93 obserwujących
355 notek
1120k odsłon
2939 odsłon

Ten film powinien powstać. Oto jego bohater!

Wykop Skomentuj96

Historyczną prawdę trzeba przekazywać w kulturze masowej. Bo opasłe tomy historyków docierają zaledwie do innych historyków, a z prawdą, aby dotarła do powszechnej świadomości, trzeba zaistnieć w świecie telewizji, kina, internetu.

Poszukiwania tematu i bohatera filmu, który przekazałby światu nieznany, lekceważony, wepchnięty pod dywan, niewygodny aspekt Holokaustu, pora zakończyć. 

Przecież istnieje i taki temat i - przede wszystkim - taki bohater. 

Niezwykły bohater. Prawdziwy. 

Życie tego człowieka jest gotowym scenariuszem filmu, który powinien powstać. 

Urodzony w końcu XIX wieku na polskiej prowincji, w biednej rodzinie, jest zmuszony do podjęcia pracy zarobkowej już w wieku 10 lat. Jednocześnie od najmłodszych lat przejawia wrażliwość na ludzką krzywdę oraz pasję w zdobywaniu wiedzy. Wstępuje do partii socjalistycznej, działa w związkach zawodowych. Jego działalność społeczna zyskuje uznanie ludzi: wybrany zostaje radnym w Warszawie, a następnie w Łodzi. 

Jest rok 1939. Wybucha wojna. W Warszawie nasz bohater pomaga w obronie miasta przed atakiem niemieckim działając w Batalionach Robotniczych Obrony Warszawy. Trafia do więzienia jako zakładnik - jeden z dwunastu wybitnych obywateli Warszawy, których zagrożenie rozstrzelaniem miało być gwarancją spokoju w pierwszym okresie okupacji. Gdy powstaje pomysł utworzenia getta w Warszawie, przeciwstawia się tym planom i wzywa do oporu. W roku 1940 jego partia organizuje przerzucenie go na Zachód. Podczas ucieczki zostaje zatrzymany na granicy belgijsko-niemieckiej. Tam ratuje go Paul Spaak, późniejszy premier Belgii. Dociera do Brukseli i na konferencji europejskich partii socjalistycznych wygłasza przemówienie o sytuacji w Polsce. 

Później wyjeżdża do USA, gdzie zajmuje się informowaniem opinii publicznej o tragicznej sytuacji w okupowanej Polsce. W roku 1942 znajduje się w Londynie, tam zostaje członkiem Rady Narodowej RP - ciała doradczego powołanego dekretem prezydenta RP Władysława Raczkiewicza. Jest to odpowiednik Sejmu. Poprzez swoje kontakty otrzymuje informacje o Zagładzie Żydów, jaką Niemcy przeprowadzają w Polsce. Od tego momentu swoje życie podporządkowuje misji przekazania światu prawdy o tej zbrodni. W swoich działaniach otrzymuje wsparcie do premiera Władysława Sikorskiego. Informuje o ludobójstwie Światowy Kongres Żydów i Amerykański Kongres Żydów. Ma nadzieję, że jego słowa spowodują reakcję. Bezskutecznie. Trwa w poczuciu bezradności. Tym bardziej głębokim, że w getcie warszawskim są jego żona i syn. 

Wreszcie szanse na przełamanie tej sytuacji pojawiają się, gdy nasz bohater dociera ze swoim przesłaniem do ważnego brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph". Jest to wielki dzień: dziennikarze wreszcie chcą go wysłuchać. 25 czerwca 1942 roku w "The Daily Telegraph" ukazuje się artykuł ujawniający szokującą prawdę o zbrodniach niemieckich na Żydach. Już sam tytuł jest wstrząsający "Niemcy mordują 700 tysięcy Żydów w Polsce". A w pierwszym zdaniu tekstu zbrodnia niemiecka nazywana zostaje "największą masakrą w dziejach świata".  

Reaguje BBC. Noel Newsome, szef BBC European Service, zarządza: “Ta upiorna informacja musi zostać jak najmocniej nagłośniona". 

Zgodnie z instrukcją, BBC zaczyna informować o masowym mordowaniu Żydów. Latem 1942 roku na antenie radia BBC nasz bohater podaje bardziej szczegółowe informacje na temat dokonywanego ludobójstwa, jakie otrzymał w raporcie z Polski. W grudniu spotka się Janem Karskim, który przekazuje mu wstrząsający apel z Warszawy. Karski przekazuje mu te słowa: „Żydzi umierają. Żydów już nie będzie. Jaki jest sens posiadania żydowskich przywódców? Niech Żydzi idą do najważniejszych oficerów, oficerów alianckich. Niech żądają. Jeśli ci odmówią, niech wyjdą. Niech pozostaną na zewnątrz. Niech odmówią picia. Niech odmówią jedzenia. Niech umrą. Niech umierają powoli. Niech ludzkość to widzi. Może to zmieni ich sumienia”. 

Nasz bohater wysyła telegramy do Franklina Delano Roosevelta i Winstona Churchilla. Brak odpowiedzi. Co najwyżej zapewnienia o współczuciu. 

Wreszcie Arcybiskup Canterbury, William Temple wzywa do ratowania Żydów w dramatycznych słowach: "W tej chwili spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Stoimy przed historią, ludzkością i Bogiem". 

Nieco tym zaniepokojony rząd Wielkiej Brytanii, starający się zapobiec oskarżeniom o brak jego reakcji na te przerażające doniesienia o masowej zagładzie, organizuje razem z USA konferencję na Bermudach, która w założeniu ma znaleźć sposoby ratowania żyjących jeszcze europejskich Żydów, a w praktyce okazuje się być propagandowym mydleniem oczu opinii publicznej. 

Już na początku konferencji bermudzkiej, przewodniczący delegacji brytyjskiej, Richard Law, zdradza swoje największe obawy: co się stanie, jeśli Hitler na propozycję uwolnienia Żydów odpowie „tak” i zgodzi się uwolnić Żydów?!  

Wykop Skomentuj96
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura