37 obserwujących
2090 notek
1352k odsłony
  386   0

Reprywatyzacja bis ratunkiem polskiej gospodarki rynkowej

image

Gospodarka i finanse państwa polskiego są poważnie zagrożone trwającym procesem centralizacji państwa wracającego /po socjalizmie/ do centralizmu demokratycznego z pełną i niepodzielną władzą egzekutywy /władzy wykonawczej/ dominującej w konstytucyjnym trójpodziale władzy.

Mocno nacjonalistyczny obecnie w Polsce obóz władzy postanowił „przenicować” państwo polskie z modelu otwartej demokracji pluralistycznej, światopoglądowo neutralnej na demokrację narodową zdominowaną nacjonalizmem polsko-katolickim.

W demokratycznym porządku prawnym najważniejsza w trójpodziale władza ustawodawcza może konstytucyjnie przekształcać ustrój państwa, ale z poparciem 2/3 głosów 460 osobowego sejmu. Obecna większość sejmowa inicjująca  zmianę ustroju nie ma takiej większości , wiec dokonywane reformy ustrojowe nie są konstytucyjne.

Ten zarzut wobec ecnego rządu  potwierdzają sądy krajowe i TSUE. Ta rzeczywistość narusza prawo unijne, na co Unia zwróciła Polsce uwagę i zgodnie z procedurą unijną nakazała przywrócić porządek ustrojowy pod rygorem kar finansowych. Polska nie zareagowała, więc kary płaci. Ich naliczenie wynosi już ponad 160 mln euro.

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kary-za-naruszanie-praworzadnosci-w-polsce-juz-160-mln-euro,514947.html

Zmartwieniem Polaków jest też gigantyczny dług publiczny wynoszący już 1,175 bln zł /jeden bilion sto osiemdziesiąt pięć miliardów zł./.

Ten kłopot jeszcze potęguje blokada unijnych wypłat z KPO /58 mld euro/ wstrzymanych przez UE właśnie za naruszanie praworządności w procesie reformowania polskiego ustroju.

„Władze Polski nie chcą zmienić praw zgodnie z KPO, więc nie możemy i nie wypłacimy żadnych pieniędzy”, powiedziała Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej”.

https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Polityka/PILNE!-Polska-nie-otrzyma-pieniedzy-z-KPO-23-09-2022

W tej trudnej sytuacji działa  w Pol;sce 423 spółek skarbu państwa, których dużą część zysku konsumuje państwo w formie dywidend  /skarb państwa/ finansujący permanentną kampanię polityczną zamiast przeznaczyć je na rozwój i inwestycje.

www. wykaz spółek z udziałem Skarbu Państwa 30-06-2022 - Otwarte Dane

Państwo traktuje te spółki jako „dział finansowy” Rady Ministrów opłacający pozapolityczną armię apologetów obozu władzy „usadawianych” na tysiącach menadżersko-gospodarczych stanowiskach w spółkach, które finansują "państwowy"rynek medialny /wykupienie przez Orlen prasy terenowej Polska Press/:

„Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen stało się faktem. O podpisaniu umowy sprzedaży poinformowała na swojej stronie internetowej spółka medialna. Jednocześnie z Zarządu Polska Press odchodzi Prezes Dorota Stanek, która złożyła rezygnację ze stanowiska. W połowie kwietnia Polska Press ogłosiła, że prezesem spółki został Marcin Dec, dotychczasowy członek jej rady nadzorczej. Z danych Polska Press wynika, że zarząd spółki jest dwuosobowy - oprócz prezesa zasiada w nim jako członek Dorota Kania, powołana tam z początkiem kwietnia, dziennikarka i autorka książek związana dotychczas m.in. z "Gazetą Polską Codziennie" i Telewizją Republika”.

www.bing.com/search?q=orlen+przejął+polska+press&cvid=4bbe79a3e8b14b04abdf0f89a8b3bf76&aqs=edge.1.69i59i450l8...8.374882j0j4&FORM=ANAB01&PC=EDGEDSE

Państwo scentralizowane systemem interwencjonizmu gospodarczego osłabia gospodarkę w ciągłym procesie politycznego drążenia jej finansów /zysków/ traktowanych jako quazi dźwignię polityczną swojej popularności, degradując gospodarkę rynkową i osłabia pozycje państwa na globalnym konkurencyjnym rynku finansowym.

Polska czasu PRL jest klasycznym przykładem degradacji zadłużonego państwa i jego bankructwa. Długi PRL spłacaliśmy pond 40 lat.

www.biznes.wprost.pl/gospodarka/354447/polska-splacila-dlug-gierka-po-40-latach.html

Żeby nie doszło do powtórki z historii i pozostawienia owych gigantycznych długów /ciągle rosnących/ przyszłym pokoleniom Polaków, trzeba pośpiesznie zreprywatyzować /sprywatyzować/ spółki skarbu państwa i sprzedać je kapitałowi prywatnemu definitywnie przez to likwidując patologię polityczno-gospodarczego menedżmentu,  zabójcę „demokracji dobrobytu” i twórcę oligarchizacji życia politycznego.

Nadszedł czas „zaciskani pasa” na rzecz etapu zatrzymania zadłużania i budowania fundamentu do jego zmniejszania.

Chyba, że tęsknimy do drugiego „Planu Balcerowicza”!

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka