15 obserwujących
708 notek
896k odsłon
15485 odsłon

Trzy miesiące na wypłatę dotacji w programie Czyste powietrze. Ile wyniesie dofinansowanie

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiada termomodernizację domów w ramach programu Czyste Powietrze, fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiada termomodernizację domów w ramach programu Czyste Powietrze, fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Wykop Skomentuj5

Rusza program "Czyste powietrze". Można złożyć wniosek o dotację na termomodernizację domu. Rząd zakłada, że czas od rozpatrzenia wniosku do wypłaty pieniędzy nie powinien przekroczyć 3 miesięcy. Na ten cel w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone ok. 100 mld zł.

Założenia programu "Czyste powietrze"

We wtorek premier Mateusz Morawiecki w Opocznie ogłosił, że program termomodernizacji domów "Czyste powietrze" będzie cywilizacyjnym przełomem. Dodał, że przyczyni się on do poprawy jakości życia, zdrowia, powietrza i obniży rachunki. Jego celem jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, poprzez wymianę z rządowym dofinansowaniem starych pieców i kotłów oraz termomodernizację budynków.


- Ten program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych i jest to program kompleksowy, a jego kompleksowość polega na tym, że nie proponujemy tylko i wyłącznie wymiany pieca, ale również termomodernizację tego domu, czyli ocieplenie ścian, sufitu, wymianę okien, wymianę drzwi, po to, żeby właściciel domu po zrealizowaniu tego przedsięwzięcia mógł mniej płacić za ogrzewanie - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu będzie finansowana m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, nowoczesne kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła. Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku

Wniosek o dotację w programie "Czyste powietrze"

Od 19 września można składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Podczas spotkań przedstawiciele resortu informują jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, aktualny harmonogram znajduje się tutaj: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/harmonogram-spotkan/

Przy składaniu wniosku o pomoc finansową należy posiadać rozliczony PIT za ub.r.; dokumenty potwierdzające prawo własności budynku; przeprowadzić audyt energetyczny, który jest także dofinansowywany. Wnioski będzie można złożyć w „tradycyjnej” papierowej formie, a także przez internet w WFOŚiGW.

image
Uroczystość podpisania porozumienia dotyczącego realizacji programu, fot. mos.gov.pl

Program "Czyste powietrze" - dofinansowanie

- Wysokość dofinansowania jest określona procentowo i to jest uzależnione od dochodów rodziny, gospodarstwa domowego - zaznaczył minister Kowalczyk. Poinformował, że dotacja będzie wynosić od 90 proc. całej kwoty - w przypadku dochodu poniżej 600 zł na osobę. Z kolei w przypadku dochodu poniżej 800 zł na osobę, dotacja wyniesie 80 proc.

Kolejne progi to: dotacja do 80 proc. - 601-800 zł na osobę w rodzinie – pożyczka do 20 proc. wartości; dotacja do 70 proc. – 801- 1000 zł na osobę – pożyczka do 30 proc.; dotacja 60 proc. – 1001 – 1200 zł na osobę – pożyczka do 40 proc.; dotacja do 50 proc. – 1201-1400 dochód na osobę – pożyczka do 50 proc. wartości; dotacja do 40 proc. – dochód 1401-1600 na osobę – pożyczka do 60 proc.; dotacja do 30 proc. – dochód powyżej 1600 zł na osobę – pożyczka do 70 proc. wartości dotacji.

Jak dodał minister środowiska, dotacja będzie mogła wynieść co najmniej 30 proc. - Te 30 proc. to już jest dla osób, które mają dochód powyżej 1,6 tys. zł na osobę w tym gospodarstwie domowym. Ta część 30-procentowa w przyszłym roku zostanie zastąpiona w części ulgą podatkową, ale to dla beneficjenta nie ma większego znaczenia, czy to będzie dotacja, czy ulga - mówił.

Od 1 stycznia 2019 roku dofinansowanie wahać się będzie od 40 do 90 proc. Po nowym roku 30 proc. dotacja zmieni się w ulgę podatkową. Z informacji przekazanych przez resort środowiska wynika, że ulga wynosić będzie 23 proc. plus 7 proc. dotacja.


Maksymalne i minimalne koszty kwalifikowane

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Powyżej tej kwoty przewidziane są niskooprocentowane pożyczki z planowanym czasem ich spłaty do 15 lat. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia to 7 tys. zł.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka