97 obserwujących
383 notki
1244k odsłony
2341 odsłon

Ustawa 447. Zmanipulowany Paweł Śpiewak niesłusznie atakuje Patryka Jakiego.

Wykop Skomentuj58

Oto jak powstaje klasyczny fake news, oparty na manipulacji i kłamstwie. News na temat tego, że ktoś drugi powiedział coś o tym, co ktoś pierwszy powiedział.

Tylko że ten pierwszy mówił o czymś całkiem innym. 

... 

1. Robert Mazurek w RMF FM zadał 14 kwietnia pytanie wiceministrowi Patrykowi Jakiemu

"Senat amerykański przyjął ustawę, w ogromnym uproszczeniu polegającą na tym, że takie kraje jak Polska, powinny przekazywać mienie bezspadkowe, czyli to mienie pożydowskie, co do którego nie ma spadkobierców, bo zginęli, powinny je przekazywać na cele żydowskie - czytaj: "organizacjom żydowskim". (...) moje pytanie jest takie: czy Polska powinna się stosować do tych zaleceń ustawy 447?"  

Patryk Jaki odpowiada: "Po moim trupie" Po czym wyjaśnia i uzasadnia swoje stanowisko. Poza określeniem "mienie bezspadkowe" używa także określenia "mienie bezdziedziczne".  

Zauważmy: pytanie red. Mazurka, odpowiedź Patryka Jakiego i dalsza część rozmowy na ten temat dotyczą WYŁĄCZNIE MIENIA BEZSPADKOWEGO. Nie dotyczą w żaden sposób mienia, którego spadkobiercy żyją. 

2. Mija kilka dni i w programie "Tłit" Marek Kacprzak - dziennikarz Wirtualnej Polski, rozmawiający z dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Pawłem Śpiewakiem 19 kwietnia w Muzeum Polin, zadaje mu pytanie:   

"Jak pan ocenia słowa ministra Patryka Jakiego, który pytany w RFM o roszczenia do majątków pożydowskich, mówi: "Po moim trupie. Nie damy nic"?"

Na to Paweł Śpiewak wybucha tyradą, która jest cytowana w skrócie przez portal Wirtualnej Polski: 

"- Niech będzie po jego trupie. Specjalnie mnie nie przejmuje ten pan. To człowiek, który jest analfabetą prawnym z wykształceniem magisterskim. Co on wygaduje? Mówienie, że Żydzi, którzy zostawili tu majątki i których potomkowie żyją w innych krajach, nie mają do nich prawa, to złamanie fundamentalnej zasady wolnej gospodarki, zasady własności. Minister Jaki mógłby odejść od polityki, pójść się pouczyć do jakiejś szkoły i zdobyć porządne wykształcenie."  

Zauważmy: Paweł Śpiewak mówi WYŁĄCZNIE O MIENIU, KTÓREGO SPADKOBIERCY ŻYJĄ.  

Czyli Jaki i Śpiewak nie mówią o tym samym

... 

Po pierwsze i najważniejsze, Marek Kacprzak zadaje z gruntu nieuczciwe pytanie, oparte na fałszywej, kłamliwej informacji, ponieważ zataja przed Pawłem Śpiewakiem fakt, że wypowiedź Patryka Jakiego dotyczyła jedynie roszczeń do mienia bezspadkowego. I słuchając gwałtownej reakcji Śpiewaka, nie wyprowadza go z błędu. A jeszcze dodaje od siebie rzekome słowa Jakiego "Nie damy nic", których w wypowiedzi wiceministra w ogóle nie ma. 

Po drugie, prof. Śpiewak daje się wpuścić w kanał i ponieść emocjom jak dziecko, zdradzając swoją - jak na polityka - zadziwiającą naiwność i brak opanowania.  

Patryk Jaki nie godzi się na zwrot mienia bezspadkowego organizacjom żydowskim, które samozwańczo występują w imieniu pomordowanych. Natomiast Paweł Śpiewak oburza się - bezpodstawnie i w mało cywilizowany sposób - na coś, o czym Patryk Jaki w ogóle nie wspomina. Bo i po co, skoro w polskim prawie jest to jasne i bezdyskusyjne: wszyscy spadkobiercy (w tym - rzecz jasna - spadkobiercy pomordowanych Żydów) mają prawo do sądowego dochodzenia swojej własności.

... 

I tak miesza się w tym kotle, podsycając konflikty polsko-żydowskie...  

Na tym opisanym tu przeze mnie przypadku widać wyraźnie anatomię tej dziennikarskiej manipulacji. Jest to działanie oszukańcze, jątrzące, oparte na kłamstwie, zafałszowaniu, sprowokowaniu ostrej reakcji na słowa, które nie dotyczyły sprawy, jaką się im przypisuje. 

Najbardziej poszkodowany jest tu Patryk Jaki. W pewnym sensie poszkodowanym jest też - wprowadzony w błąd - Paweł Śpiewak. Jednak ostateczną ofiarą tych manipulacji jest oczywiście czytelnik i widz tych mediów, które przekazują informację o rzekomej wypowiedzi Patryka Jakiego i reakcji Pawła Śpiewaka na coś, co de facto nie miało miejsca.  

Nie godzę się na to. Na to zaognianie konfliktów, na to dolewanie benzyny do ognia, na wredną i najwyraźniej świadomą manipulację.  

A ponieważ sprawa dotyczy zagadnień żydowsko-polskich, piszę o tym na Forum Żydów Polskich. 

I po raz któryś przypominam stary, wysłużony, ale coraz bardziej aktualny apel: nie ufajcie mediom! Nie dajcie się manipulować! 


Paweł Jędrzejewski

.................

Rozmowa red. Mazurka z Patrykiem Jakim:

https://www.youtube.com/watch?v=9hV4L7jY6sQ&t=54s 

Reakcja Pawła Śpiewaka 

https://video.wp.pl/i,powstanie-w-getcie-warszawskim-prof-pawel-spiewak-odpowiada-patrykowi-jakiemu,mid,2036189,cid,2303867,klip.html?ticaid=11d4a0

Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka