Blog
Erlina
Erlina
Erlina obywatelka
0 obserwujących 1 notka 1146 odsłon
Erlina, 31 marca 2017 r.

Wprowadzić 35=godzinny tydzień pracy nauczycieli

1123 47 0 A A A

"Oto miniatura kraju - myślał - w którym wszystko dąży do spodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku, drudzy z rozpusty. "

Te krytyczne słowa o Polsce z książki B.Prusa pasują jak ulał do sytuacji w polskiej oświacie, w której jedni nauczyciele (ze szkół samorządowych, objęci Kartą Nauczyciela) mają pracy, pieniędzy i przywilejów w bród, gdy tymczasem inni pozbawieni tego wszystkiego  muszą stąd  uciekać.

Dzisiaj miał miejsce strajk nauczycieli, którzy powstrzymując się od wykonywania zadań  zawodowych chcieli zaprotestować przeciwko likwidacji gimnazjów. Reforma ta budzi mnóstwo wątpliwości między innymi dlatego, że  omija wiele  bolączek szkolnictwa, z którymi władze oświatowe powinny rozprawić się w pierwszym rzędzie. Istotnym problemem jest to, że  nauczyciele należą  do uprzywilejowanych grup zawodowych, a skutki tego uprzywilejowania ponoszą inni tj.  uczniowie, ich rodzice  i … nauczyciele  gorszego sortu, czyli zleceniobiorcy zatrudniani w charakterze nauczycieli na podstawie umów śmieciowych, bez prawa do płatnych ferii i wakacji, bez prawa do świadczeń  należnych tej grupie  (dodatków, płatnego rocznego urlopu, nagród). Nauczyciele  gorszego sortu są ofiarami uprzywilejowania nauczycieli objętych Kartą Nauczyciela z kilku powodów. Przede wszystkim  nauczyciele lepszego sortu mają 18-godzinny  tydzień pracy, co jest nie fair w stosunku do innych zawodów. Wszyscy inni, czyli pracownicy służby zdrowia, administracyjni, biurowi, handlowcy, robotnicy muszą ciężko pracować ponad 2 razy tyle co nauczyciele i nie potrafią zrozumieć, dlaczego tak musi  być? Uważają, że nauczyciele też powinni mieć co najmniej 35-godzinny tydzień pracy np. 20 godzin lekcyjnych i 15 godzin organizacyjnych przeznaczonych na posiedzenia Rady Pedagogicznej,  przygotowywanie się do lekcji, przygotowanie sprawdzianów, konkursów, gazetek, drukowanie i sprawdzanie klasówek i kartkówek itd. Gdyby nauczyciele musieli przebywać 35 godzin tygodniowo w szkole, to rodzice ich uczniów mogliby bez trudu z nimi się kontaktować, bo wiedzieliby, że niezależnie od tego czy przyjdą w sprawie dziecka do szkoły o godzinie 8.00 czy o 13.15 – nauczyciel tam będzie i będzie możliwa rozmowa. 

Niestety, ponieważ etat nauczycieli obejmuje tylko 18 godzin, stąd ci mający mnóstwo czasu szczęśliwcy bardzo chętnie szukają pracy dodatkowej (mając etat i mnóstwo wynikających z tego przywilejów!) i znajdują   ją najczęściej w szkolnictwie prywatnym … i tym samym zabierają  pracę bezrobotnym i nauczycielom na śmieciówkach mających 4,6 godzin  tygodniowo. To jest nie fair wobec nich. To jest  niesprawiedliwy, bo  jednostronny transfer -  nauczyciele ze szkół samorządowych bez przeszkód dorabiają w szkołach prywatnych, podczas gdy  nauczyciele ze szkół prywatnych praktycznie  nie mają szans na znalezienie pracy w szkole samorządowej.

Znam nauczycieli na etatach, którzy dzięki znajomościom  dorabiają sobie jeszcze w 3, 4 innych szkołach. Znam też nauczycieli gorszego sortu, którzy od wielu lat mają zaledwie kilka godzin tygodniowo, bo lekcje zabierają im etatowy  dochodzący z innych szkół. Znam też 38-letnią eks-nauczycielkę, która po  wielu atach pracy na umowach  śmieciowych w różnych szkołach zabrała rodzinę z tego kraju i wyjechała za granicę, bo nie widziała dla siebie perspektyw – w polskim szkolnictwie  jedni mają roboty i przywilejów po same uszy i jeszcze im mało, jeszcze chcą więcej, gdy inni są skazani na śmieciówki, a marna ilość godzin nie daje im  szans na przetrwanie. Czy ktoś słyszał, żeby pracownik Biedronki dorabiał sobie w Lidlu, Kauflandzie? W szkolnictwie  jest to  zjawisko powszechne. Władze oświatowe powinny zrobić z tym wreszcie porządek, bo tak jak nie da się pogodzić pracy Biedronce i Lidlu , tak też jest to niemożliwe w przypadku szkół – zajęcia i zadania kolidują ze sobą, a konsekwencje ponoszą nauczyciele  gorszego sortu, którzy muszą przejmować część zadań należnych ich dochodzącym kolegom, czyli są obarczani pracą za tych uprzywilejowanych szczęśliwców. Trzeba pod dochodzących układać plan (efektem są np. okienka) . Dochodzący nauczyciel nie pojedzie z uczniami  na wycieczkę, nie pójdzie do muzeum, na spotkanie autorskie, nie przygotuje apelu, ani konkursu -  BO W TYM CZASIE  MA  ZAJĘCIA  W  SZKOLE  MACIERZYSTEJ,  która jest najważniejsza i  która ma zawsze pierwszeństwo.  Praca dodatkowa to jest zazwyczaj praca na pół gwizdka, a  konsekwencje tego ponoszą:

- inni nauczyciele, którzy muszą  przejmować  obowiązki tych dorabiających 

- uczniowie, którzy doskonale wyczuwają, że są dla pani tylko dodatkiem do pensji

 Dlatego zamiast likwidować gimnazja trzeba przeprowadzić inną zmianę, Dobrą Zmianę w szkolnictwie, która ukróci wybujałe przywileje kasty nauczycielskiej :

- wprowadzi 35-godzinny tydzień pracy  np. 20 godzin lekcji + 15 godzin organizacyjnych na przygotowanie sprawdzianów, konkursów, gazetek, drukowanie i sprawdzanie klasówek i kartkówek, przede wszystkim jednak na przygotowywanie się do lekcji, by te lekcje były atrakcyjne i przemyślane, by dzieci jak najwięcej z tych lekcji zapamiętywały. Zajęcia organizacyjne są potrzebne również do uporania się z  „papierologią” (sprawozdania, analizy, regulaminy, ewaluacje itd.). Niektórzy leniwi nauczyciele próbują część tej papierologii załatwić na lekcjach – ile razy dzieci są pozostawiane samym sobie, bo pani jest zajęta, wychodzi do sekretariatu w jakiejś sprawie, do dyrekcji itd  Lekcja powinna być przeznaczona wyłącznie dla uczniów, a na papierologię należy przeznaczyć zajęcia organizacyjne

- zakaże etatowcom zatrudnianym w szkołach samorządowych podejmowania pracy dodatkowej. Niech się zajmą swoim kramem i przestaną grasować po szkolnictwie prywatnym egoistycznie zabierając pracę innym nauczycielom i jeszcze obarczając ich swoimi zadaniami, których nie mogą wykonać, bo muszą pędzić do szkoły macierzystej. W tej chwili niektórzy etatowcy pracują nawet w 4,5 szkołach ! Dlaczego MEN to toleruje ?

- obejmie Kartą Nauczyciela wszystkich bez wyjątku nauczycieli

Opublikowano: 31.03.2017 18:23.
Autor: Erlina
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • "Panie "Broniaż" to nauczyciele pracuję na umowie o dzieło??" W szkołach prywatnych jak...
  • "Póki co to każdy nauczyciel ma 40 godzinowy tydzień pracy na 18 lub 26 lub 30 godzin...
  • "Ogólna tendencja na świecie jest taka że jeśli pracownik może wykonać swoją pracę z domu...

Tematy w dziale Społeczeństwo