Etsy
Etsy
Eternity Eternity
1695
BLOG

Glosa do notki: Pożegnanie z salonem24

Eternity Eternity Blogi Obserwuj temat Obserwuj notkę 133


Należy się Państwu pewne wyjaśnienie. Moja wczorajsza notka:

Pożegnanie z salonem24

https://www.salon24.pl/u/eternity/1354233,pozegnanie-z-salonem24

Dostałem trochę listów /szkoda, że nie oficjalnie/ze moja analogia Róży Luksemburg do ewaurszula, mówiąc delikatnie jest nie na miejscu. Była to po prostu kpina. Każdy uczestnik salonu24 wie, że to obłąkana, chamska baba w sposób ordynarny popiera prezesa i PiS.

W związku z tym postanowiłem zrobić:

Glosa do notki: Pożegnanie z salonem24

Całkowicie usunąć z niej ta obrzydzającą postać ewaurszula.

Kilka zdań dla przypomnienia:

Rocznica śmierci Róży Luksemburg jutro, ale w poniedziałek wielu z nas ma inne rzeczy na głowie niż rozważania historyczne. 15 stycznia 1919 r. w Berlinie została zamordowana Róża Luksemburg. Urodziła się 5 marca 1871 roku w Zamościu jako Róża (Rosalia) Luxenburg. Najbardziej znana na świecie pochodząca z Polski ekonomistka, filozofka, feministka, socjaldemokratka, działaczka robotnicza, naukowczyni.

Była pacyfistką, przeciwniczką Lenina i bolszewików i krytyczką totalitaryzmów. Międzynarodową popularnością dorównuje Marii Skłodowskiej. Uważała, że nie ma prawdziwego socjalizmu bez demokracji, tak jak nie ma prawdziwej demokracji bez socjalizmu. Chociaż była wroga bolszewikom, w Polsce w ramach tzw. „dekomunizacji” została wymazana z historii.

W 1919 r. została uprowadzona, pobita, zamęczona, postrzelona i utopiona w berlińskim kanale, przez niemieckich pre nazistów.

W Niemczech ma pomniki i jest patronką ulic. W Zamościu w ramach tzw. "dekomunizacji" usunięto tablicę upamiętniającą Rosę, chociaż jest najsławniejszą córą Zamościa. W Lublinie ulicę Róży Luksemburg zamieniono na ulicę Jerzego Popiełuszki.

Zamiana Luksemburg na Popiełuszkę jest znamienna - oboje byli stronnikami robotników, sprzeciwiali się przemocy władzy, zostali uprowadzeni przez politycznych siepaczy, dręczeni, bici, zabici i utopieni, zaś ich mordercy nie ponieśli odpowiedniej kary. I tak samo zostali pośmiertnie wykorzystani do robienia na nich polityki.

image

Na zdjęciach: tablica usunięta z Zamościa i aktualne upamiętnienie w Berlinie poświęcone Róży, zlokalizowane w miejscu w którym znaleziono jej ciało.

Czy ktoś z Państwa widział ten znakomity film?

ROSA LUXEMBURG Zwiastun Niemiecki | Nowo odrestaurowany w 4K od stycznia 2019 ponownie w kinach!

Reżyser: Margarethe von Trotta, z Barbarą Sukową, Otto Sanderem, Danielem Olbrychskim i wieloma innymi.

O filmie:

Na początku XX wieku Róża Luksemburg staje się najpopularniejszą orędowniczką humanitarnego socjalizmu i symboliczną postacią ruchu robotniczego. Po wycofaniu się z SPD pozostała tylko z Klarą Zetkin i Karlem Liebknechtem jako towarzyszami broni. Jej ostatnie lata charakteryzowały się procesami, wyrokami więzienia i niepokojami politycznymi. Założyciele KPD, Luksemburg i Liebknecht, zostali zamordowani 15 stycznia 1919 r., ale ich wartości są dziś tak samo aktualne jak zawsze. Imponujący portret kobiety, która była równie odważna, co bezkompromisowa!

Reżyserka Margarethe von Trotta wywarła decydujący wpływ na niemieckie kino autorskie i jest znana z filmów o imponujących kobietach. ROSA LUXEMBURG otrzymała Niemiecką Nagrodę Filmową dla Najlepszego Filmu w 1986 roku, a Barbara Sukowa otrzymała Złotą Wstęgę Filmową i Złotą Palmę dla Najlepszej Aktorki za swoją imponującą rolę.

14 lutego film Margarethe von Trotty ukaże się w specjalnej edycji na DVD i Blu-ray z nowym materiałem z wywiadu.

Zapraszam do dyskusji nie tylko o filmie, ale przede wszystkim o tej bardzo kontrowersyjnej postaci, jaka bez wątpienia była Róża (Rosalia) Luxenburg.


Zobacz galerię zdjęć:

Etsy Clara Zetkin and Rosa Luxemburg
Etsy Clara Zetkin and Rosa Luxemburg
Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura