30 obserwujących
1725 notek
1162k odsłony
513 odsłon

Jacy są polscy sędziowie?

Wykop Skomentuj19
image
Pytanie nieco prowokacyjne, bo dokładnie wiemy, że są oni tacy jaki jest naród polski, co odnosi się też do reszty polskich elit i grup społecznych. 

Polska jest krajem o trudnej, złożonej historii, której poświęcono mnóstwo esejów historycznych z tak wymownymi śladami językowymi jak: „szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”, albo „ musi to na Rusi a Polsce jak kto chce”, a także „kto ma księdza w rodzie temu bieda nie dobodzie”. 

Za sprawą rządzącej PiS modernizującej ustrój polski w kolizji z prawem unijnym, Polska nie schodzi ze szpalt europejskich gazet i mediów elektronicznych.   To zainteresowanie jeszcze się natężyło przy okazji wyróżnienia literacką nagrodą Nobla polskiej pisarki Olgi Tokarczuk w otoczeniu wielu imprez towarzyszących temu wydarzeniu - od noblowskiego wykładu laureatki po spotkania i bankiety.  
Właśnie podczas tych spotkań podały – między innymi – takie zdania o historii Polski: 

"Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice" - powiedział Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk. 
Polska literatura błyszczy w Europie - ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce - Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci - mówił Waesterberg”. 

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-tokarczuk-z-literackim-noblem/fakty/news-laudacja-na-czesc-tokarczuk-polska-literatura-blyszczy-w-eur,nId,3380759 

Wśród polskich nacjonalistów słowa z powyższej laudacji, np.  o  „historii polskiego kolonializmu i antysemityzmu”  wywołała oburzenie. Przyznaję, że na tle światowej historii kolonializmu i antysemityzmu polskie „dokonania” w tych historycznych „obszarach” są na tyle mniejsze, że kwalifikowanie ich na równi ze światowymi praktykami kolonializmu i antysemityzmu jest oczywistym nadużyciem.  

Nie mniej jednak Polską bez winy nie jest. Kolonizowanie „dzikich pól”  Zadnieprza i wypadki mordowania Żydów w czasie II wojny światowej /i tuż po niej/ są faktem, dlatego zaprzeczanie temu jest zakłamywaniem historii Polski zasadnie bulwersujące nacje przez nas krzywdzone.  

Ten historyczny wstęp dowodzi, że nie jesteśmy „sprawiedliwym narodem” Europy, tylko narodem jednym z wielu o wspólnych wszystkim narodom przywarach, które należy zwalczać w procesie wychowywania młodych pokoleń na przykładach błędów historycznych, których wykazanie jest potrzebne w programach edukacyjnych kształcenia Polsków. 

Dlaczego w Polsce pod rządami PiS zaniechano tego procesu? Dlaczego umniejsza się (albo wręcz ukrywa) „brudy polskiej historii”? Dlaczego przypadki zbrodni wojennych dokonanych przez żołnierzy NSZ nie stanowią zapory dla polskich władz w zaprzestaniu epatowanie polskiej młodzieży „bohaterstwem”  „Łupaszki”, „Szarego” czy  „Burego”, oraz dziesiątków innych „żołnierzy wyklętych”, zbrukanych zabójstwami Żydów, Białorusinów czy wręcz kolaborowaniem z hitlerowskim Gestapo. 

 /https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/tomdokumenty/ 

Czy okrawanie biografii historycznej Józefa Piłsudskiego z takich elementów jak Zamach Majowy (400 ofiar śmiertelnych) i obozów koncentracyjnych dla polskich mężów stanu i intelektualistów jest pedagogiczne?  

"Bez sądu, bez prawa do odwołania, bez wyroku. Wrogowie polityczni byli sadystycznie bici, maltretowani, zmuszani do pracy ponad siły. A wszystko to w miejscu, które nawet politycy Sanacji określali mianem polskiego „obozu koncentracyjnego”

https://twojahistoria.pl/2017/11/18/hanba-na-honorze-drugiej-rzeczypospolitej-czym-byla-bereza-kartuska/ 

Politycy obozu rządzącego zwykli wykrzykiwać pod adresem opozycji i jej euro parlamentarzystów „targowica”  obłudnie przemilczając, że faktycznymi targowickimi zdrajcami byli ideowi prekursorzy obecnego obozu rządzącego na czele z katolickimi hierarchami: 

*„Gdy w nocy z 18 na 19  maja /1772 r./ wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. Żołnierzy” 
* „Rzym /Papiestwo/ uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru, a nawet powierzała mu cenzurowanie książek. Dlatego nuncjusz Saluzzo otrzymał papieskie polecenie nakłonienie króla, aby jak najrychlej do targowicy przystąpił”. 
Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo