Blog
Fabryka Prostych Rozwiązań
kungalu
20 obserwujących 1290 notek 325517 odsłon
kungalu, 26 stycznia 2017 r.

Bezpieczeństwo użycia Bitcoinów

277 0 1 A A A


Mówię o bezpieczeństwie transakcji bitcoinowych (BTC) i w innych walutach.

Powyższy diagram pokazuje dwie strefy:

A) Strefa nieufności,

czyli obszar wykonywanych transakcji, gdzie można się spodziewać rozmaitych ataków w celu przechwycenia środków BTC. Związane to jest z przechowywaniem wrażliwych informacji na scentralizowanych serwerach (nawet mocno zabezpieczonych lub offline). Kilkuletnia już praktyka pokazuje wiele takich włamań, z przechwyceniem zasobów BTC. Nawet kontrolerzy rządowi tu kradli.

Najbezpieczniejszym emailem w tej strefie jest moim zdaniem Protonmail, spośród komunikatorów najbezpieczniejszy jest Wire. Nowości wśród bezpiecznych giełd to Bitsquare oraz Lykke. Więcej o giełdach  w szkoleniach  EduBi.

B) Strefa względnego bezpieczeństwa,

tu transakcja jest bezpieczna, jeśli kody kluczy przechowywane są na komputerach (i urządzeniach mobilnych) niezawirusowanych i przy użyciu zaufanych portfeli kryptowalutowych (wykonujących transakcje). Bezpieczeństwo staje się tu prawie 100%, jeśli używamy portfeli sprzętowych (jak Trezor, Keepkey i in.), nawet przy zawirusowanym komputerze.

Już trochę o tym pisałem w notce: Bezpieczeństwo użycia Bitcoinów -dla opornych

Wskazuję na te dwie strefy, bo przy większej ilości usług zawsze zdarzy się wyjście poza strefę bezpieczną i wtedy  szczególnie przytomnie trzeba wykonywać właściwe ruchy:
1) Korzystać z serwisów o dobrej reputacji i czytać regulaminy.
2) Używane środki BTC i PLN należy przechowywać w Strefie nieufności, jak najkrócej. Najczęściej to dotyczy wymian pieniędzy na giełdach walutowych, kantorach itp. Czyli po wykonaniu operacji giełdowych, niezwłocznie przelewamy BTC i PLN na konta w swoich bezpiecznych portfelach.
3) Korzystając z pośredniczących operatorów płatności sprawdzić ich reputację, a najlepiej wybierać takie rozwiązania, które umożliwiają bezpośrednie przelewy między kontami kontrahentów. Czyli w miarę możliwości unikać przelewów poprzez pośredniczące-obce portfele. Niekiedy jest  to niemożliwe, jak przy transakcjach Escrow, ale wtedy należy sprawdzić dobrze, czy Arbiter nie dysponuje nadmiarem kluczy Multisig, pozwalających mu na samodzielną wypłatę środków. Jeśli z tym jest prawidłowo, to bez użycia waszego klucza nikt nic nie wypłaci samodzielnie i jest bezpiecznie.
Wiem, że to jest trochę złożone zagadnienie, ale w sumie łatwe i wyjaśnione dokładnie w EduBi.

Zasadniczo nawet w Strefie nieufności nie ma powodów do paranoi, zwłaszcza gdy używamy kwot, których stratę da się przeboleć. Tu nie ma jakiegoś większego niebezpieczeństwa, jak przy operacjach gotówkowych na mieście, czy przelewach PLN w sklepach online. Natomiast pojawia się wiele korzyści z użycia BTC:
1) nie trzeba nosić przy sobie gotówki, czy kart łatwych do wyczyszczenia.
2) operacje są szybkie i tańsze niż bankowe.
3) Operacje można wykonywać na całym globie, w czasie rzeczywistym i żaden rząd, czy bank ich nie zatrzyma. A jak się postaramy -to i nie zobaczy.
4) Możliwa jest najtańsza, najszybsza automatyzacja płatności typu bilety, tipsy, parkingi, otwieranie zamków rzeczy wynajętych (lokali samochodów) itd.

Zobaczcie też:

http://epkun.salon24.pl/752942,operacje-finansowe-w-kryptowalutowej-strefie-nieufnosci

http://epkun.salon24.pl/753129,operacje-finansowe-w-kryptowalutowej-strefie-bezpiecznej

Dlaczego Bitcoin jest lepszy od innych walut Fiat?


Opublikowano: 26.01.2017 22:31.
Autor: kungalu
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


image


image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A może jest możliwa inteligencja bez emocji? Wszak inteligencja to nie wszystko co ma...
  • Wysłuchałem tego wystąpienia Kaczyńskiego w przytoczonym filmiku i mam niesmak. Widzę, jak...
  • Tylko Partia Dobrobytu zapewni Polakom dobrobyt.

Tematy w dziale Gospodarka