PKN ORLEN wyda ponad 2 mld zł na dekarbonizację

Ponad 2 mld zł na technologie związane z dekarbonizacją.
Ponad 2 mld zł na technologie związane z dekarbonizacją.
Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - mówił Arkadiusz Majoch z PKN ORLEN. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.

Ponad 2 mld zł na technologie związane z dekarbonizacją

Dyrektor biura badań i rozwoju nowych technologii w PKN Orlen Arkadiusz Majoch uczestniczył konferencji poświęconej technologiom Carbon Capture and Utilization (CCU) - wychwytywania oraz utylizacji dwutlenku węgla.

Jak zwrócił uwagę, spółka PKN ORLEN jako pierwsza w tym regionie Europy zaprezentowała strategię dekarbonizacji, w której CCU ma do odegrania ważną rolę. - Dla nas jako badaczy CCU - wykorzystanie, zagospodarowanie czy przetwarzanie jest absolutnym priorytetem - wskazał.

Jak stwierdził, "postanowiliśmy w pierwszym etapie skupić się na efektywności energetycznej i wykorzystaniu biomateriałów i bioodpadów". Dodał, że spółka podejmuje inwestycje w nowych obiektach petrochemicznych; koncentruje się przy tym na tzw. gospodarce obiegu zamkniętego, recyklingu, odzyskiwaniu cennych surowców ze strumienia odpadów.

- Mamy strategiczny program z ogromnym budżetem na kolejne lata - ponad 2 mld zł w ciągu 9 lat - wskazał Majoch. Dodał, że te pieniądze będą przeznaczone na tworzenie i doskonalenie nowych technologii w całej grupie kapitałowej. - Firma skupia się na rozwoju różnych technologii, których celem jest dekarbonizacja. Jedną z nich jest CCU - powiedział. Podkreślił, że wszystkie te inwestycje związane są z dekarbonizacją.

Technologia wychwytywania oraz utylizacji dwutlenku węgla.

Technologia CCU dotyczy procesu polegającego na wychwytywaniu dwutlenku węgla ze spalin oraz jego późniejszej utylizacji. Stanowi konkurencją technologię dla metody CCS. W odróżnieniu od sekwestracji dwutlenku węgla, CCU ma na celu wykorzystanie wychwyconego dwutlenku węgla oraz jego konwersji na inne substancje lub produkty (np. tworzywa sztuczne, beton, biopaliwo). 

Technologia CCU i CCS jest opisana od strony techniczno-inżynierskiej od dziesięcioleci. - Dopiero w 2009 r. od strony prawnej pojawiły się przepisy na poziomie europejskim, które dawały możliwość (...) prowadzenia procesów inwestycyjnych - wyjaśnił doradca prezydenta RP, przewodniczący rady środowiska i zasobów naturalnych przy prezydencie Paweł Sałek.

Jak powiedział, dzisiaj jesteśmy w przededniu tego, aby zastanowić się w jaki sposób można technologie CCU albo CCS wykorzystać. - Jestem zwolennikiem technologii utylizacji CO2, a niekończenie składowania - wskazał.

Czytaj dalej:


KJ

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka