21 obserwujących
970 notek
1334k odsłony
  681   0

W Senacie USA o Nord Stream 2: Niemcy niesolidarne, szkodzą UE

Kapitol USA. Fot. Pixabay
Kapitol USA. Fot. Pixabay

Niemcy zostały ostro skrytykowane przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA za popieranie projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.

Asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Wess Mitchell skrytykował Niemcy i pochwalił Danię za ustawę, która może powstrzymać realizację tego projektu. Powołanie nowego rządu Niemiec będzie dla USA okazją, by ponownie wystąpić przeciwko rurociągowi Nord Stream 2, który - zdaniem Waszyngtonu - zwiększy wpływ Moskwy na zaopatrzenie Europy w energię - ocenił przedstawiciel Departamentu Stanu podczas przesłuchania przed senacką komisją spraw zagranicznych. Jego wypowiedź omawia "Wall Street Journal". 

Zobacz też: Morawiecki o Nord Stream 2: Ma nas jeszcze bardziej uzależnić od rosyjskiego gazu

Należy wezwać Niemcy do "okazania większej solidarności w europejskim kontekście" - powiedział Mitchell. "W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego Niemcy się mylą, i to w sposób szkodliwy dla innych krajów członkowskich Unii Europejskiej" - ocenił Mitchell. Niemieckie ministerstwo gospodarki i energetyki odmówiło komentarza do tej wypowiedzi.

Mitchell z uznaniem wypowiedział się o Danii, gdzie pod koniec listopada przyjęto ustawę dopuszczającą możliwość blokowania projektów rurociągów biegnących przez jej wody terytorialne, w tym Nord Stream 2, ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. Przeczytaj więcej na ten temat: Dania przyjęła ustawę dopuszczającą możliwość zablokowania planowanego przebiegu gazociągu Nord Stream 2 przez jej wody terytorialne.

Przedstawiciel amerykańskiego resortu dyplomacji zaznaczył, że inne kraje, przez których wody terytorialne prowadzi planowana trasa Nord Stream 2, rozważają własne stanowisko w tej sprawie, biorąc pod uwagę m.in. efekty dla środowiska naturalnego. 

Mitchell powiedział, że Rosja wie, jak wykorzystywać dostawy energii jako broń przeciw Europie i jej sąsiadom. 

Amerykańskie sanckje na Rosję

Zapytany, czy amerykańska administracja zamierza przyjąć dodatkowe sankcje wobec firm zaangażowanych w projekty takie jak Nord Stream 2, Mitchell powiedział, że Departament Stanu ogranicza się do wyrażania sprzeciwu i promowania alternatyw. Administracja USA nie chce robić wyłomu w jedności z rządami w Europie w sprawie antyrosyjskich sankcji niezwiązanych ze sporem wokół gazociągu - podkreślił.


Zobacz też: Amerykańskie sankcje przeciwko Nord Stream 2 stają się faktem

image


Nord Stream 2

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka