Polski atom – być może w przyszłości

Rdzeń małego reaktora używanego do badań. fot. Rama/ Wikipedia
Rdzeń małego reaktora używanego do badań. fot. Rama/ Wikipedia

Wstrzymanie prac nad budowę elektrowni jądrowej w Polsce nie oznacza, że ministerstwo energii definitywnie rezygnuje z wykorzystywania tej formy wytwarzania energii w przyszłości.

Choć z niedawnej wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wynika, że do 2025 roku nie ruszy budowa polskiej elektrowni jądrowej, to sprawa nie jest całkowicie przekreślona. Minister powołał zespół doradczy do prac nad reaktorami wysokotemperaturowymi. Rozpocznie się także program badawczy nad nowymi technologiami nuklearnymi. W ocenie resortu, jest to pierwszy tak duży program od czasu transformacji ustrojowej, w którym będą uczestniczyć ośrodki naukowe i firmy. Przyszłe badania mogą być realizowane we współpracy z innymi o ośrodkami. Dotąd były prowadzone rozmowy na ten temat z Departamentem Energii i Zmian Klimatu Wielkiej Brytanii oraz amerykańskim Departamentem Energii.

- Energetyka to dziedzina wymagającą planowania strategicznego. Dlatego równolegle do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zdecydowaliśmy o zainicjowaniu intensywnych prac na rzecz zbadania potencjału rozwoju nowych technologii reaktorowych w Polsce – powiedział Józef Sobolewski dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME. Do zespołu zostali powołani eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz przedstawiciele firm, w tym Energoprojektu Warszawa i Prochemu. Zadaniem zespołu będzie przedstawienie rekomendacji najefektywniejszej ścieżki wykorzystania możliwości polskiego środowiska naukowego i firm w tej dziedzinie oraz analizę potencjału rynkowego reaktorów wysokotemperaturowych.

Reaktory wysokotemperaturowe

Reaktory wysokotemperaturowe osiągają temperatury wynoszące ponad 500 stopni Celsjusza. Umożliwiają one wytwarzanie dużej ilości ciepła, wykorzystywanej w procesach przemysłowych, w tym głównie w przemyśle chemicznym. Wdrożenie tego typu reaktorów do zasilania przedsiębiorstw mogłoby więc przyczynić się do radykalnego zmniejszenia importu gazu. Józef Sobolewski uważa, że polskie reaktory wysokotemperaturowe mogą być źródłem konkurencyjności polskiej gospodarki, a także znaczących wpływów z eksportu.
W maju tego roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, że we współpracy z brytyjskim konsorcjum U-Battery zamierza wybudować eksperymentalny reaktor wysokotemperaturowy o mocy cieplnej 10 MW i elektrycznej 4 MW.

Prace nad reaktorami wysokotemperaturowymi były prowadzone już w latach 50-tych. Po uruchomieniu z powodzeniem dwóch reaktorów małej mocy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych Amerykanie zdecydowali się na budowę znacznie większego obiektu. W 1977 roku w Fort St. Vrain w Colorado został wybudowany reaktor o mocy cieplnej wynoszącej 837 MW, ale problemy, które wystąpiły w trakcie budowy i uruchamiania reaktora zniechęciły środowiska biznesowe do dalszych prac nad tą technologią. W ostatnich latach badania nad zastosowaniem reaktorów wysokotemperaturowych zostały zintensyfikowane i są one prowadzone przez wiele ośrodków, w tym z Chin, Danii, Francji, Indii, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W reaktorach wysokotemperaturowych jako czynnik chłodzący stosowany jest najczęściej hel, ale prowadzone są również testy reaktorów z innymi substancjami.

AB


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz też:

Rząd jest za budową elektrowni jądrowej, ale bez entuzjazmu 

 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka