30 obserwujących
1693 notki
1134k odsłony
306 odsłon

Polskie Stronnictwo Ludowe - sinusoida historii

Wykop Skomentuj7

image

Obecne polityczne rozedrganie PSL ma praprzyczynę w historii ruchu ludowego, którego XIX wieczne zakotwiczenie było na wsi i stamtąd czerpało paliwo polityczne. Strategia polityczna Ludowców ewoluowała od Związku Chłopskiego ks. Piotra Ściegiennego, PSL „Piast”, PSL „Wyzwolenie”, Stronnictwo Chłopskie poprzez konsolidację wszystkich tych ruchów w jedno Stronnictwo Ludowe /1931 r./ i okupacyjne SL „Roch” aż do powojennego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego /ZSL/

Najwymowniejszy okres historyczny Ludowców ma miejsce właśnie po wojnie tak wymownie zreferowany na Wikipedii:

„W okresie 1944–1945 część działaczy chłopskich, współdziałających z komunistami, zorganizowała własne struktury partyjne, również pod nazwą Stronnictwo Ludowe, skupiając latem 1945 do 200 tysięcy osób (!). Było ono członkiem powstałej w 1944 z inspiracji PPR Komisji Porozumiewawczej Stronnictw Demokratycznych[3]. Przywódcy obu Stronnictw Ludowych nie doszli do porozumienia w sprawie zjednoczenia i dlatego 22 sierpnia 1945 Prezydium Krajowej Rady Narodowej wyraziło zgodę na działalność partii Stanisława Mikołajczyka, która odtąd występowała pod nazwą Polskie Stronnictwo Ludowe. Większość członków SL razem z jego ówczesnym przewodniczącym Stanisławem Bańczykiem przeszła do mikołajczykowskiego PSL, zaś on sam został wiceprezesem PSL.   Prokomunistyczne Stronnictwo Ludowe wraz z ugrupowaniem PSL-Lewica (utworzonym jesienią 1947 po ucieczce Stanisława Mikołajczyka) stanowiło trzon późniejszego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego".  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stronnictwo_Ludowe

Przypominam to wszystko w kontekście buńczucznych oświadczeń prezesa obecnego PSL Władysława Kosiniaka Kamysza, że PSL od zawsze było chadeckie więc nie może być członkiem Koalicji Obywatelskiej składającej się z coraz bardziej lewicującą PO, oraz innych lewicowych ruchów jak SLD, środowisko Barbary Nowackiej i pretendującej do nich Wiosny.

Panu Kosiniakowi Kamysz trzeba więc przypomnieć, że jego PSL jest w prostej spadkobiercą ZSL, które przez 50 lat było koalicjantem polskich komunistów i brało udział w obradach Okrągłego Stołu po ich stronie.

„W diach 26–27 listopada 1989 ogłoszono rozwiązanie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i powołanie Polskiego Stronnictwa Ludowego „Odrodzenie”. Po połączeniu w maju 1990 PSL „Odrodzenie” z PSL wilanowskim powstało Polskie Stronnictwo Ludowe”

ttps://pl.wikipedia.org/wiki/Zjednoczone_Stronnictwo_Ludowe

Zaś w latach 1993/1997 PSL-owi było bardzo po drodze z SLD, z którą była 4 lata w koalicji rządowej, a później z PO w latach gdzie w latach 2007/ 2015 koegzystowała też wiernie w koalicji rządowej z PO.

Nie wdając się w dywagacje o przyczynach odrodzonych „wrażliwości chrześcijańskich” w PSL-u wspomnę tylko złośliwie: na tle historii wiarygodność PSL jest warta tyle ile ich historyczne meandry polityczne odsłaniają przysłowiowe już zdolności obrotowe tej partii.

Polityczny „taniec” tej partii trwa. Tak pisze o tym Rzeczpospolita:

Trwają intensywne rozmowy liderów PO i PSL. Mają się zakończyć do piątku. Ich efektem ma być wspólny blok PO, PSL i samorządowców. Bez SLD - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

https://wiadomosci.wp.pl/rozmowy-ostatniej-szansy-po-psl-bedzie-koalicja-bez-sld-6401309100697217a

 Czyli z kim ostatecznie „zatańczy w najbliższych wyborach PSL nie wiadomo.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka