Węgierski rząd wprowadza limity na ceny paliw

Na Węgrzech króluje MOL, którego większościowym akcjonariuszem jest państwo.
Na Węgrzech króluje MOL, którego większościowym akcjonariuszem jest państwo.
Rząd Węgier zdecydował o wprowadzeniu maksymalnych cen paliw na 3 miesiące. Ceny benzyny i oleju napędowego nie będą mogły przekraczać na stacjach benzynowych 480 forintów (6,08 zł) za litr.

Rząd ustala ceny paliw

Węgierski rząd chce chronić konsumentów przed gwałtownym wzrostem cen paliw i ograniczyć inflację. W wielu miejscach na Węgrzech ceny paliw przekroczyły już psychologiczną granicę 500 forintów za litr.

Ceny maksymalne będą obowiązywać od 15 listopada przez 3 miesiące. Rząd nie zrekompensuje jednak sprzedawcom paliw strat wynikających z tej decyzji.

 W naszej ocenie, będzie to wsparciem dla gospodarki i przyczyni się do ograniczenia inflacji – oświadczył szef kancelarii premiera Gergely Gulys.

Wysoka inflacja na Węgrzech

Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) inflacja na Węgrzech wyniosła w październiku 6,5 proc. rok do roku. Węgierski Bank Narodowy podał, że wzrost cen paliw odpowiada za 1,9 pkt proc. inflacji. Komentatorzy zwracają uwagę, że ta decyzja może mieć także związek z zaplanowanymi na przyszły rok wyborami parlamentarnymi na Węgrzech - w ten sposób rząd próbuje ograniczyć przenoszenie wysokich cen paliw na inne produkty, i opóźni nieco galopującą inflację. 

Ceny benzyny w Polsce 

W Polsce ceny paliw kształtują się na podobnym poziomie jak na Węgrzech. W tym tygodniu średnia dla Pb95 i oleju napędowego w notowaniu e-petrol.pl wyniosła 5,99 zł za litr. W przypadku benzyny 98-oktanowej mamy tendencję wzrostową do poziomu 6,26 zł/l. Autogaz również podrożał wyraźniej - bo aż o 5 gr na litrze - do poziomu 3,26 zł/l. 

Pytany o ceny paliw, szef PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że stawki za litr benzyny w Polsce są jednymi z najniższych w Europie, m.in dzięki temu, że Orlen zakupił w ubiegłym roku pakiet praw do emisji CO2 po "znacznie niższych" cenach niż te, które obowiązują obecnie. Jak mówił, w Polsce cena benzyny to 5,98 zł, gdy tymczasem na Łotwie za litr trzeba zapłacić 6,89 zł a w Holandii to równowartość 9,56 zł.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka