41 obserwujących
189 notek
252k odsłony
314 odsłon

Bracia Cohen ponownie w akcji…

Wykop Skomentuj4

 „Co jest grane, Davis?”

- pod takim polskim tytulem wszedł wlaśnie do kin film Joela i Ethana Cohenów "Inside Llewyn Davis" .


To bardzo dobrze opowiedziana historia. Bez nadmiaru „filmowych numerów”, zwrotów akcji, retrospekcji, nieprawdziwego światła, sztucznej muzyki. Tego w filmie nie ma. Cohenowie, żartują sobie trochę z widza, odnosząc się w tym obrazie do swoich poprzednich filmów, ale tej zagadki nie chcę zdradzać – rozpoznawanie tych odniesień to połowa przyjemności z oglądania filmu.

Tytułowy Llewyn Davis to muzyk folkowy (doskonale zagrany przez Oscara Isaaca), utalentowany, który jednak nie może zaistnieć na amerykańskiej scenie artystycznej. bo… jest na jego muzykę jeszcze za wcześnie. Śpiewa jak Bob Dylan, absolutnie fantastycznie...jednak prawie nikt go nie słucha. A przecież już za chwilę Joan Baez, Bob Dylan, Joni Mitchel grając taką muzykę staną się muzykami pokolenia.

 

 

„Blowin in the Wind” i „Like a Rolling Stone” to hymny owych czasów, a Joan Baez jest kochana mocniej niż gwiazdy kina...Przypomina mi się historia Douglasa Engelbarta, wynalazcy myszy komputerowej; skonstruował ją już w latach 60. Ubiegłego stulecia. Ale po co komu była potrzebna wtedy myszka? Z komputerów korzystali tylko fachowcy, oni wpisywali sobie kody na klawiaturze i to im wystarczało. Myszka była dla „szerokiego odbiorcy”, ale takiego wówczas jeszcze nie było…


 

Ale wracam do filmu. To historia człowieka, który wyprzedził swój czas. Oglądając film, ja wiem, że ta muzyka za chwilę zawładnie duszami milionów amerykanów ( i nie tylko), ale Llewyn jest niezrozumiany, miota się, wreszcie rezygnuje. W ostatniej scenie filmu widzę, w małej undegrandowej knajpce, przy jednej ciemnej żarówce, z wielkim żarem śpiewającego Dylana. A może mi się tylko wydaje?

 

Monika Czechowicz z Eternity Edit

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale