615 obserwujących
1599 notek
9374k odsłony
  11058   0

Trop dla dziennikarzy śledczych


 
W styczniu 1997 r. Sylwester Walczak w swej relacji z Nowego Jorku pisał o pewnym incydencie z udziałem ruskich dyplomatów:

 
Wciąż nie wiadomo, jak zakończy się nowojorski "incydent dyplomatyczny", w którym uczestniczyło dwóch policjantów i dwóch pierwszych sekretarzy misji dyplomatycznych: Borys Obnosow z Misji Rosjii Jurij Orange z Misji Białorusi. W wyniku szarpaniny Obnosow miał zwichniętą rękę, połamane okulary i podarte ubranie. W czwartek dyplomaci poskarżyli się na złe traktowanie przed Komitetem Międzynarodowym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Stwierdzili, że jedynym ich przewinieniem było nieprzepisowe zaparkowanie samochodu przy hydrancie. Ich zdaniem policjanci zachowywali się brutalnie i nie zwracali uwagi na ich dyplomatyczne karty identyfikacyjne. Ambasador Rosji przy ONZ Siergiej Ławrow zażądał przeprosin, ukarania policjantów i zapłacenia przez miasto rachunków medycznych Obnosowa.

 
Policjanci twierdzą, że nie chcieli pozwolić, aby Obnosow po pijanemu prowadził samochód i że zostali zaatakowani przez zachowujących się zaczepnie dyplomatów. Burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani odrzucił wcześniejsze wnioski misji Rosji i Białorusi o ukaranie dyplomatów i oznajmił, że powinni oni opuścić Nowy Jork. Departament Stanu bada skargę Rosjan i Białorusinów na nowojorską policję.
 
x

 
Kim jest wspomniany w tekście Obnosow? Obnosow to obecnie dyrektor generalny KTRW („Korporacja Takticzieskoje Rakietnoje Woorużjenije” (http://www.ktrv.ru/about/?PHPSESSID=b433c63134c32e42fb3362f5f863919d)), neosowieckiego zbrojeniowego giganta dostarczającego głównie pocisków, systemów rakietowych etc. dla ruskiego ministerstwa obrony i ruskiej armii (pełny asortyment wymieniony jest po angielsku tutaj http://eng.ktrv.ru/about_eng/?PHPSESSID=abc5626ea3f74dbd756c4a468a80426e). Korporacja ta powstała na mocy prezydenckiego dekretu wydanego w styczniu 2002 r. przez Putina. Rok później jej szefem stał się właśnie Obnosow zmieniając na tym stanowisku S. Jakowlewa. Tenże Obnosow, już jako dyr. gen. KTRW, jest wymieniony na liście z grudnia 2003 r. (pozycja 153) jako przedstawiciel kandydata na prezydenta (http://www.putin2004.ru/service/law_info/4007CD25), należy zatem bez wątpienia do zaufanych ludzi cara Putina (ten ostatni, jak wiemy, w 2004 r. zostaje ponownie wybrany na prezydenta FR).

 
W skład tejże korporacji (na mocy późniejszych prezydenckich dekretów) wchodzi doskonale nam znana fabryka SmAZ ze Smoleńska (http://www.smaz.ru/index.php) „Smoleńskij Awiacjionnyj Zawod”, do której należy lotnisko Siewiernyj, też nam aż za dobrze znane (http://centralaantykomunizmu.blogspot.com/2011/04/jak-sie-tnie-samoloty-na-siewiernym.html) i z którą to fabryką związany jest wóz strażacki widoczny na legendarnym filmie moonwalkera S. Wiśniewskiego, przy którym to wozie stoją gostkowie z papieroskami obserwują z uwagą akcję „gaszenia pożaru polskiego „prezydenckiego tupolewa””. Jako ciekawostkę dodam, że fabryka SmAZ wymieniona jest na stronie KTRW jako produkująca bezzałogowce/bezpilotowce (UAVs) („training and light multi-purpose aircraft and UAVs (Smolensk Aircraft Plant)” („Учебно-тренировочные и легкие многоцелевые самолеты, беспилотные летательные аппараты - «Смоленский авиационный завод».”)), co w śledztwie wokół maskirowki na Siewiernym może mieć dodatkowe i istotne znaczenie.

 
Karierę naukowo-zawodową Obnosowa przybliża jedna z podstron Korporacji (http://eng.ktrv.ru/about_eng/history_eng/people_eng/374/), nie ma tu jednak zbyt wielu informacji o dyplomatycznej działalności obecnego szefa KPRW, co może skłaniać do podejrzeń, że chodziło o ten rodzaj dyplomacji, który związany jest z pracą ruskich specsłużb np. tych związanych z penetrowaniem technologii wojskowych NATO, skoro burmistrz Nowego Jorku domagał się wyniesienia się Obnosowa z USA (no bo chyba pijaństwo wśród ruskich dyplomatów nie było dla amerykańskich władz czymś nowym). To tylko oczywiście moje paskudne podejrzenia. Wskazuję jednak na tę postać, ponieważ dziennikarze śledczy „GP” w swoim obszernym artykule w „Nowym Państwie” (3/2011) zajęli się Olegiem Deripaską i Aviakorem w Samarze, nie zauważając jakby słonia w menażerii, czyli Obnosowa. Poza tym oprócz śladów zamachu w zakładach w Samarze (nawiasem mówiąc są tam jeszcze zakłady „Salut” należące do KTRW (http://www.salute-samara.ru/mcm.php?id=35)), są do znalezienia ślady w smoleńskich zakładach lotniczych. To taka sugestia także dla W. Gadowskiego, który szumnie zapowiada swój śledczy reportaż dotyczący 10 Kwietnia.

 
s
 

 

 
http://rbase.new-factoria.ru/news/zaryazhennoe-oruzhiya-intervyu-generalnogo-direktora-ktrv-borisa-obnosova/ (wywiad z lutego 2010, gdzie Obnosow mówi o kryzysowym dla Korporacji roku 2009 – następny już chyba kryzysowy nie był (http://www.1tv.ru/news/polit/156425))

 

Lubię to! Skomentuj178 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale