55 obserwujących
579 notek
633k odsłony
  1431   1

Anne Applebaum o Ukrainie: rok po rozpoczęciu wojny

Internet
Internet

146,863 views Feb 15, 2023 Rozmowy z Billem Kristolem

O liberalnym nacjonalizmie na Ukrainie, wojennych celach Putina, współpracy narodów europejskich i znaczeniu zwycięstwa.

Rok po wojnie, jak wygląda sytuacja na Ukrainie? Czego dowiedzieliśmy się o charakterze Ukrainy, celach wojennych Putina, liniach podziału w polityce europejskiej i determinacji Ameryki? Dlaczego Zachód powinien nadal wspierać Ukrainę? Aby omówić te pytania, dołączyła do nas Anne Applebaum, czołowa badaczka Ukrainy i historyk nagrodzona Pulitzerem. Według Applebaum, imponująca siła Ukrainy przemawia za tym, że Ukraina broni się - jako wolny kraj - poprzez odwołanie się do liberalnego nacjonalizmu i patriotyzmu. Dlatego właśnie niepodległa Ukraina stanowi takie zagrożenie dla reżimu Putina. A Putin bardzo jasno określa swoje cele wojenne: zniszczenie Ukrainy jako niezależnego narodu.

Nie możemy do tego dopuścić, przekonuje Applebaum, ponieważ zwycięstwo Rosji nie tylko zagroziłoby Ukrainie, ale także całemu porządkowi europejskiemu i ośmieliłoby autokratyczne reżimy, takie jak Chiny, na całym świecie. Applebaum, jako wytrawny analityk polityki europejskiej, zastanawia się również nad reakcjami narodów europejskich na wojnę i opisuje, jak obecne stosunki polsko-niemieckie wpływają na napięcia w sojuszu.

Kilka pomocniczych pytań może ułatwić nam dyskusje.

Dla kogo pisze Anne Applebaum?

Applebaum otrzymała nagrodę Pulitzera w 2004 roku za Gulag: A History wydaną w poprzednim roku. Jest redaktorką The Atlantic i starszym współpracownikiem The Agora Institute w Johns Hopkins University School of Advanced International Studies.

Ile ziemi posiadają Chiny na Ukrainie?

W tym samym roku Xinjiang Production and Construction Corps kupił 9% słynnej żyznej ziemi uprawnej Ukrainy, równej 5% całego terytorium kraju, z 50-letnią dzierżawą.J

Jakie jest stanowisko Chin w sprawie inwazji na Ukrainę?

Rząd chiński odmówił potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powtarzał rosyjską propagandę i dezinformację na temat wojny, sprzeciwiał się sankcjom ekonomicznym wobec Rosji i wstrzymał się od głosu lub stanął po stronie Rosji w głosowaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących wojny na Ukrainie.

Czy Chiny popierają inwazję Rosji na Ukrainę?

Wang powtarza twierdzenie Chin o zajmowaniu "obiektywnego i bezstronnego" stanowiska w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę, potwierdzając jednocześnie pogłębianie dwustronnej współpracy z Rosją.

https://podcasts.apple.com/us/podcast/anne-applebaum-on-ukraine-one-year-into-the-war/id925428680?i=1000599789872

https://www.factsandarts.com/editor-letter/anne-applebaum-ukraine-one-year-warLubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka