19 obserwujących
839 notek
1193k odsłony
2142 odsłony

Polska i Japonia będą współpracować w rozwoju technologii gazyfikowania węgla

Polska i Japonia podpisały memorandum o współpracy ws. czystych technologii węglowych, fot. Twitter/Ministerstwo Energii
Polska i Japonia podpisały memorandum o współpracy ws. czystych technologii węglowych, fot. Twitter/Ministerstwo Energii
Wykop Skomentuj46

Memorandum o współpracy w obszarze technologii "czystego węgla" podpisali przedstawiciele rządów Polski i Japonii. Oba kraje zamierzają jeszcze przez dekady korzystać z węgla, więc chcą wspólnie wypracować metody obniżające emisję CO2.

Memorandum podpisali wiceminister energii Tomasz Dąbrowski i Atsushi Taketani z Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu  Japonii podczas IV Polsko-Japońskiego Seminarium Czystego Węgla. Dokument określa ramy międzyrządowej współpracy rządowej w zakresie rozwoju i promowania czystych technologii węglowych ze szczególnym uwzględnieniem gazyfikowania węgla.


- Bardzo liczymy na dobrą współpracę przedsiębiorstw obu stron w rozwoju i wdrażaniu czystych technologii węglowych. Paliwo to w Polsce w kolejnych dekadach będzie jeszcze odgrywało ważną rolę w bilansie energetycznym - powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski podczas Polsko-Japońskiego Seminarium Czystego Węgla. Wiceminister wyraził nadzieję, że memorandum będzie kolejnym krokiem w zacieśnianiu kontaktów polsko-japońskich.

- W memorandum określiliśmy prowadzenie dalszych prac odnośnie ustalenia zakresu współpracy obu krajów w dziedzinie czystych technologii węglowych, w tym technologii zgazowania węgla, możliwie szybkiej realizacji w Polsce projektu IGCC, ze zintegrowanym cyklem zgazowania węgla - dodał Atsushi Taketani, zastępca komisarza w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii.

Ambasador Japonii Tsukasa Kawada wyraził z kolei przekonanie, że współpraca z Polską przy technologii zgazowania węgla może przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym w skali całego świata. Ambasador przypomniał, że Japonia uruchomiła pierwszą komercyjną instalację zgazowania węgla. Zauważył też, że polityka energetyczna Japonii do 2050 r. opiera się na innowacjach, dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii, dekarbonizacji i wzmocnieniu konkurencyjności przemysłu. - Biorąc to pod uwagę, współpraca Polski i Japonii nabiera coraz większego znaczenia – ocenił.

image
Spotkanie ministra Krzysztofa Tchórzewskiego z komisarzem w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii Atsushi Taketanim, fot. Twitter/Ministerstwo Energii.


Japonia wytwarza obecnie z węgla ok. jednej czwartej energii elektrycznej, w całości importując ten surowiec. W trzech czwartych z Australii, po ok. 10 proc. sprowadza z Indonezji i Rosji. W 2030 r. produkcja z węgla ma spaść do ok. 25 proc. przy spadającym wytwarzaniu z gazu, a rosnącym z atomu oraz OZE. Rząd Japonii uważa, że należy maksymalnie zmniejszać efekty spalania węgla przez ciągłe podnoszenie efektywności jego wykorzystania.

Japończycy przewidują znaczące podniesienie sprawności wytwarzania energii elektrycznej dzięki technologii zagazowania IGCC, a potem dzięki ogniwom paliwowym, używającym jako paliwa produktów zgazowania węgla (IGFC). Sprawność tej drugiej technologii ma wynosić ok. 55 proc., a komercyjne ma być dostępna przed 2030 r. W sumie ma to dać 30 proc. redukcję emisji w stosunku do dzisiejszych instalacji.

Japońskie firmy i ośrodki badawcze pracują też nad wychwytem dwutlenku węgla (CCS) i użyciem go do innych celów (CCU). Przewidują, że ok. 2030 r. komercyjnie dostępna ma być już technologia membranowego wychwytu, znacznie tańsza od stosowanej dziś absorpcji. Dopiero te metody mogą pozwolić na znaczące i skokowe redukcje emisji.

Również polskie ośrodki badawcze, jak AGH, widzą w CCS jedyną metodę znaczącego obniżenia emisji z węgla. Przedstawiciel Akademii przedstawił na seminarium stan prac nad przygotowaniami różnych metod wychwytu. Blok w technologii czystego węgla (IGCC) chce w Polsce zbudować grupa Enea. Blok - według wcześniejszych informacji - miałby zostać oddany do eksploatacji ok. 2024 roku. Miałby być zlokalizowany w okolicach kopalni Bogdanka, która miałaby być dostawcą paliwa węglowego. Informowano, że inwestycja miałaby być realizowana we współpracy z partnerem strategicznym.

źródło: PAP, bankier.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka