12 obserwujących
152 notki
135k odsłon
560 odsłon

Eksploracja Kosmosu: co nas czeka w 2021?

Wykop Skomentuj19

Rok 2021 to w kwietniu 60-ta rocznica lotu Jurija Gagarina. Byłem jeszcze zbyt młody, aby to zauważyć, ale już lot Walentyny Tierieszkowej dwa lata później już pamiętam, również za sprawą piosenki Filipinek. Z drugiej strony globu w 1962 r. wystrzelono pierwszego w dziejach satelitę telekomunikacyjnego "Telstar". To wydarzenie z kolei stało się przyczynkiem do powstania utworu Telstar:


I na dzisiaj wystarczy tej retrospekcji. Chciałem po prostu przypomnieć te czasy, kiedy Kosmos absorbował uwagę całego świata, mimo, że ówczesne osiągnięcia były tylko pierwszymi, niepewnymi krokami do bezgranicznej, otaczającej nas przestrzeni. Mam cichą nadzieję, że te nastroje powrócą, choćby za sprawą najbliższych lat i spodziewanych wydarzeń.

Swój subiektywny (bo inaczej się nie da) przegląd uporządkuję według kolejności rozpoczęcia Nowego Roku czyli od

1. Japonia.

Japonia, o czym może nie wszyscy pamiętają, jest państwem "kosmicznym". Posiada własny segment na ISS oraz statek transportowy HTV wynoszony z terenu Japonii na rakietach nośnych produkowanych przez koncern Mitsubishi. I właśnie to rakieta nośna Mitsubishi H-II A 3 grudnia 2014 roku wyniosła satelitę Hayabusa 2 (sokół wędrowny). Nazwa Sokół Wędrowny jest jak najbardziej na miejscu, bo ten satelita istotnie wędruje po Układzie Słonecznym badając go pod różnym kątem. Satelita ten (był) jest niezwykły pod każdym względem i pełen opis jego możliwości i przeprowadzonych operacji to temat na sporą książkę. Tu tylko wspomnę, iż 5 grudnia ub.r. na terenie Australii wylądowała kapsuła z próbkami 5,4 g pobranymi z asteroidy Ryugu z grupy Apollo.

A w tym roku przewiduje się debiut nowej rakiety nośnej H-III o nośności 6,5 tony na GTO. Jej główną zaletą ma być obniżenie kosztów dzięki automatyzacji produkcji i unifikacji elementów. Konfiguracja rakiety ma być dostosowywana do potrzeb konkretnego klienta. Dodatkowo oferuje się krótkie terminy od kontraktu do startu. Nowa rakieta może też być użyteczna przy zaopatrywaniu przyszłej stacji okołoksiężycowej Lunar Gateway, zwłaszcza że Japońska Agencja Kosmiczna JAXA zapowiedziała stworzenie elementu tej stacji, a dokładnie współudziału w budowie modułu mieszkalno-zaopatrzeniowego. JAXA planuje też cały szereg swoich własnych misji księżycowych.

2. Chiny.

Chińczycy kończyli rok ciesząc się dwoma kilogramami materii księżycowej. Ogólnie w branży kosmicznej panuje tam wielki ruch, największy po USA. I co najważniejsze, powstały firmy całkowicie prywatne. Przykładowo w tym roku można się spodziewać startu rakiety Hyperbola 2 (odzyskiwany pierwszy stopień) produkcji firmy i-Space. Firma została założona w Pekinie zaledwie w 2016r. W planach na ten rok jest też rozpoczęcie budowy chińskiej stacji orbitalnej. Ma być wystrzelony pierwszy moduł bazowy, po nim statek dostawczy Thianzou-2 oraz załogowy Shenzhou-2. Przy pomocy różnych wersji rakiety Długi Marsz, z których najcięższa - Długi Marsz 5 może wynieść aż 32 tony na LEO. W sumie Chiński przemysł kosmiczny to temat nawet nie na osobną notkę, ale na osobny blog, jeśli ktoś zna chiński.

Największą dla mnie zagadką jest jednak pytanie: kiedy inne kraje podejmą współpracę z Chinami? Na razie to tylko Etiopia i Argentyna.

3. Nowa Zelandia.

Właściwie to firma jest z Kalifornii, ale strzela w niebo z terenu Nowej Zelandii. Chodzi oczywiście o Rocket Lab. W tym roku mają ambitny plan dopracowania techniki odzyskiwania pierwszego stopnia. Raz już to zrobili, ale booster zwyczajnie wpadł do oceanu, skąd został wyłowiony w całkiem przyzwoitym stanie. Rozważają łapanie lądującego na spadochronach pierwszego stopnia przez specjalny śmigłowiec.

4. Korea Południowa.

Oprócz agencji rządowej istnieje tam kilka firm, które w tym roku mogą zadebiutować z nowymi osiągnięciami, ale istnieją obiektywne trudności ze zdobyciem informacji - głównie językowe. Można korzystać z tłumaczenia automatycznego, ale wiele stron jest wskazywanych przez mojego antywirusa jako niebezpieczne. Wolę nie sprawdzać ...

5. Indie

Indyjski program kosmiczny to przede wszystkim instytucje rządowe. Główny producent to państwowa firma Hindustan Aeronautics Limited, wytwarzająca kilka typów rakiet oraz satelity. Warto przypomnieć, iż indyjska sonda Chandrayaan-2 w 2019 roku osiągnęła Księżyc i przeprowadziła wiele pomiarów, w tym dokonała zdjęć powierzchni Księżyca z imponującą rozdzielczością rzędu 1/3 metra. W tym roku można oczekiwać pierwszego próbnego orbitalnego lotu indyjskiego pojazdu załogowego! Tym sposobem już wkrótce Indie dołączą do wąskiego grona państw zdolnych do wysłania ludzi na orbitę. Ciekawostką jest obecność wśród kontrolerów lotu kobiet w tradycyjnych strojach sari z czerwoną kropką na czole. Ot, tradycja i nowoczesność w jednym.

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie