Nad Polskę nadciąga niż genueński Gabriel, który już dziś wywoła gwałtowne burze, intensywne opady deszczu oraz lokalne podtopienia. W związku z tym IMGW wydało ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert do mieszkańców 10 województw. Pogarszająca się sytuacja atmosferyczna dotyczy nie tylko Polski – ekstremalne opady odnotowano już w Czechach i na Słowacji. Nieoczekiwanie doszło też do dymisji prezes Wód Polskich Joanny Kopczyńskiej. To przegląd wydarzeń z ostatnich godzin.
Gwałtowne burze i ulewy. Wydano alerty IMGW i RCB
Od wtorku mieszkańcy centralnej i wschodniej Polski muszą liczyć się z gwałtownymi burzami i ulewami, które miejscami przyniosą nawet 140 litrów wody na metr kwadratowy. Szczególnie trudna sytuacja występuje w pasie od wschodniej Opolszczyzny przez Śląsk, Małopolskę, Łódzkie aż po południowo-zachodnie Mazowsze – tam obowiązuje czerwony alert IMGW trzeciego stopnia.
W nocy z wtorku na środę w tych rejonach spaść może nawet 50–60 litrów wody na metr kwadratowy. W środę i czwartek suma opadów może przekroczyć 140 litrów. RCB ostrzega przed ryzykiem lokalnych podtopień i apeluje, by przenieść wartościowe rzeczy na wyższe kondygnacje, naładować telefony, zabezpieczyć posesje i śledzić komunikaty służb.
Pogoda w Polsce: ciepło i burze
Mimo niepokojących prognoz, wtorek będzie stosunkowo ciepły – od 18 stopni Celsjusza na północy do 28 st. na wschodzie kraju. Najchłodniej będzie w Sudetach – tam termometry pokażą jedynie 13–16 stopni Celsjusza. Burzom towarzyszyć będzie wiatr w porywach do 70 km/h, a wysoko w górach nawet do 80 km/h. W większości kraju dzień zapowiada się pochmurnie z możliwymi przejaśnieniami, ale lokalne burze z gradem są bardzo prawdopodobne.
Czechy i Słowacja - spodziewane przekroczenia stanów alarmowych
Ekstremalne opady dotarły już do Czech, gdzie w niektórych miejscach może spaść nawet 200 litrów wody na metr kwadratowy. Szczególnie zagrożone są tereny Beskidów i Śląska Cieszyńskiego – może dojść do przekroczenia stanów alarmowych na rzekach.
Na Słowacji sytuacja zaczęła się stabilizować po silnych burzach, wichurach i lokalnych zniszczeniach. W 25 gminach ogłoszono stan nadzwyczajny, jednak obecnie trwa usuwanie skutków żywiołu. Mimo poprawy, synoptycy wciąż ostrzegają przed możliwymi burzami i deszczami.
Wody Polskie z nowym prezesem. Tajemnicza dymisja
Choć wielu mieszkańców obawia się powtórki z zeszłorocznych powodzi, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie uspokaja: zbiorniki przeciwpowodziowe mają odpowiednią pojemność i są przygotowane na przyjęcie nadmiaru wody. Instytucja przekazała, iż zbiorniki "suche" nie piętrzą wody, lecz w razie potrzeby rozpoczną pracę ochronną.
We wtorek Mateusz Balcerowicz został nowym prezesem Wód Polskich, zastępując Joannę Kopczyńską. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak chwalił kandydaturę, twierdząc, że Balcerowicz jest dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji, a zwłaszcza w czasie zwiększonego ryzyka powodzi i suszy. Nieznane są jednak powody dymisji Kopczyńskiej.
Tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą - efekty
W związku z nasilonym ruchem migracyjnym, w nocy z niedzieli na poniedziałek wprowadzono tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Jak poinformował wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański, do poniedziałkowego wieczora skontrolowano 6 836 osób i 3 136 pojazdów. Zatrzymano m.in. Estończyka, który przewoził czterech Afgańczyków. Kontrole potrwają do 5 sierpnia.
Bodnar: rusza przeliczanie głosów
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych. Zespół powołany przez Prokuraturę Krajową zbada, czy doszło do nieprawidłowości w dokumentacji wyborczej. Minister zapewnia, że domniemanie ważności wyborów nie zostało dotąd obalone.
Hołownia: nie będzie rozłamu w Polsce 2050
Szymon Hołownia nie obawia się rozłamu w klubie Polska 2050, mimo medialnych spekulacji - tak dziś odpowiedział TOK FM w wywiadzie. Odniósł się do krytyki posła Tomasza Zimocha, który został zawieszony po wypowiedziach na temat kontaktów Hołowni z politykami PiS. - Jeżeli mają odwagę przyjść i powiedzieć to otwarcie, i położyć papiery, niech przychodzą i niech kładą - mówił o posłach ze swojego ugrupowania, którym coś się nie podoba w funkcjonowaniu Polski 2050.
Marszałek Sejmu zapewnił, że jego ugrupowanie "stoi mocno" i prowadzi wewnętrzne rozmowy m.in. o powołaniu Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz na stanowisko wicepremiera.
Fot. zdjęcie lustracyjne/Pixabay
Red.
Inne tematy w dziale Polityka