Bratislava, Slovakia, on March 14, 1939. (AP Photo)
Bratislava, Slovakia, on March 14, 1939. (AP Photo)
Eternity Eternity
1703
BLOG

Rząd Słowacji przeprasza za zbrodnie na Żydach

Eternity Eternity Polityka Obserwuj notkę 49

Jestem zaskoczony, że w polskich mediach nie sposób znaleźć informacji na temat tego, co w ostatnich dniach wydarzyło się na Słowacji (o czym wyraźnie informały media zagraniczne innych krajów). Rząd Słowacji, na czele z premierem Eduardem Hegerem (który jest nowonarodzonym katolikiem), po raz pierwszy oficjalnie w swojej historii wyraził ubolewanie i głęboki żal, przepraszając za zbrodnie, których Słowacja dopuściła się w czasie II wojny światowej względem Żydów, w szczególności za tzw. Kodeks Żydowski, który ograniczał prawa obywatelskie, religijne i społeczne mniejszości żydowskiej, a także zajmował ich majątki. W konsekwencji ówcześnie wprowadzonej legislacji - na rozkaz ówczesnego prezydenta, katolickiego księdza Józefa Tiso - do obozów zagłady deportowano około 58 tysięcy słowackich Żydów.

Dwa tygodnie temu w prawie 70 miastach odczytano imiona ofiar Holocautu. Hołd ofiarom złożyła także prezydent Słowacji, Zuzana Caputova.

Jak wiele znaczy i jak ogromną rolę posiada to krótkie słowo: "przepraszam". To, co dzieje się na Słowacji to historia, która powinna być przykładem dla narodów świata.

Rząd Słowacji przeprasza za antysemickie ustawy z czasów II wojny światowej.

"Kodeks żydowski" przyjęty w 1941 r. pozbawiał Żydów praw człowieka i obywatela, zezwalał na przenoszenie ich własności.
BRATYSŁAWA, Słowacja - Rząd Słowacji przeprosił w środę za ustawodawstwo z czasów II wojny światowej, które pozbawiło Żydów z kraju praw człowieka i obywatela.

Z okazji 80. rocznicy uchwalenia "kodeksu żydowskiego" 9 września 1941 r. rząd oświadczył, że "czuje moralny obowiązek, by dziś publicznie wyrazić żal z powodu zbrodni popełnionych przez miniony reżim".
Kodeks uniemożliwiał również dostęp Żydów do edukacji i upoważniał do przekazywania ich własności nieżydowskim właścicielom.
Rząd powiedział, że rocznica jest okazją do przypomnienia zbrodni przeciwko słowackim Żydom.

Słowacja była w czasie II wojny światowej marionetkowym państwem nazistowskim. Wysłała ponad 70.000 swoich żydowskich obywateli do nazistowskich obozów koncentracyjnych, gdzie większość z nich zginęła.
Kodeks jest uważany za jedno z najsurowszych praw antyżydowskich przyjętych w Europie w czasie wojny.

https://www.timesofisrael.com/slovakias-government-apologizes-for-wwii-antisemitic-laws/

Zobacz galerię zdjęć:

Internet: na zdjęciu premier Słowacji, Eduard Heger
Internet: na zdjęciu premier Słowacji, Eduard Heger
Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka