Dobre Miejsce
Dobre Miejsce
Eternity Eternity
231
BLOG

Tragedia zabicia niewinnych ludzi w strefie Gazy

Eternity Eternity Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 31

Izrael wyraża "smutek" z powodu zabicia pracowników organizacji pomocowych w Strefie Gazy.

Cyt:

W oświadczeniu wideo opublikowanym na początku tego tygodnia Netanjahu wyraził ubolewanie z powodu incydentu i nazwał go "tragicznym przypadkiem niezamierzonego uderzenia naszych sił w niewinnych ludzi w Strefie Gazy".
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przeprosił za to, co określił jako "niezamierzone" uderzenie - jako że źródła bezpieczeństwa obwiniały za atak nieuczciwe jednostki wojskowe polujące na terrorystę Hamasu.

Przemawiając po hebrajsku w wiadomości wideo opublikowanej na X, Netanjahu powiedział: "Niestety, w ostatnim dniu miał miejsce tragiczny przypadek niezamierzonego trafienia przez nasze siły w niewinnych ludzi w Strefie Gazy".

"To się zdarza na wojnie, sprawdzamy to do końca, jesteśmy w kontakcie z rządami i zrobimy wszystko, aby to się nie powtórzyło" - dodał.

"Nie, to nie dzieje się tak po prostu", powiedział Trudeau w czwartek podczas wydarzenia w Winnipeg. "I nie powinno się tak po prostu dziać, gdy pracownicy organizacji pomocowej, takiej jak World Central Kitchen, ryzykują swoje życie każdego dnia w niezwykle niebezpiecznym miejscu, aby dostarczać żywność ludziom, którzy doświadczają przerażającej katastrofy humanitarnej".
Jacob Flickinger, 33-letni kanadyjski weteran, zginął w izraelskim nalocie wraz z sześcioma innymi pracownikami organizacji pomocowej. Incydent ten wywołał powszechne międzynarodowe potępienie. Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest "oburzony i załamany" tym incydentem.

Sekretarz stanu Antony Blinken również dołączył do chóru światowych przywódców wzywających do odpowiedzialności za nalot.
"Rozmawialiśmy bezpośrednio z izraelskim rządem o tym konkretnym incydencie. Wezwaliśmy do szybkiego, dokładnego i bezstronnego śledztwa, aby dokładnie zrozumieć, co się stało" - powiedział sekretarz stanu Antony Blinken dziennikarzom na konferencji prasowej w Paryżu.

Minister spraw zagranicznych Francji Stephane Sejourne, który spotkał się z Blinkenem, zdecydowanie potępił nalot.
"Ochrona personelu humanitarnego jest moralnym i prawnym imperatywem, którego wszyscy muszą przestrzegać" - powiedział Sejourne. "Nic nie może usprawiedliwić takiej tragedii" - dodał Sejourne.

Premier Australii Anthony Albanese zażądał "pełnej odpowiedzialności" za śmierć australijskiego pracownika WCK zidentyfikowanego jako Lalzawmi "Zomi" Frankcom.

Prezydent Polski Andrzej Duda powtórzył apele światowych przywódców, domagając się wyjaśnienia śmierci wolontariuszy, w tym polskiego obywatela zidentyfikowanego przez urzędników jako Damien Soból.

Powracamy do Polski. Kim był Damian Soból, wolontariusz zabity w Gazie przez izraelską rakietę? W rozmowie z „Tygodnikiem” wspomina go przyjaciel.
image

Był jednym z tych Polaków, którzy w lutym 2022 r. rzucili się pomagać Ukraińcom – i doświadczyli tego, co socjologia nazywa przeżyciem pokoleniowym. Potem fala entuzjazmu opadła. On został. Był w Ukrainie, w Turcji. Wreszcie w Strefie Gazy. Damian Soból: twarz pokolenia. Założona w 2010 r. przez kucharza z USA José Andrésa, ofiarom wojen czy katastrof dostarcza posiłki. PIERWSZE DOŚWIADCZENIA zbierał wspólnie z Mikołajem Rykowskim, dziś prezesem Fundacji Wolne Miejsce. Ten w rozmowie z „Tygodnikiem” wspomina przyjaciela jako osobę o wyjątkowych zdolnościach organizacyjnych.

Kim był Damian Soból, wolontariusz zabity w Gazie przez izraelską rakietę? W rozmowie z „Tygodnikiem” wspomina go przyjaciel

image

Cyt: Wolontariuszy dopadło zmęczenie, wielu z nas zrezygnowało z pomagania. Zostali ci dobrze zorganizowani, którzy zdołali poradzić sobie z trudnymi emocjami. Rodaków wspierają też sami Ukraińcy.

To szansa na przebudzenie Kościoła, wyrwanie z marazmu– mówi siostra Małgorzata Chmielewska.

W salonie ukazało się mnóstwo komentarzy dotyczących tych tragicznych zdarzeń. Większość potępiała ambasadora Izraela Jakowa Liwnego, obrażając go często w sposób chamski, jakby to on był winny zaistniałej sytuacji. Nie stroniono od popisów antysemickich, bo przecież jest okazja ‘przywali żydkom’. Ba, niektórzy poszli dalej uważając arabskich muzułmanów /nazywanych Palestyńczykami/ za ofiary tej wojny.


Zapytałem:

Szanowny pan przypomnij, jaki jest powód działalności wojsk Izraela w Gazie?
Pan sobie przypomina, co w październiku zrobił Hamas w Izraelu?
Reakcja, jak zawsze, uciekł…

Wyraz przepraszam w tym gronie nie jest znany.

Palestyna to ziemia Jezusa cz.I


Gdybyś był chrześcijaninem, to byś wiedział, że Palestyna to ziemia Jezusa, ziemia żydowska i że to Arabowie zdobyli tę ziemię zbrojnie i są tam okupantami.

Palestynę wymyślono, żeby zdelegalizować Izrael.

Ile razy nazwa “Palestyna” pojawia w hebrajskiej Biblii, chrześcijańskim Nowy Testamencie i muzułmańskim Koranie? Ani razu. Zaczęto jej używać, gdy Rzymianie stłumili powstanie Bar Kochby w 135 roku nowej ery i chcieli zanegować żydowski związek z Ziemią Izraela. Wprawdzie można się posługiwać Palestyną jako nazwą geograficzną, ale nie była ona nigdy państwem, a więc nie ma czegoś takiego jak okupacja Palestyny […].

A jaka była reakcja salonu na tych prawdziwych bohaterów, tragicznie zabitych, w tym Polaka Damiana Sobóla?
Dobry, ale smutny żart. Nie Soból ich interesował, ale nadarzająca się okazja ‘przywalić żydkom’.
Taki był cel tej grupy ludzi. Ambasador mówi o antysemityzmie tego drania z Konfederacji Bosaka, który przyczynił się do odsunięcia PiS od władzy, a salon krzyczy: Polaków obraził…


Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka