folt37 folt37
321
BLOG

Przemilczane instrumenty likwidacji niezawisłości sędziowskiej

folt37 folt37 Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 31

Podstawę trójpodziału władzy w Polsce ustanawia Konstytucja tym zapisem:  

Art. 10. 1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały.

Art. 173. Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.

Art. 178. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.

Istota tego trójpodziału jest oparta na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej (art.10 ust. 2) a sądy są władzą odrębną od innych władz (art. 173) i sędziowie są niezawiśli (art. 178)

Tymczasem pozostałe dwie władze polityczne w państwie, od których sądy są władzą odrębną czyli Sejm, Senat, Rada Ministrów i Prezydent ubezwłasnowolniły zwykłymi ustawami ową odrębną władzę sądowniczą wprowadzając dla sędziów „dyscyplinę pracowniczą” likwidującą de facto niezawisłość sędziowską mechanizmami dyscypliny zawodowej powierzonymi ministrowi sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro po raz pierwszy obsadza sądy dyscyplinarne, które będą rozliczały sędziów. Od kwietnia to szef resortu sprawiedliwości wskazuje sędziów do orzekania w sądach dyscyplinarnych pierwszej instancji. Zbigniew Ziobro powołuje również rzeczników dyscyplinarnych, czyli oskarżycieli sędziów. Nowe uprawnienia zapewnił mu prezydent Andrzej Duda w ubiegłorocznej reformie sądownictwa.

http://wyborcza.pl/7,75398,23483955,ziobro-wybral-ochotnikow-czyli-lapanka-na-sedziow-od-dyscypliny.html

Uwaga. Najistotniejszym efektem mrożącym sędziowskie stabilizacje w zawodzie prawniczym wogóle jest sytuacja sędziego wydalonego z sądu w postępowaniu dyscyplinarnym (w rękach min. sprawiedliwości), który chciałby przejść do innego zawodu prawniczego jako np. adwokat, lub radca prawny, na co – UWAGA! musi wyrazić zgodę ten sam mini. sprawiedliwości.

Czyli sędzia który swoją krnąbrnością nieposłuszeństwa wobec politycznej władzy wykonawczej nie tylko, że jest zagrożony wydaleniem z zawodu sędziowskiego, może być też skutecznie pozbawiony wykonywania każdego innego zawodu prawniczego.

W proteście przeciwko temu zamachowi na sędziowską niezawisłość wystąpili w liście otwartym do politycznych władz państwa dziekani wydziału prawa polskich uczelni:

List otwarty dziekanów wydziałów prawa uczelni publicznych – apel o przestrzeganie zasad konstytucyjnych

„My, niżej podpisani dziekani wydziałów prawa uczelni publicznych, wyrażamy dezaprobatę dla działań władz państwowych podważających zasadę trójpodziału i równoważenia władz oraz niezależność sądów i niezawisłość sędziów.

Nie respektowanie orzeczeń sądowych, nie transparentne i pośpiesznie prowadzone postępowania w celu obsadzenia stanowisk sędziów Sądu Najwyższego osobami niemającymi kwalifikacji wymaganych do pełnienia urzędu sędziego tego Sądu, próby zastraszania sędziów zwracających się z pytaniami prawnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to przykłady braku poszanowania zasad państwa prawnego i wartości leżących u podstaw demokratycznego porządku prawnego.

Jako dziekani wydziałów prawa, zobowiązani do kształcenia prawników w duchu szacunku dla prawa i jego wartości, apelujemy do władz Rzeczpospolitej Polskiej o przestrzeganie konstytucyjnych zasad państwa prawnego. Ich naruszanie prowadzi do niepewności prawa, chaosu i anarchii, będących źródłem napięć społecznych”.

Podpisali się pod nim: prof. dr hab. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, prof. dr hab. Tomasz Giaro, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a także dziekani wydziałów prawa Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Zielonogórskiego.

http://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/5961

Cieszy odwaga dziekanów wydziałów prawa polskich uniwersytetów, którzy mają świadomość spodziewanej przeciwko sobie retorsji ze strony ministra sprawiedliwości, a mimo to wykazali prawdziwą odwagę cywilną dając świadectwo honoru polskiej profesury.

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka