66 obserwujących
486 notek
924k odsłony
  1550   3

Ukraina: Wojsko Polskie na manewrach w 2021 w nowym formacie

Życie szybko dopisało komentarz do mojej wczorajszej notki (Rosja-Ukraina. Hybrydowa "kołdra" za krótka). Dzisiaj rano portal Radio Svoboda opublikował informację służby prasowej Zbrojnych Sił Ukrainy na temat tegorocznych manewrów na terenie tego państwa. Zwraca uwagę już sam jej tytuł - Міжнародні навчання в Україні: до «Трьох мечів» залучать ЛитПолУкрбриг, а «Срібна шабля» важлива для спецпризначенців (Międzynarodowe ćwiczenia na Ukrainie: LitPolUkrbrig weźmie udział w "Trzech Mieczach", a "Srebrna Szabla" jest istotna dla sił specjalnych).

image

[miecze trzy, a flagi cztery...]

Cóż to za egzotyczny skrót? Ze strony formacji:

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku. (...)

Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie (Polska). Bataliony LITPOLUKRBRIG pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu.

W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Litwa, Polska i Ukraina wydzielają po batalionie piechoty oraz personel jednostek specjalnego przeznaczenia i sztab LITPOLUKRBRIG. Głównymi jednostkami LITPOLUKRBRIG są: Batalion Ułanów im. księżnej Birutė Sił Lądowych Litewskiej Armii, 1 Batalion Powietrzno-manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 5 Batalion Strzelców Podhalańskich (Polska), 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (Polska), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska), 16 Batalion Saperów (Polska). W strukturze Brygady znajdują się również jednostki wsparcia bojowego oraz logistyki.

Przedstawiciele Polski, Ukrainy i Litwy są wyznaczeni na stanowiska Dowódcy, Zastępcy Dowódcy i Szefa Sztabu LITPOLUKRBRIG i pełnią je rotacyjnie przez trzy lata.

Wracając do informacji RS. Coroczne międzynarodowe manewry Rapid Trident, Sea Breeze oraz Joint Forces są pewną rutyną. Ćwiczenia "Three Swords" to element nowy. Wprawdzie planowany od dłuższego czasu jako kolejny etap podniesienia zdolności,  w aktualnej sytuacji musi zwracać uwagę. Według działu public relations Sił Zbrojnych Ukrainy, żołnierze litewsko-polsko-ukraińskiej brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego wezmą udział nie tylko w "Trzech Mieczach", ale także w wyżej wymienionych tegorocznym Rapid Trident oraz Joint Effort.  Zupełnie nowy element to "Srebrna Szabla".  Wciąż są ustalane miejsca manewrów na Morzu Czarnym, na wojskowych lotniskach, w morskich portach Odessy i w sektorze „Południe”. Powołując się na informacje dowództwa SOS Radio Svoboda podało, że jedna z jednostek Sił Operacji Specjalnych zostanie oceniona pod kątem przyjęcia do zadań Sił Odpowiedzi NATO (NRF).

To pierwszy etap ewaluacji, który w procedurach NATO ma miejsce podczas międzynarodowych szkoleń lub ćwiczeń międzynarodowych. W przypadku bardzo dobrego wyniku po zakończeniu wszystkich etapów kolejna część ukraińskich sił specjalnych może przystąpić do służby bojowej w NRF w 2022 roku. Pierwszą ukraińską jednostką była grupa operacyjno-taktyczna, która w 2019 - po trzech latach szkoleń - otrzymała certyfikat jako jednostka SOF (Special Operations Forces) do wykonywania zadań bojowych w sojuszu. W 2020 jednostka rozpoczęła służbę bojową w ramach Sił Szybkiego Reagowania NATO.

image

[odznaka Sił Operacji Specjalnych - źródło: materiały ukraińskiego MON, domena publiczna]

Dla przypomnienia, w lipcu 2016 opierając się na rozwiązaniach US SOCOM (United States Special Operations Command) Ukraińcy rozpoczęli proces łączenia szeregu komponentów wyspecjalizowanych jednostek w Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych (przenosząc również wcześniejsze formacje specjalne MSW np. "Skat", "Omega" czy "Skorpion"). MSW dla odmiany, poza rozwojem GN, utworzyło np. Operacyjny Korpus Szybkiego Reagowania (pododdział specnazu Policji Narodowej) - ukraiński odpowiednik SWAT - największe oficjalne wsparcie USA do końca 2017: nie tylko szkolenia ale współudział w rekrutacji.

Osadzając te informacje w kontekście skali i miejsc tegorocznej edycji manewrów Defender (źródło - przedostatni link pod poprzednią notką) można zauważyć nowy obraz sytuacji nad Dnieprem. I możliwe warianty jej eskalacji lub deeskalacji.Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo