54 obserwujących
471 notek
556k odsłon
  444   0

Co by było gdyby Ukraina przegrała wojnę?

Getty Images.
Getty Images.

Powiedzmy sobie szczerze. Z miesiąca na miesiąc - po pierwszych sukcesach – zaczyna być coraz gorzej. Źródła podają, ze armia rosyjska ma w ciężkim sprzęcie 10 krotna przewagę,

We wtorek CNBC prowadziło blog na żywo poświęcony wydarzeniom związanym z wojną na Ukrainie.

Walki w Sewerodoniecku, epicentrum konfliktu na wschodzie Ukrainy, są nadal zacięte. Miasto wydaje się być całkowicie odcięte od świata po tym, jak zniszczony został ostatni most.

Jeden z najwyższych rangą wojskowych z rozłamowej Donieckiej Republiki Ludowej powiedział, że ukraińscy bojownicy w mieście powinni teraz "poddać się albo zginąć". Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że jest gotowe pozwolić cywilom, którzy schronili się w zakładach chemicznych w mieście, na opuszczenie miasta w środę.

W międzyczasie siły rosyjskie i ukraińskie w mieście - ostatniej twierdzy Ukrainy w obwodzie ługańskim - walczą o "dosłownie każdy metr", jak powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij.

Wojska rosyjskie kontrolują około 80% Sewerodoniecka i zniszczyły wszystkie trzy mosty prowadzące z ostatniego miasta w Ługańsku, które częściowo znajduje się w rękach Ukrainy - podała agencja Associated Press, powołując się na gubernatora Ługańska.

Siły ukraińskie zostały zepchnięte na przemysłowe obrzeża miasta z powodu "metody spalonej ziemi i ciężkiej artylerii, której używają Rosjanie" - podała agencja AP, powołując się na gubernatora miasta Serhija Hajdaja.

Haidai powiedział, że masowa ewakuacja ludności cywilnej jest "po prostu niemożliwa" ze względu na ciągłe bombardowania i walki.

Dodał jednak, że nadal istnieje możliwość wyprowadzenia ludności cywilnej z miasta, ponieważ rosyjscy żołnierze nie zablokowali jeszcze całkowicie miasta.

"Wciąż istnieje możliwość ewakuacji rannych, komunikacji z ukraińskim wojskiem i lokalnymi mieszkańcami" - powiedział agencji AP.

Z przedwojennej populacji liczącej 100 tysięcy osób, w Sewerodoniecku pozostało tylko 12 tysięcy - podała agencja prasowa.

Ponad 500 cywilów schroniło się w zakładach chemicznych Azot, które są atakowane przez

rosyjskie wojska, powiedział Haidai.

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że w środę otworzy "korytarz humanitarny", aby umożliwić ukraińskim cywilom, którzy schronili się w zakładach, opuszczenie kompleksu.


Jak Ty widzisz dalszy ciąg tej wojny? Czy Ukraina powinna się poddać, czy nadal wałczyć?

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale