60 obserwujących
1097 notek
1073k odsłony
482 odsłony

Dr Lech Kowalski o rodzicach W. Cimoszewicza

Wykop Skomentuj8

Sporo się pojawia różnych materiałów w sieci m.in. o rodzicach W. Cimoszewicza, prawdziwym nazwisku itp. itd. Dla mnie są to dziwne materiały.

Ale temat podejmował też dr historii, dobrze znający źródła, z dorobkiem naukowym płk Lech Kowalski, biograf m.in. Jaruzelskiego i Kiszczaka.

Poniżej jego wypowiedź dla tv wRealu. Fragment o rodzicach Cimoszewicza od 39:50 do 45'. W sumie ok. 5 minut.

Proponowałbym zacząć oglądać od 36 minuty, bo tam opisane jest środowisko podobne temu, w którym zapewne młody Cimoszewicz dojrzewał czyli opis środowiska w jakim żyły 3 pokolenia ludzi "złotego zaciągu", potem trochę o macie Millerze, trochę o Oleksym i KGB.

Ogólnie, jeśli ktoś jest zainteresowany historią to polecam całą rozmowę, większość jest o Jaruzelskim, również prywatnie, m.in. jak rozmawiał z chorą onkologicznie matką, o córce, która myślała, że ma na imię Monika, bo tata jest szefem MON, ale też wiele ciekawszych rzeczy.

Jeśli zaś o Cimoszewicza chodzi rodziców się nie wybiera, ale już swoją drogę życiową, przynajmniej po części tak. Np. to, że oddala się z miejsca wypadku samochodowego, bez powiadomienia policji, zostawiając sprawę (70-letnia kobieta ze złamaną nogą) do załatwienia sprzątaczowi. Np. to, że mówi się widzom TVN, że pierwszy raz jest się w takiej sytuacji jak wypadek samochodowy, a kęs czasu temu, skasowało się traktor: jedna osoba ponoć zmarła w szpitalu.

image

Jest też mądre polskie przysłowie: niedaleko pada jabłko od jabłoni, jest i inne: jakie drzewo, taki klin, jaki ojciec, taki syn. Warto je brać pod uwagę m.in. wybierając swoich reprezentantów, zaś dr Kowalski opisując Mariana Cimoszewicza twierdzi, że był to człowiek, który braki intelektualne nadrabiał agresją. Widać to w b. premierze, w jego wypowiedziach o Polakach, przypisywaniu im "endemicznego antysemityzmu" i ogólnej niechęci do narodu, o którego reprezentowanie się ubiega. Przysłowia nie zawsze się sprawdzają (np. Zambrowski junior), a w tym wypadku?

Na koniec 3 cytaty, 2 pierwsze z linkowanego filmiku dra Kowalskiego:

"Przez całe dekady komuniści najbardziej bali się prawdy o sobie"

"Nie chcę być złośliwy, ale z kręgów gen, Jaruzelskiego wielu ludzi pracuje dziś na wysokich stanowiskach administracyjnych w kręgach PiS-u"

I trzeci to link do ostatniego felietonu M. Rachonia dowodzącego, właśnie na kanwie sprawy Cimoszewicza, że symbioza ludzi SB i PZPR trwa i nadal skuteczne załatwia sprawy. Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura