Homo mensura
"GOD is a mathematician of a very high order. He used advanced mathematics in constructing the universe." -- Paul M. Dirac (1902 - 1984)
24 obserwujących
298 notek
343k odsłony
820 odsłon

Czytelny sygnał , że na razie strefa EURO nas nie interesuje

EURO
EURO
Wykop Skomentuj25

1. Tracimy możliwość stosowania instrumentów fiskalnych, monetarnych na terenie kraju np. możemy obecnie w zależności od sytuacji gospodarczej kraju stymulować rozwój gospodarczy ,a więc status naszego PKB poprzez regulację stóp procentowych - tego w obszarze EURO byśmy nie mieli

2. Po wejściu w strefę EURO jest faktem niewątpliwym wzrost cen , z doświadczeń krajów, które wchodziły do EURO  z taką sytuacją się zderzały - dlaczego dziś do Polski na zakupy przyjeżdżają Litwini, Słowacy na zakupy podczas gdy wcześniej gdy u nich EURO nie było ich sklepy, markety odwiedzali Polacy.

3. Niewątpliwym skutkiem , chyba  najgorszym po dokooptowaniu do obszaru EURO mielibyśmy okres ( nie wiadomo jak długi ) stagnacji gospodarczej - wszak wzrosłyby koszty pracy, a więc i ceny naszych produktów nie byłyby już tak atrakcyjne na rynkach gospodarczych, więcej wzrost kosztów pracy spowodowałby przemieszczenia kapitału na inne tańsze pod tym względem rynki, a to wiązałoby się ze wzrostem bezrobocia co z kolei powodowałoby mniejsze PKB  ( to chyba logiczne ) i ponowna emigrację Polaków.

Na koniec garść innych faktów , które przemawiają się za wstrzymaniem się z przyjęciem  EURO . Po pierwsze w strefie EURO widać od dłuższego czasu stagnację , PKB oscyluje wokół 1% gdzieniegdzie dochodząc do 2%, Rośnie zadłużenie krajów strefy EURO,. W przypadku ewentualnego kryzysu w krajach tzw. PIGS , musielibyśmy się dołożyć  by doprowadzić do równowagi finansowej tej strefy, tak jak to miało miejsce w przypadku kryzysu w Grecji ( który się wcale mimo udzielonej kroplówki nie skończył, ale Grecy mają dużo przepięknych wysp na morzu Śródziemnych, które mogą stanowić ich aktywa ) . Poza tym dlaczego kraje bogatsze od nas takie jak Szwecja , Dania a uprzednio UK nie kwapiły się i dalej nie kwapią by przyjąć tę walutę. I na koniec ciekawostka - jedynymi krajami , które zyskały na wprowadzeniu strefy EURO to przede wszystkim Niemcy i Holandia. Jak to się dzieje, że mimo takiego niskiego PKB Niemcy w ubiegłym roku miały nadwyżkę budżetową około 80-100 mld EURO ( nie mam czasu szukać konkretnej danej kwoty ), bo chyba nie złożyły się na to oszczędności?
Dlatego, że projekt EURO to projekt stricte polityczny, na którym zyskują kraje o największym  eksporcie - vide Niemcy ( tak to jest właśnie skonstruowane pod kraj nad Renem i Łabą ) - dziś wszyscy w Europie, a przede wszystkim ci ze strefy EURO pracują na dobrobyt i zamożność Niemców - IV Rzesza bez potrzeby uciekania się do elementów siłowych , wszystko jest załatwione w białych rękawiczkach . Spójrzmy na konwulsje ekonomiczne jakie dotykają Francję - Macron nie przetrwa bez transferu pieniędzy z Niemiec.

Dlatego bardzo dobrze się stało , że J.Kaczyński wespół z M. Morawieckim dali jasny i czytelny sygnał, że nie jesteśmy w najbliższym czasie zainteresowani wejściem do strefy EURO -  mimo , że były takie sygnały ze strony niemieckie abyśmy weszli do EURO bez dotrzymania procedur ( np. bez  tzw korytarza walutowego - sic!!! ) .


Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka