0 obserwujących
83 notki
15k odsłon
33 odsłony

Filmowa pielgrzymka Jana Pawła II

Wykop Skomentuj

W Krakowie zaprezentowano film traktujący o pierwszej pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, zawierający nieprezentowane dotąd przez polskie media obrazy i zdjęcia

 

Niezwykły i unikatowy dokument zrealizowany przez Andrzeja Solkę, długoletniego współpracownika polskiego Papieża pt. „Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny”, zaprezentowany został w Krakowie w czasie drugiego już spotkania filmowego z cyklu „Krakowska Jesień 2009”. Pokaz zorganizowany przez Instytut Królowej Jadwigi umożliwił widzom nie tylko odbycie sentymentalnej podróży w czasie, ale też nowe spojrzenie na przełomowe wydarzenia roku 1979.

 

Projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Solki – osoby związanej z Karolem Wojtyłą już od czasów działalności w Teatrze Rapsodycznym, poprzedzona została interesującym wykładem wprowadzającym, który wygłosił ksiądz dr Henryk Majkrzak SCJ. Prelegent dokonując próby naszkicowania syntezy pontyfikatu Jana Pawła II, podkreślił wielki wkład Ojca Świętego w dzieło odnowy „oblicza ziemi” na przełomie XX i XXI wieku. Zwrócił uwagę na jego ogromne zasługi dla całej wspólnoty Kościoła katolickiego, który umiejętnie wprowadził w III Tysiąclecie. – Był to Papież głębokiej modlitwy i kontemplacji, a przy tym człowiek wielkiego dynamizmu, umiejący przyciągnąć do siebie i do Kościoła niezliczone rzesze ludzi. Można powiedzieć bez przesady, że cały świat dzięki niemu spojrzał na Kościół katolicki, a on sam stał się najbardziej znaną postacią nawet w najdalszych zakątkach świata – mówił ks. Majkrzak zaznaczając, że kluczem do zrozumienia jego pontyfikatu są słowa: miłosierdzie i godność człowieka i chrześcijanina.

Film traktujący o pierwszej pielgrzymce polskiego papieża do Ojczyzny, a zawierający nieprezentowane dotąd przez polskie media obrazy i zdjęcia, bazuje na oryginalnych materiałach. Reżyser przy omawianiu historii poszczególnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II, wykorzystał w stosownym zakresie filmy archiwalne np. z Auschwitz, Września 1939, Powstania Warszawskiego; posłużył się także wizerunkami komunistycznych władców okresu powojennego.

Dokument pozwolił widzom nie tylko na odbycie nostalgicznej podróży, ale i na powtórne przeżycie dni, które dla całej Polski okazały się niezwykle donośne w skutkach. Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny odbyta w roku 1979 była bowiem czasem, kiedy to po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci Polacy przestali czuć się opuszczeni i pozostawieni na pastwę wyniszczających praktyk sowieckiego imperium zła.

Charakterystyczne dla filmu jest opatrzenie wszystkich miejsc (takich jak: Warszawa, Kraków, Gniezno, Częstochowa, Wadowice , Podhale i – poniekąd na zasadzie przeciwieństwa – Auschwitz – jako całkowite zaprzeczenie naszej kultury i najwymowniejszy bodaj symbol cywilizacji śmierci), które odwiedził Jan Paweł II, pogłębioną refleksją historyczną, z wybitnym nawiązaniem do chrześcijańskiego wręcz charakteru naszej państwowości. Pielgrzymka – także dzięki pięknej patriotyczno-religijnej narracji – ukazana została realistycznie, zupełnie inaczej niż pokazywała to komunistyczna telewizja. Na filmie zobaczyć można tłumy ludzi uczestniczących w spotkaniach z papieżem-Rodakiem, ich entuzjazm i nadzieję. – Prezentacja tego dokumentu dowiodła, jak bardzo ważną była obecność Jana Pawła II wśród nas, oraz jak wiele z jego nauki nadal pozostało w sercach i umysłach Rodaków – stwierdziła uczestnicząca w projekcji Irena Kopf, prezes Stowarzyszenia "Fides et Ratio".

Gospodarzem spotkania, odbywającego się w ramach cyklu "Krakowska Jesień 2009", było tym razem Krajowe Forum Przedsiębiorczości, stanowiące zasadniczy trzon międzyorganizacyjnego Instytutu Królowej Jadwigi, który postanowił propagować postawy patriotyczne m.in. prezentując wartościowe obrazów, opatrzone stosownym wykładem i zwieńczone dyskusją. Formuła Instytutu jest doskonałym przykładem efektywnej współpracy obywateli w kreowaniu wydarzeń uzupełniających, a czasem wręcz zastępujących działania targanego politycznymi sporami państwa, w zakresie propagowania postaw aktywnych i zdecydowanej obrony naszej narodowej tożsamości.

– Postawiliśmy sobie w Instytucie Królowej Jadwigi bardzo ambitne zadanie. Poprzez różnorodność zarówno form, jak i poruszanych tematów z jednej strony chcemy usatysfakcjonować osoby interesujące się historią, czy też bieżącymi problemami naszej Ojczyzny, a z drugiej pozyskać tych, którzy przygnieceni codziennymi obowiązkami lub zniechęceni medialnym obrazem sprzeniewierzeń i sporów od kwestii publicznych się odwrócili – tłumaczy Jan Szczepankiewicz, prezes Krajowego Forum Przedsiębiorczości oraz koordynator IKJ. – Szybkie i niebezpieczne zmiany wymagają dziś naszej obywatelskiej aktywności. Stąd m.in. temat przewodni naszego kolejnego spotkania „Testament konfederatów barskich a unijne członkostwo Polski”, który stanowiąc dziejową klamrę, da dobry pretekst do przeprowadzenia analizy aktów prawnych, a dalej pogłębionej refleksji dotyczącej miejsca Polaka-katolika w budowanym na naszych oczach nowym, antychrześcijańskim, antynarodowym i socjalistycznym imperium – dodaje pomysłodawca, a zarazem jeden z głównych organizatorów atrakcyjnych pokazów filmowych.

Następna projekcja odbędzie się za dwa tygodnie, 19 października 2009 r. w sali teatralno-kinowej parafii Stanisława Kostki w Krakowie. Początek o godz.16.00.

Marek Żelazny, Kraków

 

 

Zob. "Nasz Dziennik", środa7 października 2009, Nr 2035 (3556), dział: "Kultura"

 

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20091007&typ=kl&id=kl11.txt

 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura