13 obserwujących
689 notek
858k odsłon
327 odsłon

Ekoedukatorzy ruszają do warszawskich domów. Będą przekonywać do wymiany pieców

Wykop Skomentuj11

Miłośnicy ekologii do końca października odwiedzą 1850 domów na Mokotowie, w Ursusie, we Włochach i na Białołęce. Ekoedukatorzy wyjaśnią, jak otrzymać dotacje na wymianę pieców i namówią mieszkańców Mazowsza do wymiany przestarzałych "kopciuchów".

To druga inicjatywa ekoedukatorów, wspieranych przez prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz. Do tej pory dotarli do prawobrzeżnej Warszawy na Białołęce, Rembertowa, Targówka, Wawra i Wesołej. Wysłannicy opowiedzą zainteresowanym, na czym polegają zmiany, które wymusza ustawa antysmogowa, jak otrzymać dotację na wymianę przestarzałych pieców i przypomną, czym nie wolno palić w gospodarstwach. Ustawa antysmogowa do 2022 roku wyeliminuje stare piece, które nie spełniają norm. Mieszkańcy Mazowsza od lipca nie mogą palić mułem, węglem brunatnym i wilgotnym drzewem.

Trzy miesiące na wypłatę dotacji w programie Czyste powietrze. Ile wyniesie dofinansowanie

- Prowadzimy w Warszawie intensywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Mamy największy w UE system miejskiej sieci ciepłowniczej, z którego korzysta już 80 proc. mieszkańców stolicy. Warszawiacy jeżdżą ekologicznymi autobusami, tramwajami oraz korzystają z kolejnych kilometrów rowerowych ścieżek. Dzięki nowo powstałym parkom, skwerom i posadzeniu kilkuset tysięcy drzew tereny zieleni stanowią obecnie 40 proc. przestrzeni miasta. W trosce o czyste powietrze rozmawiamy także z mieszkańcami. Zachęcamy ich do ekologicznego ogrzewania domu i przypominamy o możliwości skorzystania z finansowego wsparcia, które daje stolica - poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Program Czyste Powietrze - ponad 100 miliardów na termomodernizację i wymianę pieców

Ekoedukatorzy mają za zadanie przekonać jak największą część mieszkańców do wymiany pieców lub przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wystarczy sporządzić stosowny wniosek w Biurze Ochrony Środowiska lub odpowiednim wydziale w swojej dzielnicy. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, zawsze może poprosić o pomoc urzędników ratusza. Na inwestycję można otrzymać od 7 do 20 tys. złotych. O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.

Proces wymiany starych pieców ruszył w stolicy w 2017 roku. Przez cały tamten rok mieszkańcy otrzymali 11,1 mln zł dotacji na inwestycje, chroniące środowisko, np. na zakup kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Ratusz zapewnia, że Warszawa ma największy w Unii Europejskiej system sieci ciepłowniczej, z której korzysta 80 proc. warszawiaków. Piece wymieniono w ponad 650 lokalach, 500 gospodarstw podłączono do sieci ciepłowniczej.

Nowy program antysmogowy dla właścicieli domów jednorodzinnych

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka