66 obserwujących
1227 notek
1218k odsłon
  150   0

Jak poradzić sobie z problemem humanitarnym na wschodzie

Kolega krzysztofjaw podał swój sposób na rozwiązanie sytuacji na granicy wschodniej: powtórzenie akcji Orbana z pociągami imigrantów do Niemiec.

Ja podam swój, który nie rozwiązuje sprawy ale czyści hipokryzję.

Otóż PL powinna skierować do wszystkich krajów UE - zwłaszcza bolejących nad dolą migrantów - propozycję: wydzierżawimy wam terytorium na granicy PL - Białoruś. Na podobnych zasadach jak dzierżawi się teren pod ambasady. Możecie tam zbudować obozy przejściowe i przyjmować na swoje juz terytorium migrantów oraz zarządzać nimi.

Jako gest dobrej woli Polska powinna pierwsza otworzyć taki obóz na powiedzmy 500 - 1000 osób i weryfikować. Zweryfikowani negatywnie powinni trafiać na Białoruś - jeśli ich przyjmie - lub do krajów pochodzenia. Osoby kwalifikujące się do azylu powinni dostać azyl. Może dwa takie obozy?

Jeśli chodzi o resztę. Powinna zostać uchwalona ustawa, że osoby fizyczne lub prawne (parafie, partie polityczne) mogą przyjąć imigrantów podpisując zobowiązanie, iż oferują im na własny koszt mieszkanie, wikt, opierunek oraz zobowiązują się do pokrycia ew. kosztów spowodowanych zachowaniem podopiecznych. Umowa taka obowiązywałaby przez 3-4 lata aklimatyzacji.

Całość problemu nie zostałaby rozwiązana, ale i my i świat zobaczylibyśmy kto jest hipokrytą, a komu rzeczywiście zależy na losie migrantów i przyjmie ich pod swój dach. Jak np. zachowaliby się humanitarni posłowie z kilkoma mieszkaniami? Co zrobiłyby miasta Warszawa, Poznań, Łódź? I ilu migrantów skorzystałoby z polskiej gościnności. Czy wysoce humanitarne Niemcy, Szwecja zgodziłyby się przyjąć ludzi w potrzebie.

Bo póki co to my jesteśmy tym złym.

IMO pomysł jest bardzo dobry (oczywiście obce enklawy musiałyby być izolowane np. wysokim płotem z kątowników), mógłby przynieść partii rządzącej wiele punktów, i jako taki nigdy nie doczeka się realizacji. Dlaczego? Tak po prostu podpowiada mi intuicja.


UPD

jeszcze jedno, od osób prawnych powinien być pobierany depozyt lub gwarancje, aby zaraz po umowie nie rozwiązały się.

2. Obozy przejściowe (przynajmniej polskie) oczywiście tylko dla tych migrantów, którzy przekroczą granicę legalnie, przez przejścia. Osoby, które łamią prawo przekradając sie nielegalnie zawsze mogą wybrać azyl np. na Białorusi, która właśnie taki zaproponowała.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka