Homo mensura
"GOD is a mathematician of a very high order. He used advanced mathematics in constructing the universe." -- Paul M. Dirac (1902 - 1984)
31 obserwujących
394 notki
533k odsłony
  3570   0

Węgrzy uruchomili swój portal społecznościowy Hundub

Hundab węgierski portal społecznosciowy
Hundab węgierski portal społecznosciowy

            Skórka Hunduba przypomina Facebooka, ale zachęca także do publikowania treści o tematyce politycznej. Scaba Pal założyciel twierdzi, że  platforma zyskuje coraz większą popularność, około miliona Węgrów ma już konta na tej witrynie.

            Założyciele portalu twierdzą, że jest całkowicie wolny od cenzury, zakazano jedynie używania symboliki faszystowskiej i komunistycznej, co koresponduje z węgierskim prawem.Firma, która stworzyła powyższy portal powstała po starciu z FB między innymi węgierskiej minister sprawiedliwości Judith Vargi, która obwiniła Facebook o stosowanie algorytmów, które ograniczały jej przekaz oraz próbę wpłynięcia na wybory w 2022 roku.

          Oczywiście, że są osoby, którym  nie w smak jest powstanie Hunduba, twierdząc, że za projektem stał sam Victor Orban.

Judith Varga wyjaśniła przyczynę uruchomienia tego przedsięwzięcia:
"...
 Widzimy, co się dzieje na świecie, widzimy, że grupy władzy stojące za globalnymi firmami technologicznymi mogą nawet decydować o wyborach. Nie możemy być naiwni, musimy być przygotowani na każdą ewentualność, a działania i decyzje tych globalnych firm muszą być przejrzyste .
..."

             Przed  kilkoma dniami byliśmy świadkami  omnipotentnych posunięć medialnych oligopoli. Przez sieć web na całym świecie przetoczyła się masa dyskusji, w których wyrażano głębokie zaniepokojenie praktykami stosowanymi przez takie platformy jak Facebook, Twitter.
           Te niecne praktyki zaczęły też dotykać inne media społecznościowe, chociażby niezależny portal Parler został zablokowany i niedostępny jak tam obecny jeszcze  prezydent USA umieścił swoje wpisy. Poczynania medialnych oligopoli skrytykował mocno rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny określając poczynania Twittera i Facebooka jako "niedopuszczalny akt cenzury"

          W swoich komentarzach do not na S24, które dotyczyły ( trzeba to nazwać po imieniu ) cenzury i wolności słowa, napisałem, że najwyższy czas byśmy sami stworzyli takie portale społecznościowe.  Jak widać Węgrzy wyszli na takie  postulaty i oczekiwania szybko, konsekwentnie naprzeciw, liczę , że i u nas stosowne gremia uruchomia podobne projekty, do wyborów tylko 3 lata...

Lubię to! Skomentuj133 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura