epolitic epolitic
515
BLOG

W PKP INWESTYCJA GONI INWESTYCJE - SZELEŃSTWO ?

epolitic epolitic Polityka Obserwuj notkę 29

znalezione w sieci;

Świeżo zmodernizowane wagony, które mają kursować na trasie między Przemyślem a Szczecinem zaprezentowała w niedzielę w Katowicach spółka PKP Intercity.

Dzięki zmodernizowanym wagonom zaoferujemy naszym klientom nowy standard podróży, na który składa się klimatyzacja, gniazdka elektryczne zlokalizowane przy każdym fotelu, lepsza izolacja akustyczna czy w końcu wygodniejsze i bardziej estetyczne wagony barowe - powiedział podczas demonstracji odnowionego taboru Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity.

Wszystkie wagony są dostosowane do osiągania prędkości 160 km/h, co w miarę kończenie kolejnych modernizacji linii kolejowych pozwoli nam oferować coraz lepsze czasy przejazdu - dodał.

- Dzięki temu, że cały projekt obejmuje modernizację aż 30 wagonów barowych, będziemy mogli zapewnić obsługę gastronomiczną we wszystkich pociągach PKP Intercity poruszających się między Przemyślem i Szczecinem - zadeklarował Paweł Dudek, prezes zarządu Wars SA.

Przy jednym z peronów katowickiego dworca można było zwiedzać wagon drugiej klasy przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wagon drugiej klasy przystosowany do przewozu rowerów, wagon barowy oraz wagon konferencyjny, w którym odbyło się spotkanie dla prasy.

W ramach dodatkowych atrakcji dla osób zwiedzających wagony przewidziano konkursy z nagrodami.

PKP Intercity prowadzi właśnie największy w historii spółki projekt modernizacji i zakupu taboru, którego całkowita wartość opiewa na ponad 5,5 mld zł.

Jednym z jego elementów jest odnowa taboru obsługującego połączenia w relacji Przemyśl - Rzeszów - Kraków - Katowice - Wrocław - Poznań - Szczecin. Już niebawem na tej trasie mają jeździć już wszystkie pojazdy z puli 68 zmodernizowanych właśnie wagonów. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi przeszło 179 mln zł, z czego ponad 60 mln zł pokryją środki unijne.

Kontrakt został podzielony między 3 firmy:

- Fabrykę Pojazdów Szynowych Pesa Bydgoszcz SA - 38 wagonów,
- H. Cegielski - Fabrykę Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. - 20 wagonów,
- Newag SA - 10 wagonów.

Wszystkie wagony są dostosowane do osiągania prędkości 160 km/h, co ma pozwolić na skrócenie czasu przejazdu po zakończeniu trwających obecnie modernizacji nawet o niemal cztery godziny.

Docelowo dla tej relacji PKP Intercity wprowadzi 218 wagonów, które będą wyposażone w klimatyzację, gniazdka elektryczne, urządzenia do wzmacniania sygnału telefonii komórkowej oraz nowoczesne toalety o zamkniętym obiegu.
W składzie każdego pociągu będą znajdować się też wagony dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, podróżnych z dziećmi oraz do przewozu rowerów.

Przetarg na modernizację w ramach drugiego etapu inwestycji, który obejmuje 150 wagonów, wygrało konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki". Prace modernizacyjne mają być ukończone do września 2015 roku.

Wartość inwestycji wyniesie niemal 413 mln zł brutto, a fundusze unijne pokryją 50 proc. kwoty netto projektu, czyli około 170 mln zł.

Katowickie spotkanie było jedną z czterech prezentacji zmodernizowanych wagonów. Wczoraj analogiczną imprezę zorganizowano na dworcu Przemysł Główny. Odnowiony tabor będzie też prezentowany 28 października na dworcu Poznań Główny oraz 29 października na dworcu Szczecin Główny.

Zmodernizowane wagony można też już spotkać w składach niektórych kursujących w ruchu planowym pociągów. 

Dwóch producentów - bydgoska Pesa oraz konsorcjum Stadlera i nowosądeckiego Newagu - chce sprzedać PKP Intercity 20 nowoczesnych pociągów. Szacowana wartość kontraktu to 1 mld zł.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka przewoźnika Zuzanna Szopowska, nowe składy mają kursować w relacjach Jelenia Góra - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok i Lublin oraz Białystok i Lublin - Warszawa - Koluszki - Częstochowa - Katowice - Bielsko Biała.

 

"Ponadto producent nowych pociągów zajmie się ich serwisowaniem w okresie nie krótszym niż 15 lat" - wskazała rzeczniczka.

Stadler i Newag złożyły ofertę opiewającą na 1 mld 411 mln 154 tys. zł, a oferta Pesy wynosi 1 mld 320 mln 626 tys. zł. Oferty można było składać do środy.

Jak mówił w środę minister transportu Sławomir Nowak, PKP Intercity w ciągu pięciu lat może zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Jednak wcześniej przewoźnik musi poprawić swoje wyniki finansowe i wymienić około 75 proc. swojego taboru. Program inwestycji w tabor PKP Intercity ma być zrealizowany do końca 2015 r.

Szef resortu transportu ocenił, że plan debiutu PKP Intercity na GPW jest "ambitny, ale realny".

epolitic
O mnie epolitic

niezależny antypolityczny głos obywatelski; kocham ten cytat z Cymańskiego /PIS/ cała prawda o rządach PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI; "Mieliśmy ogromną kasę. Ale daliśmy ją bogatym i pogłębiliśmy rozwarstwienie społeczne. To jest tajemnica, o której się milczy. Bo albo popierasz PiS, albo milczysz. Ten brak krytycyzmu, to zapatrzenie i ten zachwyt nad dwoma latami naszych rządów, to przesada." Produkt Krajowy Brutto w 2014 r. wyniósł 1.728.677 mln zł - podał GUS. „Obecna klasa polityczna jest wychowana na socjalizmie i nie zna, nie potrafi wyobrazić sobie innego ustroju. Nie potrafi wyobrazić sobie państwa, które nie ingeruje w każdą dziedzinę życia.” GUS podaje że w całym kraju dofinansowano budowę 2604 kompleksów boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”,

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Polityka