Współczesne państwo narodowe wyrosło spośród państw narodowych, które cechowała: przymusowość, terytorialność i suwerenność. W państwie narodowym dokonała się fuzja między instytucjami państwa a tożsamością jego obywateli tj. społeczeństwo akceptuje flagę, hymn i godło państwa. Tak powstały współczesne państwa narodowe, stało się to podstawą do ich istnienia.
Obecnie prowadzenie polityki we współczesnym państwie narodowym odbywa się w myśl koncepcji C. Schmitta, czyli na zasadzie „my” i „oni”. „My” czyli rząd który sprawuje władzę i stara się ją utrzymać, „oni” to opozycja która stara się politykować w ten sposób by osiągnąć swój cel.
W skutek tego następuje subiektywizacja interesów państwa , a nawet jego zagrożenie. Państwo jest wspólnotą powstałą tylko po to by uzyskać wspólne cele i nie powinno być inaczej.
Natomiast kultura polityczna w państwie narodowym zależy od ustroju politycznego, ponieważ scena polityczna musi być sceną demokratyczną. Na współczesnej scenie politycznej to masy wprowadzają inna kulturę polityczną. Masy nie myślą w kategoriach pewnych norm i wartości oraz nie myślą strategicznie. Kultura strategicznego myślenia oparta jest na długoletniej tradycji prowadzenia polityki w danym państwie. W społeczeństwie masowym liczy się tylko to co jest pokazane i narysowane, ważny jest przekaz. Społeczeństwo masowe nie myśli, ono ma wierzyć. Liczy się natychmiastowy efekt działania polityków. Oczywiście ta potrzeba nie pozostaje bez odzewu. Pojawiają się demagodzy –których celem jest skuteczność, czyli zdobycie władzy i nic więcej. Racjonalnego polityka w takim otoczeniu nikt nie słucha i nie rozumie. Masy lubią być uwodzone
i demagodzy, populiści to wykorzystują. Społeczeństwu masowemu wydaje się że wybiera polityków. Okazuje się że jest zgoła inaczej, to przywódcy polityczni wybierają elektorat. Wykorzystując fakt, że społeczeństwa masowe są bierne i nie uczestniczą za często w kształtowaniu demokracji tj. niska frekwencja w wyborach, kandydaci wybierają sobie swój elektorat i tworzą program polityczny, który będzie temu elektoratowi odpowiadał, spełniał jego oczekiwania. W tym wypadku jedyną strategią jaka jest realizowana to strategia utrzymania się przy władzy. Sprzyjają temu media, które posiadają moc politycznych rozstrzygnięć – to one kreują politykę np. mogą oczerniać kandydatów. Demokracja powinna bazować na kulturze uczestniczącej, w której obywatele będą przekonani do instytucji państwa oraz w pełni uczestniczą w życiu tego państwa. Upowszechnianie tej kultury w społeczeństwie masowym jest niezwykle trudne. Pojawia się strategia „spin”, czyli sztuka manipulowania społeczeństwem masowym. Uczestnictwo w takim projekcie demokracji jest symboliczne i model ten może ulec zachwianiu.
To jedynie zarys współczesnych problemów, które dotyczą kształtowania polityki we współczesnym państwie narodowym. Natomiast musimy zdać sobie sprawę, że to społeczeństwo wybiera polityków i powinno w tym aktywnie uczestniczyć.
Jan Daleki
Blog ten powstał z myślą o prezentacji poglądów i opini członków i sympatyków Forum Młodych PiS. Jeżeli chcesz, by twoja notka ukazała się tutaj, wyślij ją na adres mementi01@ wp.pl.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka