Szkocji.

Praca dla kierowców

Ponadto, aby w perspektywie krótkoterminowej złagodzić obecne problemy z zaopatrzeniem, brytyjski rząd ogłosił, że umożliwi natychmiastowe podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii - na zasadzie tymczasowej - zagranicznym kierowcom cystern paliwowych i kierowcom w transporcie żywności.

Zgodnie z tym planem do Wielkiej Brytanii natychmiast będzie mogło przyjechać 300 kierowców cystern i pozostać w celu wykonywania pracy do końca marca 2022 r., a 4700 kierowców przewożących żywność będzie mogło przyjechać od końca października i pozostać do końca lutego 2022 r. Do Wielkiej Brytanii będzie mogło od końca października przyjechać także 5500 pracowników sektora drobiarskiego, którzy będą mogli pozostać do 31 grudnia 2021 r.

ja

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka