Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
11 obserwujących 572 notki 513285 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 29 lipca 2017 r.

Z Nowego Jorku do Waszyngtonu w pół godziny

381 3 0 A A A
Superszybki pociąg Hyperloop pojedzie 700 km/h. Fot. Hyperloop one
Superszybki pociąg Hyperloop pojedzie 700 km/h. Fot. Hyperloop one

Elon Musk chce wybudować ultraszybki pociąg Hyperloop z Nowego Jorku do Waszyngtonu, który trasę 360 km pokona w  29 minut. Przedsiębiorca twierdzi, że uzyskał werbalną zgodę amerykańskiego rządu na budowę.

"Właśnie otrzymałem werbalną zgodę rządu dla firmy Boring Company na budowę podziemnego pociągu Hyperloop Nowy Jork-Filadelfia-Baltimore-Waszyngton. Z Nowego Jorku do Waszyngtonu w 29 minut" - napisał Musk kilka dni temu na Twitterze.

Niedługo potem w sieci pojawiły się informacje podważające wydanie takiej zgody, a nawet stwierdzające, że do władz miast nikt o taką zgodę nie występował. Z drugiej strony urzędnicy z Białego Domu przyznali, że prowadzili rozmowy w sprawie nowego pociągu. Niezależnie od wątpliwości wiadomość zaczęła już żyć własnym życiem. W kolejnym, opublikowanym tego samego dnia poście Elon Musk dodał informację z której też wynika, że pozwolenie na budowę nie jest jeszcze takie oczywiste. Pisze o tym, że firma musi jeszcze włożyć sporo pracy w to, żeby uzyskać formalne pozwolenie na budowę, ale przedsiębiorca wierzy, że nastąpi to szybko. Motywy, jakie mogły przyświecać Muskowi widoczne są w jeszcze późniejszym wpisie, w którym przedsiębiorca zachęca wszystkich zwolenników tej inwestycji do tego, żeby wywierali presję w tej sprawie na lokalne i federalne władze.

Trasa ultraszybkiego pociągu z Nowego Jorku do Waszyngtonu prowadziłaby przez Filadelfię i Baltimore. Pojazd ma się poruszać na poduszce magnetycznej - w tunelu, w którym ma panować bardzo niskie ciśnienie, dzięki temu znacznie obniżone mają być opory powietrza. Dzięki temu pociągi mogłyby rozwijać bardzo duże prędkości, znacznie większe niż te jeżdżące obecnie po torach, a nawet będące w fazie testów pociągi magnetyczne.

Dotychczasowy rekord prędkości kolei magnetycznej, zanotowany w 2015 roku w Japonii wynosi 603 km/h. Elon Musk zakłada, że Hyperloop pokona trasę z Nowego Jorku do Waszyngtonu w niespełna pół godziny, co przy trasie liczącej około 360 km dawałoby średnią prędkość znacznie ponad 700 km/h. Dodatkową zaletą tego środka transportu ma być przewóz pasażerów między centrami miast, podczas gdy transport lotniczy wiąże się z koniecznością dojazdu do lotnisk oddalonych od centrów.

Początki są jednak znacznie skromniejsze. Niespełna dwa tygodnie temu amerykańska firma Hyperloop One, która posiada własny tunel testowy w Newadzie o długości 500 metrów, poinformowała o przeprowadzonym pierwszym teście pociągu. Sam tunel testowy został oddany do użytku w marcu tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami osiągnął on prędkość 112 km/h. W kolejnych testach prędkości mają być stopniowo coraz większe. W następnym ma ona już wynieść 400 km/h.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka