Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
11 obserwujących 597 notek 564601 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 12 października 2017 r.

Pod Wrocławiem powstanie globalne centrum elektromobilności

557 9 0 A A A
Ładowanie auta elektrycznego. Fot. Gereon Meyer/ Wikipedia
Ładowanie auta elektrycznego. Fot. Gereon Meyer/ Wikipedia

Fabryka baterii do aut elektrycznych, centrum naukowo-badawcze, 2,5 tysiąca miejsc pracy w samej tylko fabryce - koncern LG buduje w Kobierzycach pod Wrocławiem globalne centrum elektromobilności.

- Bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy Wrocław-Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Powstanie tam fabryka baterii do samochodów elektrycznych - największy tego typu zakład w Europie. Odbiorcami baterii z Kobierzyc będą czołowe koncerny samochodowe.

- Ta inwestycja wpisuje się bardzo mocno w naszą strategię elektromobilności - mówił Morawiecki. Dodał, że w budżecie na 2018 r. i w kolejnych latach część płatności na akcyzę będzie alokowana w funduszu elektromobilności, który ma wesprzeć krajowe inwestycje w tej dziedzinie. Zobacz też: Polska będzie centrum produkcji baterii do aut elektrycznych

Fabryka LG Chem w Kobierzycach będzie mogła wyprodukować 100 tysięcy sztuk wysokowydajnych baterii do samochodów elektrycznych. Budowa zostanie ukończona w 2018 r. Zakładem w Polsce będzie zarządzać LG Chem Wrocław Energy - spółka zależna LG Chem; nakłady inwestycyjne mogą wynieść 4,5 mld zł, docelowo nawet 5,8 mld zł.

W nowej fabryce LG Chem w Kobierzycach pracę znajdzie ok. 2,5 tys. osób, a w firmach kooperujących nawet dwa razy tyle. Wysoki poziom technologiczny produkcji oraz planowane przez firmę utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego będą wymagały zatrudnienia ok. 400 inżynierów różnych specjalności: automatyków, elektroników, chemików i informatyków. LG planuje nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, szczególnie z Politechniką Wrocławską.

- Budowany w Kobierzycach zakład będzie w pełni inteligentną fabryką, w której będą produkowane najnowocześniejsze baterie litowo-jonowe do samochodów elektrycznych i systemów magazynowania energii. Planujemy stworzyć we Wrocławiu globalne centrum elektromobilności, nadal inwestując w tym regionie. Bardzo cenimy sobie wsparcie polskich władz i mamy nadzieję na dalszą bliską współpracę w przyszłości – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes LG Chem Chang-Beom Kang. LG Chem spodziewa się szybkiego wzrostu rynku elektromobilności w Europie, ponieważ wiele europejskich rządów dąży do rozpowszechniania przyjaznych dla środowiska technologii. Spółka wybrała Polskę jako najbardziej konkurencyjną lokalizację produkcji na potrzeby koncernów samochodowych w Europie i na świecie - powiedział Chang-Beom Kang. 

Fabryka w Kobierzycach nie jest pierwszą inwestycja koncernu LG w Polsce. W SSE pod Wrocławiem ma już dwa inne zakłady produkcyjne.  Jeden z nich wytwarza tworzywa sztuczne wykorzystywane w częściach motoryzacyjnych i urządzeniach elektronicznych, drugi - filtry polaryzacyjne do modułów LCD. 


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka